UNESCO İLE İLGİLİ HABERLER

Hayad Restaurant, Gaziantep ve dünya mutfağını bir arada sunuyor

Songül Toprak Alisinanoğlu, hayata geçirdiği “HAYAD” isimli restoranı ve hayalleriyle UNESCO'nun tescillediği “Gastronomi kenti Gaziantep” kimliğini güçlendirmek ve bu kimliğe katkı sağlamak için...

Matmah Group, Cafe ve Restaurant anlayışına farklı bir bakış açısı getirdi

Elit, saygın, çok fonksiyonlu, cafe ve restaurant yapısını bir arada topladıklarını belirten MIKS Lounge Cafe & Restaurant sahibi Mustafa İhsan Kursav, “MIKS, sağlık, kalite, saygınlık, huzur...

Gaziantep geleneğini, kültürünü yaşatmasıyla bir semboldür

Gaziantep mutfağı sadece yerel bir mutfak değildir. Gaziantep Mutfağı, bir Türkiye mutfağıdır. Bu mutfak Selçuklu mutfağıdır, Osmanlı mutfağıdır. Aldığı tescil de bunun en güzel...

Geleneksel Japon mutfağı

Japonya; Sıcak ve nemli bir iklime sahip, yıl boyunca sıcaklık ve yağış miktarı farkı büyük olup, dört mevsimin yaşandığı tarıma uygun bölgeleri çoğunluktadır.

Gastronomi turizmi stratejimiz yok

Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe, ülkenin ve şehirlerin markalaşma stratejileri olması gerektiğini belirterek “Seferihisar, Kahramanmaraş, Kars vb pek çok şehrimiz gastronomi...

UNESCO Gastronomi Şehri Gaziantep

İnsanların Gaziantep’te görebilecekleri çok önemli şeyler var. Evliya Çelebi’nin ifadesiyle şehrimiz Şehr-i Ayıntab-ı Cihan’dır. Dünya şehirlerinin ışığı, göz nurudur.

Gaziantep sofrasının öyküsü cebinizde

Bir yemek yazarının dediği gibi; Gaziantep “birçok ülkenin toplamından daha geniş bir lezzet mozaiğinin tek bir şehirde vücut bulmuş halidir”.

Big Chefs, menüsüne “Antep yemekleri”ni ekledi

UNESCO tescilledi, Big Chefs, menüsüne “Antep yemekleri”ni ekledi

"Küşümlenme, ye!"

Tarih burada, kültür burada, gastronomi deseniz zaten derya deniz.

Gaziantep, geleneğini kültürünü yaşatmasıyla bir sembol

Bildiğiniz gibi ülkeler mutfaklarıyla anılıyor. Fransız mutfağı, İtalyan mutfağı gibi. Ama Gaziantep her konuda olduğu gibi bu konuda da farklılığını ortaya koyuyor.

Japonya'da kahvaltı geleneği nasıl?

Japonya Başkonsolosluğunda Dünya Gıda Dergisini konuk eden Japonya İstanbul Başkonsolosu Norio Ehara, Japon kahvaltısını tanıttı.

“Gaziantep mutfağında özünü koruyan bir değişim var”

Gaziantep; Mezopotamya, Anadolu ve Mısır’ı bağlayan kesişme noktasında yer alması nedeniyle günümüzden 7600 yıl öncesine uzanan kültür bir kavşağı.

Yaratıcı Bir Şehir: Gaziantep

Bir şehrin sembolünü anlamak için birkaç saniyeliğine gözünüzü kapattığınızda, o şehirle ilgili aklınıza ilk gelen şey o şehrin simgesidir.