22 Saatte Tam Otomatik Salmonella Analizi

Salmonella gıda zehirlenmelerinin en bilinen sebeplerindendir. Bebekler, çocuklar, yaşlılar ve bağışıklık sistemi zayıflamış hastalarda çok tehlikeli, hatta ölüme varan sonuçlara yol açabilir.

 

 Kaan Bal
Sincer Dış Ticaret

Salmonella çok çeşitli gıdalarda bulunabilir. Kırmızı et, tavuk eti, yumurta gibi işlem görmemiş ürünlerde doğal olarak bulunduğu bilinmektedir. Salmonella ayrıca uygun işlenmemiş, yetersiz ısıl işleme tabi tutulmuş veya çapraz kontaminasyona maruz kalmış işlenmiş ürünlerde de bulunabilmektedir. Salmonella varlığı, üreticiler ve denetim kurumları tarafından sürekli kontrol edilmelidir. Salmonella analizlerinde çeşitli alternatifler mevcuttur.

Klasik yöntemle yapılan Salmonella analizi 4-5 gün gibi uzun bir sürede sonuç vermekte bu da işletme ve laboratuvarlarda zaman kaybına neden olmaktadır. Analiz için gerekli besiyerlerinin hazırlanma aşaması ve analiz süresinin uzunluğu personel maliyetini arttırmaktadır.

R-Biopharm EN/ISO 16140 standardına göre valide edilmiş, AFNOR onaylı RIDASCREEN® Salmonella test kiti ile, karşılaşılan güçlüklere mükemmel bir çözüm sunmaktadır. RIDASCREEN® Salmonella’nın en önemli özelliği önzenginleştirme işlemi dahil 22 saatte sonuç vermesidir. Bunun yanı sıra 16 saatlik önzenginleştirme sonrası analiz için gerekli olan tüm reaktiflerin kit içeriğinde bulunması ve hareketli hareketsiz tüm Salmonella türlerini tespit edebiliyor olması kiti benzersiz kılmaktadır.  RIDASCREEN® Salmonella test kiti manuel olarak kullanılabileceği gibi analiz sayısı fazla olan laboratuvarlarda tam otomatik ELISA cihazı CHEMWELL® ile birlikte de kullanılabilmektedir. Otomatik sistemde cihaz analizin bütün aşamalarını bilgisayar destekli robot ile gerçekleştirmektedir. Kullanıcı sadece numuneleri sisteme girmekte ve cihaza yerleştirmektedir. Bu işlem de yaklaşık 5 dakika sürmektedir (20 numune için).  

RIDASCREEN® Salmonella test kiti ELISA prensibi ile çalışmaktadır. 16 saat önzenginleştirme sonrasında analize alınan numuneler önce kit içeriğindeki, Salmonella’ya spesifik antikorlarla kaplanmış kuyucuklara uygulanmakta daha sonra yine kitle gelen Salmonella Bulyon ile seçici zenginleştirme gerçekleştirildikten sonra antikor-antijen ilişkisinden faydalanılarak renge göre okuma yapılmaktadır. Analiz sırasında kuyucuklara pozitif ve negatif kontroller ilave edilmekte, bu da analizde yapılabilecek hataların ve ardından alınabilecek hatalı sonuçların önüne geçmektedir. Okuma bir ELISA okuyucusunda yapılabileceği gibi gözle de gerçekleştirilebilmektedir.  Tam otomatik ELISA sisteminde ise cihaz analizin bütün aşamalarını gerçekleştirdikten sonra okumayı yapmakta ve verileri bilgisayara iletmektedir. Sonuçlar sonrasında bilgisayar tarafından raporlanıp numune detayları ile birlikte kayıt altına alınmaktadır. Raporların bu şekilde kayıt altında tutulması sistemin önemli avantajlarından bir tanesidir.

Özetle RIDASCREEN® Salmonella ve CHEMWELL® ile;
- Zamandan tasarruf sağlarsınız (22 saatte sonuç)
- İş gücünden tasarruf sağlarsınız
- Doğruluk artar (hareketli hareketsiz Salmonella türlerinin belirlenebilmesi)
- Hassasiyet artar (Antikor teknolojisi)
- Kullanıcı hataları ortadan kalkar (tam otomatik sistem)
- Sonuçların izlenebilirliği sağlarsınız (değerlendirme raporları bilgisayarda saklanır)
- Kapalı sistemde kontaminasyon riskini azaltırsınız

Gıda ve yem diyagnostiğinde Dünya lideri olan R-Biopharm Salmonella analizleri için RIDASCREEN® Salmonella test kiti ile mükemmel bir çözüm sunmaktadır. Analizle ilgili daha fazla bilgi için www.sincer.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.