3D yazıcılar her eve girecek

3D yazıcılar hayatımızın her alanına giriyor. Mutfak da buna dahil... Peki bu makinaların kullanımı nasıl? Hangi alanlarda kullanılıyor ve mutfakta ne gibi kolaylıklar sağlıyor? Zaxe Pazarlama Müdürü Serhat Özperçin 3D yazıcıların mutfakta kullanımı ile ilgili bilgiler verdi.

Büşra Sözen

3D yazıcıların mutfakta bir çok alanda kullanılmaya başlandığını söyleyen Zaxe Pazarlama Müdürü Serhat Özperçin, “Özellikle FDM tipi plastik yazıcılardan istediğiniz gibi kurabiye kalıbı basabilirsiniz veya mutfakta özel tasarım bir limon sıkacağı, mevye tabağı, ceviz kıracağı vb. plastik ürün ihtiyacınız olduğu zaman, sağlıklı plastik PLA ile (mısır nişastası hammaddesi ile üretilen yiyecekle temasa uygun termoplastik) üretim yapabilirsiniz. Yine sağlıklı plastik PLA ile, çikolata ve krem şanti kalıpları yapabilirsiniz. Yapmış olduğunuz kalıpların içine benmari usulü erimiş çikolatayı dökerek soğuduktan sonra istediğiniz şekilde çikolata üretmiş olursunuz” dedi. Özperçin, “Mutfakta sadece plastik alanında değil, kurabiye, şeker, çikolata ve hatta pizza bile basan 3D yazıcılar piyasada mevcut. Bunların en çok bilineni çikolata basan 3D yazıcılar. Bu yazıcılar ile istediğiniz şekile göre koymuş olduğunuz çikolatayı ısıyla eritip uç kısmından akıtarak üretim yapabiliyorsunuz” diye konuştu.

Etten pizzaya kadar bir çok ürün 3D yazıcılar ile üretilecek

3D yazıcıların mutfakta kullanımının aslında pastaneler, aşcılar ve ev kullanıcılarına yönelik olduğunu ifade eden Özperçin, “En basitinden evde kendi kendinize özel kurabiye kalıpları üretip satış yapabilirsiniz mesela. Onun dışında doğum günlerine özel çikolata baskıları yapabilirsiniz. Özellikle 3D tarayıcılar taranıp, çikolata büst basımı şu aralar çok yaygın” diye ekledi. Özperçin 3D yazıcıların önümüzdeki dönemlerde mutfakta kullanımlarındaki gelişmeler ile ilgili şu sözleri söyledi: “Araştırmalar 3D yazıcıların 5 ila 10 sene içerisinde her eve gireceğini öngörüyor. Mutfakta da bu durum aynı aslında. Şimdilik plastik 3D yazıcılar çok yaygın olsa da, işimizi kolaylaştırıcı mutfak tipi yiyecek ve içecek üreten 3D yazıcılar da deneysel olarak üretilmeye başladı. Malzeme çeşitliliği ve kullanım alanları genişledikçe, yiyecek olarak bir çok ürünün üretilebileceği öngörülüyor. En uç örnek olarak aslında yapay etleri örnek verebiliriz. Bioprinter sadece vücudumuza gerekli olan organları üretmekle kalmıyor, yapay et üretimi de yapabiliyor. Belki bundan yaklaşık 10-15 sene sonra vegan yada vejetaryen kalmayacak ve hayvanlara ihtiyacımız olmadan yapay etleri yiyebileceğiz. Şu anda bioprinterlardan köfte üretilmiş durumda, teknoloji ve bilim geliştikçe yakın zamanda etten, pizzaya kadar bir çok ürünü 3D yazıcılar ile üretip sofralarımıza getireceğiz.”