5 soruda çölyak

Çölyak hastalığının kesin tanısı ancak deneyimli bir gastroenterolog tarafından yapılacak kan tahlilleri ve ince bağırsak biyopsisi ile tanımlanabilir.

Çölyak nedir?

Çölyak Hastalığı ince bağırsağın, gluten adlı proteine karşı ömür boyu süren ve kronikleşen alerjisi, hassasiyetidir. 
Buğday-arpa-çavdar ve yulafın doğal yapısında bulunan ve bir çeşit protein olan gluten maddesine bağışıklık sisteminin tepki vermesi ve bunun sonucunda ince bağırsakların zarar görmesi ve emilim işlevini yerine getiremeyecek duruma gelmesidir. Çölyak belirtileri nelerdir?
Karın Bölgesinde öne doğru şişkinlik, yaşa göre kilo azlığı, kas zayıflığı, kansızlık, kusma, iştahsızlık, büyüme geriliği, iştahsızlık, gaz şikayetleri, eklem ve kemik ağrıları, sinirlilik ve ciltte kaşıntılı döküntüler.


Tedavisi nedir?
Çölyak hastalığının tek tedavisi ömür boyu glutensiz diyettir. Diyetin sıkı bir şekilde uygulanması ile düzleşen ince bağırsak yüzeyi normal şeklini ve işlevini tekrar kazanır. 


Tanı nasıl konulur?
Çölyak hastalığının kesin tanısı ancak deneyimli bir gastroenterolog tarafından yapılacak kan tahlilleri ve ince bağırsak biyopsisi ile tanımlanabilir. Hastalık bir ameliyat, çocuk doğumu, hamilelik, viral enfeksiyondan sonra ortaya çıkabilir. Çölyak kimi kişilerde çocukluk, kimilerinde ergenlik, kimilerinde ise orta yaş grubunda ortaya çıkabilmektedir 


Tedavi uygulanmasa neler olur?
Kesin ve net bir biçimde diyet uygulanmalı. Asla kaçamaklar yapılmamalı. Kaçamaklar herkeste anında belirti vermez ama genel durumu, gidişi kötü etkiler. İlerde bu nedenle çeşitli hastalıkların ortaya çıkması yüksektir. Diyet, kesin ve net olarak yapılmadığında veya geç teşhis konduğunda diyabet, troidit, kemik erimesi, çocuklarda boy kısalığı ortaya çıkabilir.