Ak Değirmen Makine, susam ve tahin tesisi kurdu

Değirmen makinaları sektörünün 40 yıllık tecrübeli ismi Ak Değirmen Makine, emsallerine göre daha düşük maliyet ve tasarruf imkanı sağlayan Türkiye’nin ilk kuru sistem susam ve tahin tesisini faaliyete geçirdi.

Yeni tesis için işletme alanı hariç 300 bin dolarlık yatırım yaptıklarını belirten Ak Değirmen Makina Ortağı Mehmet Çelebi, “Ürettiğimiz bu kuru sistem hattını ayrıca yurt dışına ihraç etmeyi de planlıyoruz. Mısır, Özbekistan, Nijerya, Sudan ve Afganistan’dan bu üretim hattımız için güzel talepler var. Tesisimizin düşük maliyetle üretim yapıyor olması bu yöndeki yatırımcıların ilgisini çekti” diye konuştu.

Değirmen makinaları sektörünün 40 yıllık tecrübeli ismi Ak Değirmen Makine, emsallerine göre daha düşük maliyet ve tasarruf imkanı sağlayan Türkiye’nin ilk kuru sistem susam ve tahin tesisini faaliyete geçirdi.
Suriye’deki müşterileri ile ortak üretime girerek böyle bir üretime karar verdiklerine vurgu yapan Ak Değirmen Makina Ortağı Mehmet Çelebi, “Değirmen makineleri üretimimizde Suriye bizler için önemli bir pazar idi. Orada çok uzun yıllar çalıştığımız değerli müşterilerimiz vardı. Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak ülkemize sığınan Suriyeliler arasında bu değerli müşterilerimiz de vardı. Onlara yardımcı olabilmek için birlikte iş yapmak istedik. Kendi bünyemizde kapalı bir alan hazırladık ve makine alt yapısını kurduk. Onlar da bu tesisin işletme sermayesi ve işletmesini yürütüyorlar. Altı aylık Ar-Ge çalışmaları ile su, tuz ve çalışan sayısı konusunda önemli bir maliyet tasarrufu sağlayan susam ve tahin tesisimizi dört ay önce faaliyete geçirdik. Bu tarafıyla bu tesis Türkiye’de ilk olma özelliğini taşıyor. Eski sisteme göre 10 ton susam için 10 ton su, 10 ton tuz kullanırken bu yeni sistemle yine 10 ton susam için 1 buçuk ton su, yeni sistemde sıfır tuz kullanıyor. Tamamen akıllı tesis olarak kurduğumuz tesiste eski sistemde 12 kişiye istihdam sağlarken yeni sistemde 3 kişi ile tesisimizi çalıştırıyoruz. Bu tesisimizde üretilen susam ve tahini iç piyasadaki gıda üreticilerine sunmaya başladık ve gelen yoğun taleplerden memnunuz” ifadelerini kullandı.
Bu üretim için işletme alanı hariç 300 bin dolarlık yatırım yapıldığına dikkat çeken Çelebi, “Ürettiğimiz bu kuru sistem hattını ayrıca yurt dışına ihraç etmeyi de planlıyoruz. Mısır, Özbekistan, Nijerya, Sudan ve Afganistan’dan bu üretim hattımız için güzel talepler var. Tesisimizin düşük maliyetle üretim yapıyor olması bu yöndeki yatırımcıların ilgisini çekti” diye konuştu.
Diğer taraftan ana faaliyet alanları olan değirmen makineleri hakkında bilgiler veren Çelebi şunları söyledi: “Cezayir, Tunus, Kazakistan, Etiyopya, Gürcistan, Suudi Arabistan, Türkmenistan, Rusya, Suriye, Mısır, Dubai, Irak, Özbekistan ve Kırgızistan’a anahtar teslimi makinalar kuruyoruz. Dubai'de bizim sektörde fazla iş yapan firma olmamasına rağmen biz üç tane tesis kurduk. Cezayir’de bir yılın içerisinde 3 milyon dolarlık bir tesis kurduk. Suriye’de yaşanan savaşa rağmen 6 yıl içerisinde beşinci tesisimizi kurduk. Şu sıralar Etiyopya’dan talepler alıyoruz. Değerlendirme aşamasındayız. Bu kapsamda hem iç pazar hem de yurt dışı pazarlarda sektörümüzle alakalı fuarlara katılacağız. Yaklaşık 20 ülkeye çalışıyoruz ancak pazarlarımızı çeşitlendirmeye yönelik araştırmalarımız devam ediyor”
Her yıl yüzde 15-20 arasında büyüme hedefleri olduğuna dikkat çeken Çelebi, “Un fabrikaları, bulgur fabrikaları, mercimek fabrikaları, paketleme tesisleri olmak üzere anahtar teslimi fabrikalar kuruyoruz. Üretimimizin yüzde 80’ini ihraç ediyoruz. Her yıl istikrarlı olarak büyümeyi hedefliyoruz. 2018 yılında ise cirosal bazda yüzde 15-20 arası büyümeyi hedefliyoruz” diye konuştu.