Akdeniz’de yeni yatırım yolda

Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Can Yamanyılmaz, bölgeyi kültür balıkçılığında ileriye taşımak hedefiyle Avrupa ve Ortadoğu’nun en büyük tesisinin kurulması için çalışmalara başladıklarını söyledi.

Özlem As

Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Can Yamanyılmaz,  bölgede balık üretimi ve tüketimini arttırmak üzere, Adana’nın Karataş ilçesinde balıkçılık ve su ürünleri yetiştirme alanı kurmayı planladıklarını söyledi. Bölgeyi kültür balıkçılığında ileriye taşımak adına, Avrupa ve Ortadoğu’nun en büyük tesisinin kurulması için çalışmalara başladıklarını belirten Yamanyılmaz, “Hem bölge ekonomimize hem ihracatımıza ivme kazandıracak bu tesiste karides, levrek gibi ürünler yetiştirilecek. Bu konuda Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı nezdinde girişimlere başladık” diye konuştu.
Ali Can Yamanyılmaz, bölgenin su ürünleri sektöründeki konumunu ve hedeflerini Dünya Gıda Dergisine anlattı.

Akdeniz’de su ürünleri firmaları geçen yıla göre ihracatta nasıl bir performans sergiledi?

2017 yılının ilk 6 ayında bölgemizde faaliyet gösteren su ürünleri firmaları gelen yılın aynı dönemine kıyasla hemen hemen aynı seviyede kalarak yaklaşık olarak 30 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmişlerdir. İhraç edilen ürün grupları taze, dondurulmuş ve konserve balıklar, fileto balıklar, yumuşakça ve omurgasızlar, kurutulmuş, tuzlanmış veya salamura balıklar, kabuklu hayvanlar, hazırlanmış veya konserve edilmiş kabuklu hayvanlar olarak sıralandı.

Akdeniz’de sektör büyüyor mu?

Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği üyesi balıkçılık sektöründe faaliyet gösteren firmalarımızın yeni yatırımlarıyla büyüme göstermektedir. Dilerim ki bu yeni yatırımlar Akdeniz’i balıkçılık anlamında daha yukarılara taşıyacak.

Bölgenizde su ürünlerine dair yeni yatırım planları var mı?

Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği üyesi balıkçılık sektöründe faaliyet gösteren firmalarımızın yeni yatırımları söz konusu. Bu yatırımlar sektörümüzün geleceği için bizleri oldukça mutlu etmektedir. Bizim de Akdeniz Su Ürünleri Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği olarak birliğimiz faaliyet alanı içerisinde yer alan Adana ili Karataş ilçesinde balık ve su ürünleri yetiştirme alanı kurulması planımız bulunmaktadır. Hepimizin bildiği üzere balık bir protein deposudur. İçerdiği vitaminler nedeniyle şifa kaynağıdır. Biz de birlik olarak her zaman balık tüketimini teşvik ediyoruz. Bu nedenle Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği olarak, bölgemizde hem balık üretimi hem de balık tüketimini arttırmak üzere, bölgemiz faaliyet alanı içerisinde de yer alan Adana ili Karataş ilçesinde balıkçılık ve su ürünleri yetiştirme alanı kurmayı planlıyoruz. Bölgemizin kültür balıkçılığında ileriye taşımak adına, Avrupa ve Ortadoğu’nun en büyük tesisinin kurulması için çalışmalar başlattık. Hem bölge ekonomimize hem ihracatımıza ivme kazandıracak bu tesiste karides, levrek gibi ürünler yetiştirilecek. Bu konuda Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı nezdinde girişimlere başladık.

Yetiştiricilikte son durum nedir?

Bildiğiniz üzere birliğimiz faaliyet alanına Adana, Mersin, Kayseri, Konya, Niğde ve Hatay illeri girmektedir. Özellikle Akdeniz’e kıyısı olan Seyhan ve Ceyhan nehirlerini il sınırları içerisinde barındıran Adana, tarımsal faaliyetler içerisinde su ürünleri üretimi gelecek dönem için potansiyel vaat eden bir sektör olarak göz çarpmaktadır. Bu illerin toplam yetiştiricilik rakamlarını inceleyecek olursak; bu illerimizin 2015 yılı toplam yetiştirilen ürün miktarı 10,207 ton iken 2016 yılında bu rakam 11,276 ton olarak gerçekleşmiştir. Ürün cinslerine göre yetiştirilen ürün iç sularımızda yetiştirilen alabalık olmuştur. Alabalığın ardından levrek ve çipura cinsleri gelmektedir.

Sektörün hedefindeki pazarlar nelerdir?

2016 yılı ihracatımızda Lübnan, Suriye, Almanya, KKTC, Irak, Fransa, Mersin Serbest Bölge, Polonya
Hollanda, Libya ülkeleri öne çıkmıştır. 2017 yılının ilk 6 ayında ise bu ülkelere ilave olarak ihracatımızda ilk sırayı Libya almıştır. Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği olarak 2016 yılı Kasım ayında Tel Aviv/ İsrail’de ülkenin en büyük gıda fuarı olan Israfood fuarına katıldık. Bu fuar süresince balık ve su ürünlerimize yönelik yoğun bir ilgi olduğunu gözlemledik. İsrail’in balıkçılık ve su ürünleri sektörümüz için iyi bir pazar olduğu kanaatindeyiz. Aynı şekilde 2017 yılı temmuz ayı içerisinde Nijerya Lagos’ta Nigeria Agrofood fuarına katıldık. Bu fuarla birlikte Afrika kıtasına da açılmayı hedeflemekteyiz.

Önümüzdeki döneme ilişkin beklentiler ne yönde?

Su Ürünleri Üretim Bölgesinin faaliyete geçmesi ile şu an 60 milyon dolar seviyesinde olan su ürünleri bölge ihracatımızın çok daha yukarılara çıkacağına inanıyoruz. Adana ve Mersin’in 2016 yılı su ürünleri yetiştiricilik miktarı 5 bin ton civarındadır. Bu üretim bölgesi ile bu rakamların birkaç kat artmasını öngörüyoruz. Bununla birlikte bölgemizin istihdam sorununa da çare olmayı hedefliyoruz. Ayrıca bölge halkımızın sağlık deposu olan balığa hem ucuz hem de kolay yoldan ulaşmasını sağlayacağız.