Akınal Gar Restaurant hedef büyütüyor

Akınal Gar Restaurant Sahibi Bülent Akınal, restaurant zinciri kurmayı hedeflediğini belirterek öncü restaurantlar arasında yerini alarak bunu gelecek kuşaklara miras olarak bırakmak istediğini söyledi.

Berrin Sesli-Gaziantep

Gaziantep’te 1993 yılından bu yana 23 yıldır gıda sektöründe babadan oğula üçüncü kuşak olarak hizmet veren Akınal Gar Restaurant, restoran zinciri kurup Gaziantep’te öncü restoranlar arasında yerini alarak hedef büyütüyor.
Mesleğe küçük yaşlarda başlayıp işin temelinden geldiğini belirten Akınal Gar Restaurant Sahibi Bülent Akınal, “Gaziantep Lokantacılar, Baklavacılar, Pastaneciler Odası Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapıyorum. Ayrıca çıraklık eğitim merkezlerinde komite üyesi olarak ustalık ve kalfalık belgesi kurslarında ders veriyorum. Kendimize özgü ızgara çeşitlerimiz ve meze çeşitlerimiz ile iddialıyız. Izgara çeşitlerinin arasında prenses köfte, biberli kıyma, keme kebap, yeni dünya kebabı, soslu sarımsak kebap var. Meze çeşitlerimiz arasında arap salata, Meksika cacık, pirpirim salata ve patlıcan böreğimiz var. Tatlı olarak da çilek dolması, dondurmalı kadayıf dolma, ballı kat ve ballı hurma çeşitlerimiz mevcut. Restaurantımız tarihi bir mekan olup, sıcak bir ortam sunuyor. Mutfağımız açık mutfak olup, yemeklerimizin, mezelerimizin ve tatlılarımızın yapım ve sunumunu misafirlerimiz görebiliyor. Personellerimizin profesyonel ve güler yüzlü olması tercih sebeplerimiz arasındadır. Mesleğimizi ve restaurantımızı üçüncü kuşak olarak daha da ileriye taşıyarak restaurant zinciri kurup Gaziantep’te öncü restaurantlar arasında yerimizi alıp bunu gelecek kuşaklara miras olarak bırakmak istiyoruz” şeklinde konuştu.
Gaziantep’ in dünyada “Gastronomi kenti” olmasıyla birlikte kalite anlamında da bir rekabet olduğunu ifade eden Akınal, “Bu rekabete rağmen esnaf kültürümüz devam ediyor. Hangi iş alanı olursa olsun işimizi severek ve isteyerek yapmak çok önemli. Biz bunu yapıyoruz ve karşı tarafa hissettiriyoruz. Gaziantep her ne kadar sanayi, ticaret ve tarım kenti olarak bilinse de en büyük farklılığını ve zenginliğini her zaman yenilikçi, üretken, dürüst, işine önem veren ve köklü geçmişinden gelen mutfak kültürüyle ortaya koymuştur. Gaziantep, yemeğin hazırlanmasından tüketilmesine kadar özgün bir kültür olarak öne çıkan lezzet duraklarındandır” diye konuştu.