Alkollü ve alkolsüz içecekler için analiz çözümleri

Analiz ihtiyacınız ne olursa olsun, Anton Paar’ın modüler konseptinde her zaman size uygun bir çözüm vardır. Bu konsept, ihtiyacınız olan ölçüm parametrelerini tayin eden cihazların kombinasyonlarından oluşabilir.


Müge Kalkan
Satış Mühendisi
Anton Paar Türkiye
Tel: 0216 574 66 65


Hassas, ekonomik, kullanımı kolay ve güvenilir uygulama çözümlerini hak eden müşterilerimize 3 farklı sistemimizi sunmak isteriz.
· Diet içecek veya meşrubatlarda CO2, şeker konsantrasyonu analizi için PBA-SD sistemi
· Bira, şarap, rakı, viski gibi alkollü içecek üreticileri için laboratuar analiz çözümleri
· Alkollü / Alkolsüz içecek üreticileri için On-line ölçüm çözümleri
Briks yada Diet?  Şimdi her ikisini ölçen bir sistem var: Anton Paar’dan PBA-SD
Diet gazlı içeceklerin konsantrasyon bileşenleri düşük olduğu için ölçüm yapmanın zor olduğu kanıtlanmıştır. Meşrubat labaratuvarlarındaki verimi artırmak için Anton Paar, PBA-SD ( Normal ve Diet Gazlı Meşrubatlar için İçecek Analiz Sistemi) cihazını geliştirmiştir.  Bu modüler sistem hem Regular hem de Diet içeceklerin konsantrasyonunu, örneğin gazını gidermeden doğrudan şişeden veya kutudan ölçer.
PBA-SD kombine bir sistemdir: DMA5000M yoğunluk ölçer, DietQCTM ME kolorimetre, CarboQC ME Karbondioksit ölçüm cihazıve PFD doldurma ünitesinden oluşmaktadır.Örnek, CO2  kaybı olmadan otomatik olarak pet veya cam şişeden yada kutudan, sistemdeki cihazların ölçüm hücrelerine doldurulur. Tespit edilenCO2içeriğinin°Briks ve Diet okumaları  üzerine  etkisi otomatik olarak düzeltilir.
Sonuçlar hızlıdır:Tüm meşrubatların Briks okumaları ve renkli içeceklerin diet değerleri 3 dakika; bulanık veya renksiz içeceklerin diet değerleri 5 dakika sonra hazırdır. Diet örneklerin sonuçları %, ml NaOH yada  g/L toplam asit olarak görüntülenebilir.
Sonuçlar son derece hassastır: Normal gazlı içeceklerde ± 0.01°Briks, Diet Cola gibi renkli içeceklerde hedef değerden ±% 0.2 ve renksiz veya bulanık diet içeceklerde hedef değerden± % 0.4tekrarlanabilir standart sapma ile ölçülür.Proses suyunun tuzluluk oranındaki dalgalanmalarının,normal gazlı meşrubat ve renkli diet içecekler üzerinde hiç bir etkisi  yoktur. Renksiz veya bulanık diet içecekler için, proses suyundaki  tuzluluk oranı günlük su ölçümü ile kolayca telafı edilebilir.
PBA-SD kullanımı kolaydır: İçeceğin tipini seçip start düğmesine basılması yeterlidir. Hiçbir kimyasal veya cam malzeme gerektirmez. Bunun aksine, geleneksel metot ile Diet konsantrayonu tayini, zaman alan ve sadece vasıflı personel tarafından yapılabilecek bir yöntemdir.
PBA-SD sistemi modülerdir: Yeni DietQCTM ME  modülünü PBA-S Generation M sistemine ekleyerek veya yeni DietQCTM sistemini önceki kuşak  PBA-S sistemine  ekleyerek; PBA-S kullanan müşteriler, sistemlerini kolayca PBA-SD 'edönüştürebilirler. PBA-SD Generation M'in  modüler konsepti sizlere, Çözünmüş oksijen ölçümü için opsiyonel olarak sunulan O2 modülü, Normal gazlı içeceklerde şeker inversiyonu tayini için Soft Drink Analyzer M ve 18 adete kadar şişe veya kutu kapasiteli Xsample 510 Paket Örnek Değiştiricisi gibi güçlü seçenekler sunar.
Alkollü İçecekler İçin Ölçüm Çözümleri:
Kalite kontrolün temeli Yoğunluk ölçümü: Pazarda, kalite  ve üretim kontrolü için çok sayıda analitik metot mevcuttur. Yoğunluk ölçümü, örneğin yapısını bozmadan, herhangi bir kimyasala ihtiyaç duymadan çok az miktarda örnek ile yapılabilir. Yoğunluk ölçümü 0....100% arasında çok yüksek hassasiyette konsantrasyon analizi yapılabilir.
Hızlı ve hassas Alkol konsantrasyonu ölçümü: Alcolyzer cihazları, patentli NIR tekniğini kullanarak, bira, şarap, rakı, viski gibi alkollü içeceklerde alkol miktarının doğrudan tespiti için dizayn edilmiştir. Örneğin distile edilmesine gerek yoktur. Ölçüm sonuçları, örnekteki diğer bileşenlerden etkilenmez. Fermentasyon sürecinde bile Alcolyzer doğru ve güvenilir sonuçlar sağlar. Ölçüm tekniği MEBAK, EBC, TTB gibi uluslararası standartlar tarafından onaylanmıştır.Geleneksel NIR metotları, geniş dalga boyu aralığını uygular ve ürüne özgü karmaşık kalibrasyon işlemlerine ihtiyaç duyar. Alcolyzer’da kalibrasyon işlemi distile su ve su/alkol karışımı ile yapılır ve çok pratiktir.
Bulanık ortamda NET görüntü: HazeQC bulanıklık ölçer, her türlü sıvıdaki bulanıklığı ölçer. Peltier elementler sayesinde sıcaklık kontrolü sağlanan HazeQC'nin akış hücresi, seçilen örnek sıcaklığında güvenilir ölçüm sonuçları sağlar. Rutin analizler -5°C kadar düşük sıcaklıklarda yapılır. Geleneksel metotlarda termostatizasyon için kullanılan su banyoları, zaman alan, bakımı ve temizliği oldukça zor sistemlerdir. Ek olarak, HazeQC’nin akış hücresi, her ebat ve renkteki şişeler için yapılan sıkıcı kalibrasyon prosedürlerine ihtiyacı yoktur.
pH ve Renk Ölçümü: Ana cihaza bağlanan pH ölçüm modülü ile, diğer ölçüm parametrelerine ek olarak aynı anda pH değeri de ölçülebilir. Alcolyzer Beer / Wine Alcolyzer cihazlarına ek olarak renk ölçüm modülünün de monte edilmesi mümkündür.
Alkollü ve Alkolsüz İçeceklerde On-Line Ölçüm Sistemleri
On-Line ölçüm proses hakkında kesintisiz bilgi akışını sağlayarak, üretim üzerindeki hakimiyetinizi artırır. Laboratuvarlar bünyesinde yapılan kalite kontrol çalışmaları ile On-Line ölçümün sağladığı yararları elde etmek mümkün değildir. Belirli aralıklarla üretimden numune alarak yapılan ölçümler, üretimin tamamını ne kadar temsil eder, sorusu her zaman gündemdedir. Üretim sırasında "Acaba şimdi ne oluyor" sorusu, On-Line ölçüm sistemleri ile cevaplanmış olur.
Laboratuarlarda yapılan ölçümler fotoğraf çekmeye benzerken, On-Line ölçüm cihazları ile yapılan ölçümlerde üretiminizi videoya almış olursunuz.
On-Line Ölçüm Hammadde Tüketimini Azaltır : Yasal zorunluluklar yada piyasa koşullarına göre izin verilen limitlere en yakın üretim hammadde tüketimini azaltır. Bu durumda paradan tasarruf edilir. Meşrubat üretimindeki şeker tüketimi buna en güzel örneklerden biridir. Çünkü şeker değerli ve çok tüketilen bir hammaddedir. Hammadde tüketiminin minimum düzeyde tutulması finansal faydaların çok çabuk görülmesini sağlar.
On-Line ölçüm sistemleri Start-Up (devreye alma) sürelerini kısaltır : Üretime başlamak için, çoğu zaman laboratuvardan gelen "Tamam üretime başlayabiliriz" onayı geç gelen bir onaydır. Üretime başlayabilmek için gereken onay On-Line ölçüm ile anında alınır ve derhal üretime geçilir.
On-Line ölçüm Fire  düşüşü sağlar ve yeniden işleme gereksinimini kaldırır :Üretimde oluşan fireyi düşürmek; fireyi yeniden işlemek için harcanacak süre, yeni ve iyi ürün üretmek için kullanılır. Bazı durumlarda, fireyi yeniden işleyip satılacak ürün haline getirmek kesin kez mümkün değildir. Şişelenmiş, CO2 oranı düşük meşrubatları nasıl yeniden işleyebilirsiniz ki ?
On-Line ölçüm rutin laboratuvar analiz sayısını düşürür : On-Line ölçümlere, Kalite Güvence fonksiyonu gözüyle bakılmaktadır. On-Line ölçüm sürekli olarak üretimi takip ederek kaliteyi güvence altında tutar. Laboratuvarlarda yürütülen kalite kontrol işleri,  özellikle On-Line sistemlerin bağımsız denetiminde önemli rol oynamaktadır. Ancak On-Line ölçüm sistemleri sayesinde rutin iş temposu düşer.
Anton Paar’ın On-Line Ölçüm Cihazları;
· Yoğunluk ve Konsantrasyon Sensörleri: Hattınızdaki ürünün yoğunluğunu ölçebilir, yoğunluğa bağlı Briks, Alkol, H2SO4, NaOH gibi konsantrasyonunu hesaplayabilirsiniz.
· CO2 Sensörleri: Gazlı içeceklerdeki çözünmüş karbondioksit değerini ölçebilirsiniz.
· Alkol / Ekstrakt Monitörleri: Bira, şarap gibi alkollü içeceklerin farklı noktalarında alkol, ekstrakt konsantrasyonunu ölçebilirsiniz.