“Artizan süt ürünleri eğer bilinçli bir şekilde yapılıyorsa güvenlidir”

Son dönemde ev yapımı ürünlere ilgi artmasından yola çıkarak süt ürünleri üretimi eğitimi veren atölyeler düzenleyen Öznur Apaydın Arıkan, ev yapımı peynir üretiminde hijyen ve sanitasyon kurallarına dikkat çekerek “Çiğ-pişmiş ayrımına ve bulaşma noktalarına dikkat etmeliyiz. Ev yapımı; eğer bilinçli bir şekilde yapılıyorsa güvenlidir” diye konuştu.

Özlem As

Öznur Apaydın Arıkan bir süt teknikeri. Çeşitli firmalarda çalıştıktan sonra katkısız, hijyenik, pastörize süt ürünlerine ulaşmanın zor olmasından yola çıkarak artizan peynirler üretmeye karar vermeye başlamış. Süt Rüyası markasıyla kendi üretimine başlamış bununla da yetinmemiş; bildiklerini aktarmaya karar vererek atölye çalışmalarına başlamış.
“Ev yapımı veya köy ürünü şeklinde ulaşabildiğimiz noktada ise hijyenik olmayan ve pastörize edilmemiş, güvenle tüketemediğimiz ürünlerle karşılaşıyoruz” diyen Öznur Apaydın Arıkan tüketicilerin bu nedenle ev yapımı ürünlere yöneldiğini söyledi.
Arıkan, ev yapımı süt ürünleri üretiminin püf noktalarını bizimle paylaştı.

Atölyede eğitimi verilen ürünler artizan peynirler olarak mı adlandırılıyor?

Eğitimini verdiğimiz süt ürünlerini tamamen artizan süt ürünleri olarak adlandırabiliriz. Bunun sebebi eğitimde ve üretimimizde teknik olarak sadece süt termometresi kullanıyoruz. Katkı maddesi ve koruyucu maddeler kullanmıyoruz. Ari belgeli çiftlik sütü, şirden maya, kaya tuzu kullanıyoruz. Burada ari belgesine açıklık getirelim. Ari belgesi, hastalıklardan arındırılmış çiftliklere verilen belge. Çiftlikte bulunan süt hayvanları belirli aralıklarla sağlık kontrolünden geçiriliyor. Bu durum güvenilir çiğ süte ulaşmamızı sağlıyor. Çalıştığımız bazı peynirlerde geleneksel yöntemleri uyguluyoruz. Geleneksel yöntemleri uygularken yeterli pastörizasyon noktasında katkılarım oluyor. Birçok peynir çeşidini ise ev mutfağı şartlarında kendi uygulamalarımla aldığım sonuçlar doğrultusunda çalışıyoruz. Tarım Bakanlığı'ndan onaylı üretimimize de aynı şekilde uyguluyoruz.

Ev yapımı peynirde genel olarak nelere dikkat ediliyor?

Ev yapımı peynir dediğimizde birinci sorunumuz yeterli pastörize edilmemiş peynirler oluyor. Çünkü kaynamış sütten peynir olmuyor. Geleneksel olarak bilinen salamura peynir (çiğ peynir) çok yaygın üretiliyor. Çiğ sütten yapıldığı için taze tüketime uygun olmuyor. En az üç ay salamurada (tuzlu su) bekletmek gerekiyor. Bu şekilde hastalık yapan mikroorganizmalar etkisiz hale geliyor. Atölyemizde süt ürünlerinde yeterli pastörizasyon sıcaklığı olan 72 derecede 2 dakikada bekletme kuralını uygulayarak çalışıyoruz. Ev yapımı peynir yaparken hijyen ve sanitasyon kurallarına da uymamız gerekir. Çiğ-pişmiş ayrımına ve bulaşma noktalarına dikkat etmeliyiz. Ev yapımı; eğer bilinçli bir şekilde yapılıyorsa güvenlidir.

Lezzetli ve sağlıklı bir peynir için üretimde dikkat edilmesi gereken önemli noktalar nelerdir?

Sağlıklı bir peyniri pastörize ve katkısız olarak tarif edebiliriz. Lezzet dediğimiz zaman hammadde olarak kullandığımız sütün yapısı ve sütü işleyiş şekli oluyor. Süt Rüyası Peynir Atölyesi’nde lezzetli ve sağlıklı peynirlerin eğitimini ve üretimini yapıyoruz. En başta hammadde olarak ari belgeli çiftlik sütü kullanıyoruz. Peynire lezzet veren süt yağıdır. Süte müdahale etmeden çalıştığımız için peynirlerimizde süt yağı lezzet olarak algılanıyor. Katkısız üretimde kullandığımız şirden mayası da hem lezzeti hem kolay sindirimi sağlamış oluyor. Bu şekilde yaptığımız peynirler için tamamen probiyotik peynir diyebiliriz. Süt Rüyası süt ürünlerinin sloganı #gerçekprobiyotiğim .

Son dönemde ev yapımı ürünlere ne derece ilgi var? Sizce bu bir trend mi yoksa ihtiyaç mı?

Son dönemde ev yapımı ürünlere ilgi arttı. Bunun sebebi üretimde uygulanan katkı maddeleri, bilinçlenme ve bilgiye kolay ulaşma. Bunun sonucunda sağlıklı gıda ürünleri tüketmek isteyen insanlar ev yapımına yöneliyor. Ya kendisi yapmayı tercih ediyor ya da güvendiği yerlerden ev yapımı ürün temin ediyor. Bu durum bana göre trendden çok ihtiyaçtır.

İlgi gösteren, ürünlerinizi satın alan ya da atölyenize katılan kişilerin profili hakkında bilgi alabilir miyiz?

Süt Rüyası Peynir Atölyemizde çok özel insanlarla çalışıyoruz. Sağlıklı beslenmek isteyen bilinçli insanlar, butik üretim yapmayı düşünen kişilerle Kadıköy’de bulunan atölyemizde çalışıyoruz. Otuzun üzerinde süt ürününü ev mutfağı şartlarında katkısız ve pastörize şekilde üretebiliyoruz. Talep edildiğinde İstanbul dışında çiftlik ortamında peynir atölyesi yapıyoruz. Otel ve restoranların mutfaklarında eğitim çalışmaları da gerçekleştirdik. Kurumsal çalışmalar yapıyoruz. Peynir atölyemize yurtdışından da katılımlar oluyor. Eğitimlerimiz butik üretim için uygundur. Ürünlerimize ise sağlıklı güvenilir gıda arayışında olan insanlar ulaşıyor. Peynirlerimizi ve diğer süt ürünlerini sipariş üzerine müşterilerimize özel üretip ulaştırıyoruz. Bu yüzden peynir atölyemizde ürün satışımız yok. Whatsapp hattımızdan sipariş oluşturuluyor. Yakında internet sitemizden de satışımız başlayacak.

Siz bu alanda faaliyet göstermeye nasıl karar verdiniz?

Süleyman Demirel Üniversitesi Burdur Meslek Yüksek Okulu Mezunu Süt Teknikeriyim. Süt işletmelerinde süt teknikeri olarak çalıştım. Daha sonra İş-Kur, Halkeğitim Müdürlüğü bünyesinde açılan meslek edindirme kurslarında eğitmenlik yaptım. Süt Rüyası markamızla dört yıldır ev yapımı şeklinde peynir atölyesi çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Buradaki amacım insanların sağlıklı bir şekilde en kolay yoluyla peynirlerini yapabilmeleriydi.

Önünüze koyduğunuz hedefler nelerdir?

Öncelikle bilinçli, sağlıklı ev yapımı süt ürünlerinin üretiminin eğitimini önemsiyorum. Eğitim konusunda daha çok kişiye ulaşmak, isteyen kişilerin evinde peynirini yapabilmesini sağlamak. Çünkü tariflerimizi uygulamak çok kolay. Bununla beraber eğitimlerimiz butik üretim için uygun olduğundan üretime yönelik eğitimlerimizi yurtiçinden ve yurtdışından katılımcılarımızla artırmak. Üretim kısmında ise katkısız, pastörize, şirden mayalı, probiyotik Süt Rüyası süt ürünlerimizi daha çok kişiye ulaştırmak. Süt teknikeri olamam sayesinde mesleğim fermente ürünlerin tamamını kapsıyor.
Ekşimaya ekmek, sirke yapımı, turşu yapımı, kombuçayı yapımı, zeytin yapımını eğitime ve üretime uygulamak.