Atlas Copco, basınçlı hava ve nitrojen ürün çeşitlerini yenilikçi ürünlerle genişletiyor

Sektöründe lider, sürdürülebilir verimlilik çözümleri sağlayıcıları Atlas Copco Yağsız Hava ve Kompresör Teknik Servis Bölümleri; 68 ülkeden 900'ün üzerinde katılımcı ile 16 - 19 Nisan tarihleri arasında uluslararası satış etkinliği düzenledi.


Sektöründe lider, sürdürülebilir verimlilik çözümleri sağlayıcıları Atlas Copco Yağsız Hava ve Kompresör Teknik Servis Bölümleri; 68 ülkeden 900'ün üzerinde katılımcı ile 16 - 19 Nisan tarihleri arasında uluslararası satış etkinliği düzenledi. Düşük, orta ve yüksek basınç pazarları için basınçlı hava ve gazlarda çeşitli ürün yenilikleri sunuldu. Güvenilirlik, enerji verimliliği ve servis kolaylığı konusunda yeni standartları belirleyecek bu ürünlerin tamamı; smart AIR çözümleri konseptinin bir parçasıdır.

Smart AIR Çözümleri; müşterilerimize ekipmanları için en düşük kullanım ömrü maliyetleri sunmak üzere tasarlanmış eksiksiz hava veya gaz çözümleridir. Kompresörler, blower'lar ve booster'lar; hava kurutucu, soğutucu, nitrojen jeneratörü, filtre ve enerji geri kazanım yolları gibi kaliteli hava çözümleriyle birleştirir. Ayrıca verimli ve güvenilir şekilde, bir arada çalışabilmeleri için tamamen optimize edilmiştir. Smart AIR çözümlerimiz; tüm müşterilerimiz için geçerlidir ve yalnızca ürünlerle sınırlı kalmayıp hizmetleri de içerir.
Her biri enerji verimliliği, güvenilirlik ve hava kalitesi açısından, mümkün olan en iyi performans için optimize edilen toplam 12 yeni ürün piyasaya sürülmüştür.
Gıda sektörünün vazgeçilmezi olan yağsız hava taleplerini karşılamak üzere; Atlas Copco, Class 0 sertifikalı yeni ZT+ / ZR 90-160VSD+ kompresörleri ile oyunun standartlarını değiştirmektedir.

ZR/T serisi ile ISO 8573-1 CLASS 0 (2010) sertifikasyonuna uygun olarak; %100 yağsız, saf ve temiz hava sağlanmaktadır. Geçtiğimiz 60 yılda, Atlas Copco yağsız hava teknolojisine öncülük ederek; %100 saflıkta basınçlı hava üreten çeşitli kompresörler ve blowerlar geliştirmiştir. Rutin araştırmalar ve geliştirmeler ile Atlas Copco; saf hava standartlarını belirleyen ISO 8573-1 CLASS-0 ve ISO 22000 sertifikasyonunu alan ilk üretici firma olmuştur.
ISO 22000; besleme tesisleri de dahil olmak üzere, gıda işleme ve üretim tesislerinde kalite ve şeffaflık sağlama konusunda çok önemli bir rol oynar. Gıda ve içecek üretiminde ISO 22000'in ilişkili olduğu üç temel güvenlik tehlikesi vardır: biyolojik, kimyasal ve fiziksel. ISO 22000 sertifikasyonundaki temel öğeler, bu tehlikeleri tespit etmeyi ve gidermeyi amaçlar.

ZR/T serisi yağsız vidalı kompresörler; Gıda ve içeçek sektöründeki fermantasyon, paketleme, havalandırma, taşımacılık, doldurma ve kapaklama, temizlik, enstürman havası gibi uygulamalarda %100 saf, temiz ve yağsız basınçlı hava sağlamaktadır. Class 0 sertifikalı Atlas Copco, ZR/T vida teknolojisine sahip kompresörleri ile ürününüzün saflığından ödün vermeden üretiminize değer katmaktadır.
Atlas Copco’nun ZR/T tipi kompresörleri; üstün yağsız vida teknolojisi ve düşük enerji tüketimi ile optimum kombinasyonda yüksek debili basınçlı hava sağlamaktadır. Yüksek kapasiteli eşanjörler minumum basınç kaybı sağlamakta, son teknolojiye sahip sürücülerimiz de verimliliğimizi arttırmaktadır.
Verimliliğimize ulaşan en kısa yol, doğru hava kalitesini kesintisiz sağlarken; operasyonel maliyetlerimizi de minimize etmektir. Atlas Copco ZR/T kompresör serileri; yüksek enerji verimliliği ile kesintisiz basınçlı hava üretimini, düşük bakım maliyeti ve uzun bakım aralıklarıyla en ekonomik maliyetle ömür boyunca garanti eder.

Bir kompresörün kullanım ömrü boyunca oluşturduğu maliyetlerin %80’i, tükettiği enerjiden kaynaklanır. Dahası; basınçlı hava maliyeti, bir fabrikanın toplam elektrik faturasının %40’ından fazlasını oluşturabilir. Enerji maliyetlerini azaltmak için Atlas Copco, basınçlı hava sektöründe değişken hızlı sürücü teknolojisi ile öncülük etmiştir. VSD, yüksek enerji tasarrufu sağlarken; aynı zamanda gelecek nesiller için çevreyi de korur. Bu teknolojiye yapılan sürekli yatırımlar sayesinde, Atlas Copco pazarda geniş yelpazede entegre VSD kompresörler sunmaktadır.
Atlas Copco’nun VSD teknolojisi; motor hızını otomatik olarak ayarlayarak hava ihtiyacını yakından takip eder. Bu sayede %35’e kadar enerji tasarrufu sağlanır. Kullanım ömrü, maliyeti ortalama %22 indirilebilir. Bunlara ek olarak; VSD ile düşürülmüş sistem basıncı, üretim boyunca kullanılan enerjiyi belirgin şekilde minimize eder.
Çift motor sürücüsü tasarımı, Atlas Copco’nun en sofistike değişken hızlı teknolojisi ile birleşerek; düşük enerji tüketimi, düşük operasyonel maliyet ve en az çevresel etkiyi sunar. Sürekli optimize edilen motor hızı, her basınçta ve debide optimum performans sağlar.
Yeni ZR 90-160 VSD+ serisi kompresör ailesinde öne çıkan özellikleri;
Yüksek verimli IP66 sınıfı permanent magnet tipi motorlar
%15 ile %100 debi aralığında, değişken devirde çalışma ile geniş regülasyon
Gelişmiş ve kullanıcı dostu dokunmatik ekranlı kontrol sistemi (Elektronikon) ile son derece hassas basınç optimizasyonu
Sınıfının en yüksek verime sahip, entegre kurutucu sistemi (Opsiyonel)
Son derece kompakt (tak-kullan) ve servis dostu tasarım
Paslanmaz çelik soğutucu eşanjörler
şeklinde sıralayabiliriz. Enerji verimliliği tarafında, yeni ZR 90-160 VSD+ serisi kompresörler; opsiyonel olan enerji geri kazanım üniteleri ile birlikte basınçlı havadan ve yağ sisteminden kaynaklı sıcaklığı absorbe eder.
Bu sayede; yeni ZR 90-160 VSD+ serisi kompresörler ile toplam elektrik enerjisi; saha çevresel şartlarına ve kompresör basıncına bağlı olarak, enerji dönüşümünde %80-105 oranında sıcak su geri kazanımı sağlamaktadır. Birçok sektörde bu enerji dönüşümü, %95’i bulmaktadır.