Ayıntap Baklava, baklava ile en büyük mozaik rekorunu kırdı

Ayıntap Baklava, daha önce yarım ton fıstık kabuğu ile vosvos otomobili süsleyerek dünyada bir ilki gerçekleştirdi.

Hüsnügül ŞURGUN-GAZİANTEP

Ayıntap Baklava olarak daha önce yarım ton fıstık kabuğu ile vosvos otomobili süsleyerek dünyada bir ilki gerçekleştiren Ayıntap Baklava sahibi Levent Aktaş, “Gaziantep'in sembollerinden olan baklava ve Çingene Kızı mozaiğini bir araya getirerek 39,5 metrekarelik Çingene Kızı figürlü mozaik baklava çalışmamızı yaptık. 10 aylık çalışma sonucunda Ayıntap Baklava'nın 60 ustası 6 bin 160 adet baklava dilimi hazırladı.15 mozaik sanatçısı ve engelli öğrenciler ile birlikte 39,5 metrekarelik baklava ile oluşturulan en büyük çingene kızı mozaiğini meydana getirdiler. '40 kattaki tarih' adıyla Gaziantep'in sembollerinden baklava ve Çingene Kızı mozaiğini bir araya getiren rekor denemesi Rekor Tescil ve Hakem heyetince tescil edildi“ dedi.
Ayıntap Baklava olarak geniş ürün yelpazesine sahip olduklarına vurgu yapan Aktaş, “Klasik baklavamızın yanında kuru baklava, fıstıklı yaş baklava, kare baklava, özel kare baklava, fıstık sarma, bülbül yuvası, yaprak şöbiyet, havuç dilimi, özel açık şöbiyetin yanında Antep peyniriyle yapılan su böreği, fıstık ezmesi, özel kadayıfımız ve kurabiye çeşitlerimiz geniş ürün yelpazemiz içerisinde yer alıyor. Hammaddelerimizin kalitesine çok önem veriyoruz. Ürünlerimizde sert buğday unu kullanıyoruz. Tereyağımızı yine Urfa’dan özel bir yerden alıyoruz. İlk bahar yağı dediğimiz kokulu ama hafif alan tereyağımızı bir yıl önceden temin edip depomuza koyuyoruz“ diye konuştu.
Son dönemlerde bölgede yaşanan olumsuzluklardan dolayı Gaziantep’e gelen yerli ve yabancı ziyaretçi sayısında bir azalma olduğuna dikkat çeken Aktaş, “Gaziantep’e özgü bu geleneksel lezzeti yerinde tadamayanlara online satış olarak hizmet vermeye devam ediyoruz. Online satış, satışlarımızı olumlu yönde etkiledi. Biz bu konuda sadece baklava gönderimi için özel bir kargo şirketi ile anlaştık ve bu hizmetle şimdilik sadece İstanbul’daki lezzet düşkünlüklerine bir gün içerisinde baklavalarını gönderiyoruz ama bu hizmeti önümüzdeki günlerde başka illerde de uygulayacağız” ifadelerini kullandı.

Sektörde 30 yıllık deneyim ve tecrübeye sahip olduklarını ve 17 yıldır kendi firmalarında üretim yaptıklarını belirten Aktaş, “Şu an 62 kişiye istihdam sağlamaktayız. Gazimuhtarpaşa Bulvarında 3 katlı bin 500 metrekare alanda imalat yapıyoruz. Baklavanın raf ömrü olmadığı için günlük ürettiğimizi aynı gün satıyoruz. Baklava çok şubeleşmeyi kaldırmaz. İçinde hiçbir katkı maddesi olmadığından günlük tüketilmesi gerekir. Baklava severlere bu önemli bir tavsiyedir“ değerlendirmesinde bulundu.
Firma olarak markalaşmaya önem verdiklerini kaydeden Levent Aktaş, “Tüketiciye geleneksel bir ürün sunuyoruz . İlk günkü lezzet ve kalitesiyle ürünlerimizi müşterilerimize sunmaya çok önem gösteriyoruz. Standardın dışına çıkmamaya çalışıyoruz. Zaten firmamızın sloganı “İlk günkü gibi“. İşimizi severek yapıyoruz. Ürünlerimizin markalaşması için tanıtım yapmaya özen gösteriyoruz. Ayıntap markasını kalitesiyle, müşteri memnuniyetiyle bilinir bir marka haline getirmeyi hedefliyoruz“ diyerek sözlerini tamamladı.