Barilla'da görev değişimi

Barilla’nın Türkiye’deki Bolu fabrikasının modernizasyonu, kapasite artırımı ile göreve başlayan Güneş Karababa, Filiz ve Barilla markalarını yeniden yapılandırıp, global marka ile entegrasyonunu sağladı.

Barilla'nın Türkiye Genel Müdürlüğünü 2007 yılında üstlenerek, Filiz Gıda'nın Barilla A.Ş.'ye dönüştürülme çalışmaları başta olmak üzere, hayata geçirdiği stratejilerle Barilla Gıda'yı Türkiye pazarında her yıl pazarın üzerinde büyüten ve şirketin cirosunu 3 katına çıkaran, 2014’ten bu yana Barilla Asya, Afrika, Avustralya bölgesinin Başkan Yardımcılığı’nı da yürüten Güneş Karababa, 10 yıllık başarılı performansının ardından Büyük Çin Bölgesi’nin başına atandı.

Barilla’nın Türkiye’deki Bolu fabrikasının modernizasyonu, kapasite artırımı ile göreve başlayan Güneş Karababa, Filiz ve Barilla markalarını yeniden yapılandırıp, global marka ile entegrasyonunu sağladı. Karababa, Barilla’nın “Sizin için iyi, Gezegen için iyi” misyonu çerçevesinde “Sürdürülebilir Tarım”, “Sözleşmeli Çiftçilik” modelinin Türkiye’de gelişmesi ve örnek bir model haline gelmesinde etkin rol aldı. Barilla Gıda’daki görevi süresince yerel küçük üretici iş birliklerinden, tüketicilerin sağlığı ve çevrenin korunmasına kadar geniş bir süreci kapsayan “Tarladan sofraya sürdürülebilir iş modeli” gibi birçok örnek projeyi hayata geçiren Güneş Karababa, Barilla Gıda’yı yüzde 34’lük pay ile pazar liderliğine ulaştırdı. Barilla Gıda’nın Türkiye’de ulaştığı pazar liderliğinin yanında, özenle yetiştirilen ve seçilen Türk durum buğdayı ile üretilen Barilla ve Filiz markalarının 50'den fazla ülkeye ihracatıyla, Barilla Gıda’yı dünya lideri Barilla Grubu’nun ilk 5 ülkesi içine sokmayı da başardı. Dünyanın en saygın gıda şirketlerinden biri olan Barilla’da Güneş Karababa’dan boşalan Barilla Gıda Genel Müdürlüğü görevini ise 1 Eylül 2017'de Piero Mirra devraldı. La Sapienza Üniversitesi, Ekonomi Bölümü’nden mezun olduktan sonra Bolonya Alma Graduate School’da MBA programını tamamlayan Piero Mirra, profesyonel iş hayatına 1995 yılında Stratejik Danışman olarak Bain’de başladı. 2000 yılında ItalianTouch şirketinde CFO olarak atanan Mirra, 2002 yılında, Avrupa Bölgesi ve İtalya CBD’nin Finans Direktörü olarak Barilla’ya katıldı. 2004 yılında ise İtalya “Customer Team” Satış Departmanı’na geçiş yapan Pierro Mirra, son olarak Barilla’nın İtalya’da Müşteri Hizmetleri Başkan Yardımcılığı ve Satış Direktörlüğü’nü yürüttü.