BENEO’dan, Belçika'da 4,3 milyon Euro'luk yeni yatırım 

Artan et alternatifi talebini karşılamaya yönelik yeni üretim tesisi hizmete açıldı

Fonksiyonel bileşenlerin önde gelen üreticilerinden BENEO, Belçika Wanze'de bitkisel protein için yeni bir üretim tesisine 4,3 milyon Euro yatırım yaptı. Yeni tesisin açılışı 1 Mart 2019 tarihinde yapılan törenle resmi olarak duyuruldu. Tesis, gıda, yem ve etanol üreten modern bir biyo-rafineri fabrikası olan BioWanze’ın bünyesinde yer alıyor.

Son yıllarda tüketicilerin etsiz alternatiflere ilgisinin giderek artmasıyla , dünya çapında bitki bazlı proteinlere talep büyüyor. BENEO İcra Kurulu Üyesi Christoph Boettger, “Tüketicilerin et alımlarını azaltmaları ve alternatif arayışlarıyla tüketici diyetlerinde büyük bir değişim gözleniyor. 2018i yılında piyasaya çıkan ve etin ikame edildiği yeni ürünlerde, buğday proteini, en çok kullanılan bitkisel proteindi. Bu pazarda 2019 ve sonrasında da büyük bir potansiyel görüyoruz.” dedi.

Yeni tesis, Avrupa'nın sürdürülebilir bir şekilde üretilen etanol imalatçısı CropEnergies'in bir iştiraki olan BioWanze tarafından işletilecek. Belçika'daki bio-rafineri, tüm hammaddeleri, atık olmadan yüksek kaliteli yiyecek, yem ve yakıt üretmek için kullanacak.

Boettger “Bu heyecan verici gelişmede, kardeş şirketimiz CropEnergies ve BioWanze'deki ekibi ile ortak olarak çalışmaktan memnuniyet duyuyoruz. “ diyerek, , bu önemli yatırım ve yeni üretim tesisi sayesinde, BENEO’nun, bitki bazlı protein pazarını keşfetme yolunda, müşterilerinin bu yükselen trendden faydalanmalarını sağlamak için ilk adımları atacağını ifade etti.”

BioWanze Direktörü André Tonneaux, “Bitki bazlı proteinler üretimine dönük bu yeni ortak girişimde BENEO ile yakın çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Üretim yeteneklerini artırmanın yanı sıra, bu yatırım gelecekteki büyümeyi güvence altına alacak ve önemli istihdam olanakları açacaktır. ” dedi.

BENEO’nun tekstüre buğday proteini, buğday unu, buğday proteini ve su içerir. Nötr bir tada ve stabil bir yapıya sahip olan bileşen, burger, nugget ve bolonez sos gibi çok çeşitli geleneksel et bazlı ürünlerdeki et yerine kullanılabilir.

BENEO Hakkında: BENEO hindiba kökü, şeker pancarı, pirinç ve buğdaydan elde edilen fonksiyonel bileşenler sunar. BENEO, bir ürünün besinsel ve teknolojik özelliklerini geliştirme konularında ideal iş ortağıdır. Bileşenleriyle elde edilen en önemli besinsel faydalar ‘daha az yağ’, ‘daha az şeker’, ‘daha az kalori’, ‘lif ilavesi’, ‘glutensiz’ olanakları, ayrıca enerji yönetimi, sindirim, kemik ve diş sağlığının yanı sıra süt ürünü alternatifleridir. Temel teknolojik faydaları; lezzetin ve yapının geliştirilmesine odaklanmasıdır. BENEO, beslenme bilimi ve regülasyonlar ile ilgili belirleyici görüşler sağlayan BENEO-Institute ve uygulama teknolojisi konusunda danışmanlık sağlayan BENEO-Technology Center (Teknoloji Merkezi) ile müşterilerini daha dengeli ve sağlıklı yiyecek ürünleri geliştirebilmeleri için aktif olarak destekler.