Clariant inovasyona odaklanarak büyümeyi sürdürecek

Clariant Fonksiyonel Mineraller Birimi Arıtma Bölümü Türkiye ve Ortadoğu Satış Müdürü Osman Çalışır, Türkiye’nin kendileri için stratejik bir pazar olduğunu belirterek inovasyona, yaratıcılığa ve girişimciliğe odaklanmayı sürdürerek; piyasadaki konumunu geliştirmeyi ve daha fazla büyümeyi planladıklarını söyledi.

Clariant, gıda israfını azaltmaya ve önlemeye yardımcı olabilecek çeşitli inovatif çözümler sunuyor. Oxy-Guard™ Oksijen Emiciler, paketlenmiş gıdaların raf ömrünün uzatılmasına yardımcı oluyor. Oksijen emiciler olarak da bilenen Oxy-Guard™ oksijen tutucu paketler, gıdaların tazeliğinin korunmasına yardımcı olan aktif ambalajlama yöntemidir. Bu paketler, evcil hayvan gıdaları, işlenmiş ve kurutulmuş etler, hazır yemekler, paketlenmiş kahve ve çaylar gibi paketli gıdalarda koruyucuya duyulan ihtiyacı en aza indiriyor.

Clariant Fonksiyonel Mineraller Birimi Arıtma Bölümü Türkiye ve Ortadoğu Satış Müdürü Osman Çalışır, Türkiye’nin kendileri için stratejik bir pazar olduğunu belirterek inovasyona, yaratıcılığa ve girişimciliğe odaklanmayı sürdürerek; piyasadaki konumunu geliştirmeyi ve daha fazla büyümeyi planladıklarını söyledi. Bitkisel yağ sektörüne yönelik çözümleri bulunan Clariant’ın yerel ayçiçeği rafinerilerinin ağartma ürünlerinin teslim sürelerinin kısaltılması ve en iyi maliyet/performans oranlarının yakalanmasına yönelik talepleri üzerine Tonsil’i® Türkiye’de üretmeye başladıklarını belirterek ; “Yeni tesis, yerel ham madde kaynaklarını ve Balıkesir’deki mevcut tesisin altyapısını kullanarak bu talepleri tam olarak karşılamayı amaçlıyor. Son derece aktif olan Tonsil® ağartma toprağının temeli doğal kaynaklara dayanıyor ve yemeklik sıvı yağ kalitesini önemli ölçüde arttırıyor. Doğayla uyumlu bir ürün olan Tonsil®, sağlıklı beslenmeye önemli katkılar sunuyor” diye konuştu.

Osman Çalışır, Dünya Gıda Dergisine faaliyetlerini ve önümüzdeki döneme ilişkin hedeflerini anlattı.

Clariant firması hakkında bilgi alabilir miyiz?

Clariant, 1886’da Basel’de kurulan kimya şirketi Sandoz’dan 1995’de ayrılarak faaliyetlerine başladı. Clariant bu köklü geçmişi sayesinde, kimya bilimi ve kimya sektörüyle ilgili yaklaşık 150 yıllık bilgi ve deneyime sahip. Clariant 53 ülkede 110 şirketle faaliyet gösteriyor.
Clariant, yirmi yılı aşkın bir süredir Türkiye pazarında varlık gösteriyor. 2017’de Türkiye’deki 22. yılını tamamlayan Clariant’ın Gebze, Balıkesir, Gaziantep ve Ordu’da bulunan 4 üretim tesisinde 300’ün üzerinde çalışanı var. Clariant Türkiye’nin genel merkezi, Gebze Organize Sanayi Bölgesi’ndeki (GOSB) endüstri parkında yer alıyor. GOSB endüstri parkının oluşturulmasını destekleyen ilk şirketlerden biri olan Clariant’ın 4.285 metrekarelik bir alana kurulan Gebze tesisi, 2,4 milyon kg üretim hacmine sahip.
Clariant Türkiye’nin genel merkezi, 2 üretim tesisinden, bir depodan ve bir idare binasından oluşuyor (işletme birimleri ile Ortadoğu ve Afrika bölge birimleri bu binada yer alıyor). Renk Eşleşmeleri ve Uygulama (Kişisel Bakım ve Mahsul Koruma Çözümleri) laboratuvarları, piyasa ihtiyaçlarına göre ürün uyarlaması yapıyor. Gebze tesisinin genel faaliyetleri arasında Renk Eşleşmeleri, Satış, Müşteri Hizmetleri, Test Laboratuvarı, İmalat, Teknik Destek ve Depolama yer alıyor. Tesis, üflemeli kalıplama, enjeksiyonlu kalıplama, sac, film, fiber, boru ve profil endüstrilerine hizmet veriyor.
Orta sınıfın gelir düzeyinin yükselmesinin yanı sıra mobilitenin ve şehirleşmenin artmasıyla beraber yüksek büyüme trendi sergileyen Kişisel Bakım, Ev Bakımı, İnşaat, Ambalaj, Tüketim Ürünleri, Sağlık, Ulaşım ve Gıda gibi faaliyet alanlarına odaklanıyoruz. Özellikle Türkiye’de, Pigments, Fonksiyonel Mineraller (FM), Katkı Maddeleri, Petrol ve Madencilik Hizmetleri (OMS), Endüstriyel ve Tüketici Özel Ürünleri (ICS) ve Masterbatches (MB) işletme birimleri yer alıyor.

Bitkisel yağ sektörüne yönelik çözümleriniz nelerdir?

Clariant’ın Fonksiyonel Mineraller İş Birimi, çeşitli sektörlere ürünleri ve süreçleri iyileştirmek için bentonit ve sentetik mineraller esaslı özel ürünler ve çözümler sunan lider bir tedarikçidir. Merkezi Münih'te bulunan iş biriminin dünya çapında faaliyetleri bulunuyor ve Süd-Chemie şirketinin eski Adsorbenler Bölümü de bu birim bünyesinde faaliyet gösteriyor. Sondajdan madenciliğe, işlemeden doğal bentonit rafinasyonuna kadar tüm değer zincirini kapsayan hizmetler sunan Fonksiyonel Mineraller biriminde sektörün ve müşterilerin özel ihtiyaçları için çözümler üretiyoruz.
Gıda sektörüne yönelik özel çözümlerimiz arasında, müşterilerin farklı ihtiyaçlarına göre 112 yıldır ürettiğimiz Tonsil® ağartma toprağı yer alıyor. Yemeklik yağların rafinasyon sürecinde kullanılan ağartma toprağı, yağdan karoten ve klorofil gibi renklendiricilerin, zamk kalıntılarının, ağır metallerin ve pestisidlerin çıkarılarak yağın daha sağlıklı ve uzun ömürlü olmasını sağlıyor.
Clariant, Türkiye’deki mevcut üretim kapasitesini arttırmak ve varlığını güçlendirmek amacıyla 2017’de Balıkesir’deki Fonksiyonel Mineraller İş Birimi bünyesinde içinde Ar-Ge laboratuarı da bulunan yeni ağartma toprağı üretim tesisinin resmi açılışını yaptı.
Yerel ayçiçeği rafinerilerinin ağartma ürünlerinin teslim sürelerinin kısaltılması ve en iyi maliyet/performans oranlarının yakalanmasına yönelik talepleri üzerine Tonsil’i® Türkiye’de üretmeye başladık. Yeni tesis, yerel ham madde kaynaklarını ve Balıkesir’deki mevcut tesisin altyapısını kullanarak bu talepleri tam olarak karşılamayı amaçlıyor. Son derece aktif olan Tonsil® ağartma toprağının temeli doğal kaynaklara dayanıyor ve yemeklik sıvı yağ kalitesini önemli ölçüde arttırıyor. Doğayla uyumlu bir ürün olan Tonsil®, sağlıklı beslenmeye önemli katkılar sunuyor. Yağın raf ömrünü uzatan Tonsil®, yağın içindeki istenmeyen maddelerin giderilmesine ve besin öğelerinin korunmasına yardımcı oluyor.

Önümüzdeki dönem için planlanan uzun-kısa vadeli yeni çözümler ya da yatırım planlarınız var mı?

Türkiye, Clariant için stratejik bir pazar ve Clariant’ın küresel büyümesinde çok önemli bir rol oynuyor.
Türkiye’deki iş kültürü için de önem arz eden değerler olan inovasyona, yaratıcılığa ve girişimciliğe odaklanmayı sürdürerek, piyasadaki konumumuzu geliştirmeyi ve daha fazla büyüme sağlamayı planlıyoruz.
Faaliyet gösterdiğimiz tüm iş birimlerinde aktif olmayı ve uluslararası bilgi birikimimizi ve uzmanlığımızı Türkiye kimyasallar pazarına taşıyarak sektör lideri olmayı amaçlıyoruz. Clariant, Türkiye’de ve tüm dünyada önemli yatırımlar yapıyor. Clariant olarak bilgi transferi, en iyi uygulama örnekleri ve sürdürülebilir yatırım vasıtasıyla, Türkiye’nin, gelişmiş kimya sanayi kapasitesini daha da artırma arzusunu desteklemek ve bunun bir parçası olmak istiyoruz. Bu kapsamda pazardaki varlığımızı geliştirmeye devam etmek ve inovasyon, yaratıcılık ve girişimciliğe odaklanmayı sürdürerek ekstra büyüme sağlamayı amaçlıyoruz. Türkiye'de, alanında uzman ekiplerin hizmet verdiği tam donanımlı laboratuvarlarımız bulunuyor. Bu girişimler sayesinde Clariant, sektörle ilgili bilgi birikimini bir araya getirerek ve dünyanın dört bir yanındaki uzmanlarla bağlantı kurarak hem bilgi alışverişinin önünü açıyor hem de pazar inovasyonu yaratabilecek yeni teknolojileri ve gelişmiş konseptleri araştırıyor.

Sektörden gelen talepler çalışmalarınızı, faaliyetlerinizi nasıl etkiliyor?

Clariant, müşterilerine değer sağlamak ve faaliyetlerinin çevre üzerindeki etkisini azaltmak üzere yeni ve daha etkili ürünler geliştiriyor. Müşterilerin talepleri, bölgelere ve sektörlere göre farklılık gösteriyor. Deneyimli yönetim ekibimiz, müşterilerin beklentilerini öngörmeyi ve karşılamayı tüm organizasyonumuzun birinci önceliği olarak görüyor.
Fonksiyonel Mineraller için müşterilerine benzersiz teknik uzmanlık ve uygulama hizmetleri sunmak çok önemlidir. Gerek geliştirme gerek satış ekibimizde yer alan ve endustriyel uygulamalarda deneyim sahibi çalışanlarımız, kimya, demir-çelik, kağıt, inşaat ve tarım gibi sektörlere destek veriyor. En önemli hedefleri, müşterilerimizin toplam sahip olma maliyetini optimize etmek için ürünlerimizi ve süreçlerimizi sürekli olarak iyileştirmek ve uyarlamaktır.

Yağ sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz? Türkiye piyasasındaki son gelişmeler çalışmalarınızı nasıl etkiliyor?

Fiyat artışı destekli büyüyen yağ pazarında, sıvı yağlar ülkemizde sektör içindeki ağırlığını koruyor. Sıvı yağ pazarı özellikle ayçiçek yağlarının etkisiyle büyüyor. Ayçiçek yağının fiyat ve kalitesindeki artışı ise, ucuzluk marketlerindeki büyümeye borçluyuz. Son dönemde orta fiyat segmentinde ürün sayısı artışına rağmen, tonaj ağırlığı düşüyor. Yağ sektörü içerisinde büyümeye en büyük katkıyı sıvı yağlar yapıyor. Yağ pazarının büyümesi işlerimizi olumlu etkiliyor. Bu da hizmet ve faaliyetlerimizi iyileştirmede elimizi güçlendiriyor ve sektörün gelişimine önemli katkılar sunuyor.

Sektörün gündeminde gıda güvenliği, gıda artıkları ve israfın önüne geçmek var. Firma olarak bu konuya yönelik bir çalışmanız var mı?

Hatalı ambalajlama, uygunsuz nakliye koşulları ve soğutmalı taşıma sistemlerindeki eksiklikler gibi nedenlerle israf edilen gıda miktarı her sene önemli oranda artıyor. Türkiye Ziraat Odaları Birliği’ne göre sadece bu sene 60 farklı türden 9,4 milyon ton gıda, daha Türkiye’deki vatandaşlara ulaşamadan israf olacak.
Clariant, gıda israfını azaltmaya ve önlemeye yardımcı olabilecek çeşitli inovatif çözümler sunuyor. Oxy-Guard™ Oksijen Emiciler, paketlenmiş gıdaların raf ömrünün uzatılmasına yardımcı oluyor. Gıda bozulmasının başlıca nedenlerinden biri olan oksijen, gıdanın tadını, rengini, kokusunu ve dokusunu etkiliyor ve gıdadaki vitaminlerin ve besleyici içeriğin bozulmasına yol açabiliyor. Oksijene maruz kalmak ayrıca, bakteri, küf ve mantar gibi mikroorganizmaların büyümesini destekleyerek gıdanın bozulmasına neden oluyor.
Oksijen emiciler olarak da bilenen Oxy-Guard™ oksijen tutucu paketler, gıdaların tazeliğinin korunmasına yardımcı olan aktif ambalajlama yöntemidir. Bu paketler, evcil hayvan gıdaları, işlenmiş ve kurutulmuş etler, hazır yemekler, paketlenmiş kahve ve çaylar gibi paketli gıdalarda koruyucuya duyulan ihtiyacı en aza indiriyor.

Clariant'ın gıda israfını önlemek için etkin bir şekilde çalışan bir diğer çözümü de Container Dri®II kargo kurutucusu. Container Dri® portföyü, aynı zamanda konteyner kurutucusu olarak da bilinen, geniş bir nem giderici ürün serisi sunarak, intermodal taşımacılık sırasında nem ve rutubetin zararlarına karşı çok yönlü koruma sağlıyor.
Gıdaların kolay bozulan yapısı, onları uzun mesafeler boyunca taşırken önemli bir sorun teşkil ediyor. Hava taşımacılığının aksine, ürünleri konteynerlerin içinde gemiyle, trenle ve kamyonla taşımak genellikle birkaç hafta alıyor. Uzun nakliye güzergahlarında hava koşulları ciddi şekilde değişiklik göstererek konteynerlerin içindeki sıcaklığın inip çıkmasına neden oluyor. Yoğuşma oluşmasının nedenlerinden biri olan bu sıcaklık dalgalanmaları en nihayetinde “konteyner yağmuruna» yol açarak, gıda gibi değerli yüklere zarar verebiliyor.
Container Dri®II kurutucuları yoğun bir şekilde nemi emerek yoğuşma noktası oluşumunu engelliyor ve böylece gıda bozulmasını ve israfını azaltıyor. Yoğuşma noktası, konteyner duvarları ve çatıları gibi yüzeylerde yoğuşmanın oluşmaya başladığı sıcaklıktır. Container Dri®II ürünleri, nakliye konteynerinin içindeki nemi gidererek yoğuşma noktasını düşürüyor ve böylece taşınan ürünlere zarar veren konteyner yağmurunu önlüyor. Bu sistem, tarımsal ürünler, dökme gıdalar, tozlar, ahşap ürünler, cam, mobilya, otomobil parçaları, deri eşyalar, kakao ve kahve gibi çekirdekler, makineler ve metal bileşenler üzerinde küflenme, eğrilme, korozyon, topaklanma ve diğer hasarlara neden olabilecek koşulları önlemede son derece etkilidir.

Oxy-Guard™ oksijen emicileri hangi alana yönelik tasarlandı? Sektöre getirdiği yenilik nedir?

Oksidasyonu engellemek için gıda ürünlerine genellikle antioksidan koruyucular eklenir. Ancak tüketicilerin koruyucu içermeyen daha organik gıdalar talep etmesi üzerine oksidasyon sorununun, yiyeceğin içerisine eklenen kimyasallarla değil, aktif ambalaj yöntemleriyle çözülmesi ihtiyacı ortaya çıktı. Dünyanın geri kalanı gibi Türkiye’de de paketlenmiş ürün piyasası, ürünlerin ömrünü kimyasal koruyucu kullanmadan uzatmak için inovatif çözümler arıyor. Oxy-Guard™ ile oksidasyon sorununa gıdanın içinde kimyasal kullanmak yerine, aktif ambalajlama yöntemiyle çözülmesi ihtiyacına yönelik çözüm üretiyoruz.
Clariant’ın Oxy-Guard™ paketleri yüksek bir oksijen emme kapasitesine sahip. Clariant Oxy-Guard™ paketleri, hedeflenen raf ömrü boyunca kapalı bir ambalajın içinde oksijen seviyesini % 0,01’den daha düşük bir seviyeye düşürür. Bu seviyeye normal sıcaklıkta 24 saat içinde ulaşılır. Farklı oksijen emme kapasitelerinde sunulan Oxy-Guard™ oksijen emici paketler ayrı ayrı paketler halinde veya otomatik dolum için şerit halinde müşterilere sunulur. Ayrıca Oxy-Guard™ paketleri, hazır paket et uygulamalarında, nemli ve soğutulmuş koşullarda hızlı bir oksijen giderme işlemi sağlar.
Clariant olarak pazara böyle bir çözüm sunmaktan dolayı gurur duyuyoruz ve ürünün hem Türkiye piyasasını güçlendirmesini hem de tüketicilerin taleplerini karşılamasını umuyoruz.