Clariant'tan yağ ağartma semineri

Clariant, BYSD ve MÜMSAD işbirliğiyle yağ ağartma hakkında bir seminer düzenledi. Etkinlikte, sürdürülebilir yağ ağartma ile ilgili önemli konular konuşuldu ve ağartma maliyetlerini düşürme konusu üzerinde duruldu. Ağartma adımının rolünü gösteren Clariant, optimizasyonu için gereken önemli parametre ve değişkenleri de gündeme getirdi.

Özel kimyasallarda dünya lideri Clariant, Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği (BYSD) ve Mutfak Ürünleri ve Margarin Sanayicileri Derneği (MÜMSAD) işbirliğiyle yağ ağartma hakkında bir seminer düzenledi. 20 Eylül günü Sheraton Istanbul Ataköy Hotel’de gerçekleştirilen etkinlikte, sürdürülebilir yağ ağartma ve ağartma maliyetlerini azaltma konusunda önemli noktalar konuşuldu.

Yağ Ağartma Semineri’nde, doğal kaynaklardan elde edilen yüksek performanslı ağartıcı toprağın önemine vurgu yapıldı. Seminer, MÜMSAD Başkanı Metin Yurdagül ve BYSD Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil'in açılış konuşmalarıyla başladı. Ardından, Clariant Fonksiyonel Mineraller Teknik Destek Müdürü Jorge Herrero Hernández ile Satış Müdürü Osman Çalışır, Clariant’ın araştırmaları sonucu elde ettiği güncel teknik içgörülerini bilgileri dinleyicilerle paylaştılar.

Doğal kaynaklarla yağ kalitesi arttırılıyor

Yemeklik yağ işleme sektörüne ağartıcı toprak bazlı çözümlerin önde gelen tedarikçilerinden olan Clariant, ağartma adımının rolünü ve bunun optimizasyonu için gereken önemli parametre ve değişkenleri gösterdi. Clariant, yemeklik yağ işleme sektöründeki öncülüğünü ve yenilikçiliğe adanmışlığını, yemeklik katı ve sıvı yağlarda gıda güvenliği standartlarının yükseltilmesi amacıyla daha düşük seviyelerde 3-monokloro-propanediol (3-MCPD) ve glisidil-ester (GE) içeren ağartma çözümleriyle kanıtladı.

Osman Çalışır, konuyla ilgili şunları söyledi: “Müşteriye özel hazırlanabilen TONSIL® adlı doğal çözümümüz, yağ arıtmada karşılaşılan çok sayıda güçlüğü ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor. Bu sürdürülebilir ve yenilikçi çözümle sektörün gelişimine katkıda bulunmaktan memnunuz."

Clariant, Türkiye'de TONSIL® üretimine, yerli üreticilerin ayçiçek yağına yönelik ağartıcı toprak bazlı çözümlerin çeşitlendirilmesi yönündeki taleplerini dikkate alarak başladı. Şirketin Balıkesir tesislerinde yerel kaynaklar kullanılarak üretilen TONSIL®, bölgedeki talebin karşılanmasına yardımcı oluyor. TONSIL® 'de yer alan yüksek etkinlikteki ağartıcı toprak, doğal kaynaklardan üretilerek yağ kalitesini arttırıyor ve istenmeyen maddeleri uzaklaştırıyor. Aynı zamanda ayçiçek yağının besin değerlerini koruyup raf ömrünü uzatarak sağlıklı beslenmeye doğayla uyum içinde katkıda bulunuyor.