Çölyak hastaları için ödüllü kek

Dr. Yonca Karagül Yüceer, aynı üniversitede Araş. Gör. Çiğdem U. Pala ve Araş. Gör. Müge İşleten ile çölyak hastaları için ürün geliştirme çalışmalarını sürdürüyor.

Dr. Yonca Karagül Yüceer, aynı üniversitede Araş. Gör. Çiğdem U. Pala ve Araş. Gör. Müge İşleten ile çölyak hastaları için ürün geliştirme çalışmalarını sürdürüyor. Nitekim Müge İşleten ve Çiğdem U. Pala'nın proje çalışmalarına destek verdiği ğrencileri Tuğba Şenadalı, Ceren Koç ve Onur Güneşer, İTÜ Gıda Mühendisliği ve DÜNYA Gıda Dergisi işbirliği ile geçen yıl dördüncüsü düzenlenen poster yarışmasında ikincilik ödülü almıştı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Gıda Mühendisliği son sınıf öğrencisi olan Şenadalı, Koç ve Güneşer takım çalışmasıyla hazırladıkları proje çalışmasındaki amaçlarını şöyle anlatıyor: "Çölyak hastalarının yaşadığı beslenme sorunlarından yola çıkarak, onların da tüketebileceği fonksiyonel ve yeni bir ürün  geliştirmek istedik. Ayrıca bu hastalığın tek tedavi yolunun diyet olduğu bilgisinden yola çıkarak da gıda sanayiinin ilgisini çekmek ve bu tür spesifik tüketici kesimleri için kaliteli ve ekonomik ürünlerin üretimini teşvik etmek ve piyasadaki ürün çeşitliliğini artırmak gerektiğini düşündük."

Geliştirdikleri 'Glütensiz Pufi Şübik Kek' adlı ürünlerinin 25 kişiden oluşan bir panel grubu tarafından değerlendirildiğini aktaran öğrenciler, frambuazlı ve karadutlu kek örneklerinin 'renk', 'koku', 'yapı', 'görünüş', 'tat', 'ağızda dağılabilirlik' ve 'genel beğeni' yönünden duyusal olarak değerledirildiğini ve beğenildiğini söyledi. Aynı panelistlerin yüzde 92'si, piyasada bulunduğu takdirde bu ürünü tüketebileceklerini de belirtmişler.