Çölyak hastalarına özel bisküvi, Pronot

İki yıl süren Ar-Ge çalışmaları sonucu geliştirilen Pronot ile Eti, çölyak hastalarının yanında Çölyak tedavisinde kullanılabilecek özel içerikli gıda maddeleri ülkemizde ne yazık ki çok kısıtlı, hatta yok denecek kadar az.

İki yıl süren Ar-Ge çalışmaları sonucu geliştirilen Pronot ile Eti, çölyak hastalarının yanında Çölyak tedavisinde kullanılabilecek özel içerikli gıda maddeleri ülkemizde ne yazık ki çok kısıtlı, hatta yok denecek kadar az. Bunları yurtdışından getirtmek ise masraflı. Bu nedenle hastaların çoğu, glütensiz gıdalar bulmakta ve besleyici bir diyet uygulamakta büyük güçlük çekiyor. Türkiye'de çölyak hastalarının glütensiz  bisküviye ihtiyacı olduğuna dair taleplerin Eti'ye ulaştığını söyleyen Eti Ürün Müdürü Selin Dora, "Pronot, Eti'nin herhangi bir maddi beklenti içinde olmaksızın, Eskişehir'de bulunan ar-ge departmanı ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı işbirliği ile 2 yıl süren araştırmalar sonucu geliştirildi. Ürünün geliştirilmesinden sonra hastalar üzerinde etkinliğinin test edilmesi, Sağlık Bakanlığı'na sunulması ve ruhsat alma süreci tamamlandı. Pronot, 2003 yılının Nisan ayında piyasaya çıktı" dedi.
Türkiye'de ilk ve tek
Çölyak hastalarının güvenle tüketebileceği bir ürün olan Eti Pronot'ta limon lifi, portakal kabuğu püresi ve portakal aroması kullanıldı. Raf ömrü 9 ay olan ve diyetisyen-hekim kontrolünde tüketilmesi önerilen ürün, kurabiye şeklinde tatlı bir bisküvi. Besin değeri yüksek olan Pronot'un 100 gramında 530 kcal enerji bulunuyor. Pronot, Türkiye'de üretilen ilk ve tek glüten proteinsiz bisküvi.
Eti Pronot ayrıca düşük proteinli diyet gerektiren birçok karaciğer hastalığı, böbrek hastalıkları, amino asit hastalıkları, organik asit hastalıkları ve üre döngüsü hastalıkları ile Fenilketonuri hastalığının tedavisinde de rahatlıkla  kullanılabiliyor.
Fenilketonuri,  dünyada en çok Türkiye'de görülen (1:4.000) ve erken teşhis edilip düşük fenilalaninli (proteinleri oluşturan amino asitlerden biri) diyet ile tedavi edilmezse ağır zeka geriliğine yol açan bir hastalık. Eti Pronot'taki fenilanin miktarı  son derece düşük ve 100 gramda 0.01 mg'ın altında.
Eti çölyak hastalarıyla elele
"Eti, Pronot'la birlikte, bundan böyle çölyak hastalarının yanında" diye konuşan Dora, "Hastalığa yönelik toplumsal bilinci yükseltmek ve hastalar arasındaki dayanışmayı güçlendirmek için kurulan Çölyakla Yaşam Derneği'nin çalışmalarına destek veren Eti'nin, bu amaçla, www.etietieti.com sitesinde, içinde hastalıkla ilgili bilgilerin ve Pronot satış noktalarının listesinin bulunduğu özel bir Pronot sayfası hazırladığı bilgisini verdi. Dora, sözlerini şöyle tamamladı; "Basında ürünü tüm ilgililere duyurmak amacıyla bilgilendirici ilanlar yayınlandı, çölyak ve ile ilgili hasta broşürleri bastırılarak dağıtıldı, hasta ve hekimlere Pronot gönderilerek ürünü tanımaları sağlandı, hastaneler ziyaret edilerek Pronot'un özellikleri ve kullanım alanları, ilgili hekimlere aktarıldı. Böylece Pronot, sağlık profesyonellerine de ulaştırılmış oldu.
Eti, Pronot'u tüm Türkiye'deki çölyak hastalarına ulaştırabilmek dağıtımda da özel bir sistem kurdu. Tüketiciler Pronot'u istedikleri miktarda mahalle bakkalına sipariş ettiklerinde bu sipariş Eti distribütörüne ulaştırılarak en kısa sürede tüketiciye geri dönülüyor. Pronot distribütörlerinin listesi, telefon numaraları www.colyak.com ve www.etietieti.com  sitelerinde bulunabildiği gibi, dileyenler Çölyakla Yaşam Derneği ile irtibat kurarak bilgileri dernekten de alabiliyorlar."