Dağlı Bakliyat, yüzde 20 büyüme hedefliyor

Gaziantep’in Nizip ilçesinde 2007 yılından bu yana bulgur üretimi yapan Dağlı Bakliyat Yönetim Kurulu Başkanı Şerif Dağlı, geçen yıl yüzde 15 büyüme kaydettiklerini ve bu yıl bu oranı yeni yatırımlar ve pazarlar ile yüzde 20’ye çıkaracaklarını bildirdi.

Seda ER/ GAZİANTEP

Gaziantep’in Nizip ilçesinde 2007 yılından bu yana bulgur üretimi yapan Dağlı Bakliyat Yönetim Kurulu Başkanı Şerif Dağlı, yıllık 750 ton ile üretime başladıklarını bugün son sistem makine parkuru ile yıllık 23 bin ton kapasiteye ulaştıklarını söyledi.
Geçen yıl yüzde 15 büyüme kaydettikleri hakkında bilgi aktaran Dağlı, bu yıl bu oranı yeni yatırımlar ve pazarlar ile yüzde 20’ye çıkaracaklarını bildirdi.
Butik üretim ile marka bilinirliğini üst seviyelere taşıdıklarını söyleyen Şerif Dağlı, “Üretmiş olduğumuz bulgur butik bir üründür. Bunu açıklayacak olursam, eski usul taş değirmenlerde kırıyoruz. Bu işlem de buğdaya lezzet ve görsellik veriyor. Ürettiğimiz ürünün görünüşüne, kalitesine ve lezzetine önem veriyoruz. Bu şekilde müşterilerimizden güzel ve olumlu geri dönüşler almaktayız. Bu durum firma olarak bizleri gururlandırıyor” dedi.

“Hedef pazar Avrupa ülkeleri”

Sektör ile ilgili yurtdışı pazarları ve yurtdışı fuarları yakından takip ettiklerinin bilgisini veren Şerif Dağlı, “Üretimimizin yüzde 30’’unu ihracata gönderiyoruz. İhracat yapmakta olduğumuz ülkeler ise İngiltere, Polonya, Almanya, Danimarka ve Irak’tır. Pazar araştırmalarımız hız kesmeden devam etmektedir. Hedef pazarımız “Uzak Doğu ve Avrupa ülkeleridir” diye konuştu.

“Yatırımlarımız hız kesmiyor”

Yatırımlarının hız kesmeden devam ettiğini açıklayan Dağlı, “Bünyemizde Ar-Ge çalışmaları yapmaktayız. 2013 yılında ek tesisimizi faaliyete geçirdik ve 3,5 milyon TL bir yatırım yaptık. Yine 2015 yılında 2,5 milyon TL yatırım ile ürünlerimizi stoklamak için 15 bin tonluk silolar yaptık. Makine parkurumuza ise düzenli bakım ve onarım için yıllık 1 milyon TL üzerinde harcama yapmaktayız” ifadesini kullandı.

“2 marka ile üretim yapıyoruz”

Toplam 40 bin metrekare alanda üretim yaptıklarının bilgisini veren Dağlı, “35 bin metrekare açık 5 bin metrekare kapalı alanda üretim gerçekleştiriyoruz. Toplam 40 kişiye istihdam sağlıyoruz. Tatbul ve Kehribar markası olmak üzere 2 markada üretim yapmaktayız. Zincir marketlere ürünlerimizi veriyoruz. Türkiye’de Güneydoğu Anadolu, Marmara ve Karadeniz bölgesinde etkin bir satış ağına sahibiz. Ürünlerimizi 1 kg, 2,5 kg, 5 kg, 10 kg ve 25 kg,’lık ambalajlarda kendi markamız ile piyasaya sürüyoruz. Tatbul markamız spesiyal bir üründür" diye sözlerine ekledi.