Delimonti'de kış lezzetleri

Odun fırınından yağ somunu, bıçak arası ve etli ekmek gibi pide çeşitlerinin yanı sıra; tarhanalı tavuk ve kuzu kol gibi seçenekler de Delimonti’de yemek severlerle buluşuyor.

Bomontiada’dan sonra Kapalıçarşı Sandal Bedesteni’nde de gastronomi market ile restoran konseptini bir araya getiren Delimonti, kışın kendini yavaş yavaş göstermeye başladığı bu günlerde, sıcak lezzetleriyle de damaklara hitap ediyor. Odun fırınından yağ somunu, bıçak arası ve etli ekmek gibi pide çeşitlerinin yanı sıra; tarhanalı tavuk ve kuzu kol gibi seçenekler de Delimonti’de yemek severlerle buluşuyor.

Delimonti’nin odun fırını menüsünde; tadını Konya’nın ünlü küflü peynirinden alan yağ somunu en çok tercih edilenlerin başında yer alıyor. Pastırmalı ve kavurmalı seçenekleri de bulunan yağ somunu, et severlere de hitap ediyor. Yine pideleriyle nam salmış Konya’dan bıçak arası ile etli ekmek de Delimonti’nin odun fırını lezzetleri arasında bulunuyor. Bıçak arası, dana ve kuzu etinin nefis karışımını tereyağı ve domatesle birleştirirken; etli ekmek, sadece dana etiyle pişiriliyor.


Delimonti’nin tarhanalı tavuk ve kuzu kol da serin günlerin tercihlerinden oluyor. Tavuk bonfilenin tarhana ile harmanlanmasıyla hazırlanan tarhanalı tavuk, yanında patates salatasıyla servis ediliyor. Kuzunun en yumuşak ve lezzetli kısımlarından olan kuzu kol ise, tadını koruması için orta ateşte pişirilerek, siyez bulgur pilavı ile birlikte sunuluyor.