Doğru ekmek tüketiyor muyuz?

Bugün Dünya Ekmek Günü, Kişi başı ekmek tüketiminde yılda 179 kilo ile ekmek tüketimi ile ilk sıradayız . Geleneksel gıdamız ekmek her öğünde sofralarımızın baş tacı. Ancak doğru ekmek tüketmeyi biliyor muyuz?

Marmara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Esra Güneş, sağlıklı ve dengeli beslenme için mutlaka ekmek tüketilmesi gerektiğini ancak, boş ekmek değil, tam tane tahıllı protein ve mineral yönünden zengin, hijyenik koşullarda üretilen doğru ekmek tüketilmesinin altını çiziyor.

Doç. Dr. Güneş, 16 Ekim Dünya Ekmek Günü’nde doğru ekmek tüketimi ve seçimi için en önemli 10 maddeyi şöyle sıralıyor;

Doğru ekmek tüketmeyi bilmiyoruz
Her öğünümüzün vazgeçilmezi olan ekmek, başlıca besin kaynaklarımızdan biridir. Kişi başı yılda ortalama 150 kg tüketiyoruz. Ancak, doğru ekmek seçmeyi ve tüketmeyi bilmiyoruz.

Türkler boş ekmek, Avrupalılar doğru ekmek tüketiyor 
Türkiye’de her ne kadar yüksek oranda ekmek tüketilse de protein, vitamin ve mineral içermeyen bütün besleyicilik unsurları alınan beyaz undan yapılan beyaz ekmek dediğimiz boş ekmek tüketimi fazla. Boş ekmek beslenmeye de olumlu katkı sağlamıyor. Avrupa’da ise bireyler doğru ekmek tüketimiyle günlük almaları gereken protein miktarının yüzde 30’unu, karbonhidrat miktarının yüzde 50’sini, B grubu vitaminlerinin yüzde 50’sini ve E vitaminlerinin yüzde 75’ini tükettiği ekmekten karşılıyor.

Doğru ekmek nedir
Sağlıklı ve dengeli beslenmek için mutlaka ekmek tüketilmeli. Doğru ekmek ise içeriği zengin doğru undan yapılan ekmektir. Tam tane tahıldan üretilen un ile hijyenik koşullarda üretilen bol lifli, protein, vitamin ve mineral yönünden zengin tam tane tahıllı ekmek doğru ekmektir.

Doğru ekmek tüketimi, kötü koleströlü düzenler
Tam tane tahıllı ekmek tüketimi kötü kolesterolü de düzenler. Tam tane tahıllı ekmek tüketerek, protein, lif, vitamin ve minerallerden zengin beslenirken, kötü kolesterol ile de mücadele edebilirsiniz.

Doğru ekmek şişmanlatmaz, kilo kontrolüne yardımcı olur
Sağlıklı ve zinde olmak için ekmek tüketmek şart. Doğru ekmek şişmanlatmaz. Tam tane tahıllı ekmekler tok tutarak, kilo kontrolüne de yardımcı olur. Doğru ekmek değil, yanlış ekmek tüketmek kilo aldırır. Doyma hissi vermeyen, besleyici değeri olmayan boş ekmek kilo aldırır. Kilo kontrolü için ekmeği ne ile ne kadar tükettiğiniz önemlidir. Tam tane tahıllı ekmek, yağ yakımını tetikler.

Ekmeğinizi elletmeyin
Ekmeğin, üretiminden sofralarımıza gelmesine kadar geçen süreçte kaç el ile temas ettiğini biliyor musunuz? Uzun yıllar süren AR-GE çalışmaları sonucunda geliştirilen özel ekmek ambalajları ekmeğinizin besin değerini ve ideal nem oranını korurken, aynı zamanda sofranıza geldiği süreçte değmeden size ulaşmasını sağlıyor.

Günde 3 dilim tane tahıllı ekmek tüketimi ile gelen kalp sağlığı
Dünyada “tahılın süper kadını” olarak nitelendirilen, Amerikalı bilim insanı Prof. Dr. Julie Miller Jones, yapmış olduğu birçok araştırmada tam tane tahıllı ekmeğin insan sağlığına faydalarını tespit ederek, günde 3 dilim tam tane tahıllı ekmek tüketilmesini öneriyor. Jones, bu beslenme düzenini uygulayanlarda diyabet ve koroner kalp hastalığı riskinin yüzde 30 daha az olduğunu gösteren dünya çapında çok sayıda katılımcı ile yapılmış araştırmalar olduğunu belirtiyor.

Güne tam tane tahıllı kahvaltı ile başlayın
Tam tane tahıllı ekmeklerle yapılan bir kahvaltı güne çok daha dinç başlamanızı ve tokluk hissinizin daha uzun süreli olmasını sağlar. Tam tahıllı birkaç dilim ekmek tüketerek, günlük vitamin, minarel ihtiyacınızın önemli bir bölümünü karşılayabilirsiniz.

Yüksel lifli tam tane tahıllı ekmek sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olur
Doğru ekmek tüketiminin sağlığımıza sayısız fayda sağlıyor. Tam tane tahıllı ekmek yüksek lifli yapısıyla sindirim sistemini düzenliyor. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Kasları güçlendirerek, spor sonrası karbonhidrat ihtiyacını karşılıyor.

Doğru ekmek tüketmek stres seviyesini azaltır
Esmer grup ekmekler, besleyici olmalarının yanı sıra hastalıkları önleme ve dolaşım sistemini düzenleme özelliğine sahiptir. Ayrıca yağ yakımını tetikleyerek kilo kontrolüne de yardımcı olur. Stres seviyesinin azalmasını sağlıyor.