Dünya Şefler Günü etkinliği kapsamında çocuklar hünerlerini sergiledi

Çocukların yeterli ve dengeli beslenme konusunda farkındalıklarını artırmayı hedefleyen "Beslenebilirim" projesi kapsamında düzenlenen etkinlikte öğrenciler sağlıklı yiyecekler hazırlayarak eğlenceli vakit geçirdiler.

Nestlé’nin çocukların küçük yaşlardan itibaren doğru beslenme ve sağlıklı yaşam seçimi yapmalarını sağlamak için akademisyenlerin katkısı ile geliştirdiği ve Millî Eğitim Bakanlığı iş birliği içinde yürüttüğü Beslenebilirim projesi devam ediyor. Proje, Nestlé’nin 84 ülkede uyguladığı ve 8.2 milyon çocuğa ulaşan “Healthy Kids-Sağlıklı Çocuklar” programının bir parçası. Bu programın uygulandığı tüm ülkelerde dünya çapında 10 milyon şefin kutladığı 20 Ekim Dünya Şefler Günü kapsamında etkinlikler düzenleniyor. Etkinliklerin bu yılki Türkiye ayağı, İstanbul Kadıköy Nihat Işık İlkokulu’nda, Dünya Aşçılar Birliği’nin de desteği ile 20 Ekim Perşembe günü gerçekleşti. Nestlé bu yıl, etkinliklerin başında ve sonunda yemek hazırlayan öğrencilerin, bu etkinliklerin sağlıklı beslenme konusundaki farkındalıklarında olumlu bir etkisinin olup olmadığını ölçmek üzere bir anket yaparak, sonuçlarını paylaşmayı planlıyor.

Nestlé Professional Şefi Ethem Aydemir ve Nestlé Beslenme, Sağlık ve İyi Yaşam Müdürü ve Diyetisyen Ceren Batmaz Sarı‘nın sağlıklı beslenmenin temellerini ve çocuklarda yaratıcılık üzerine etkisini anlattığı, bu yıl ikincisi düzenlenen etkinliğe 70öğrenci katıldı. Çocuklar, dünyanın ünlü şefleri tarafından hazırlanan sağlıklı ve birbirinden lezzetli yemekleri Şef eşliğinde hazırlamayı öğrendiler.


Çocukların yeterli ve dengeli beslenme konusunda farkındalıklarını artırmayı hedefleyen etkinlikte öğrencilersağlıklı yiyecekler hazırlayarak eğlenceli vakit geçirdiler.Nestlé Professional Şefi Ethem Aydemir ile birlikte “Tabakta Sanat” kursuna katılan çocuklar, yaratıcılıklarını kullanarak sağlıklı ve lezzetli tarifleri görsel bir uyum içinde sunmayı da öğrendiler.

Proje neyi amaçlıyor?
Yeterli ve dengeli beslenme ile fiziksel aktivite konusunda farkındalığıgeliştirmeyi amaçlayan Beslenebilirim Projesi kapsamındailkokul üçüncü sınıf öğretmenlerine ve velilere eğitim seminerleri veriliyor. Veliler ayrıca yıl boyunca devam eden proje uygulamalarına ve etkinliklere de katılıyorlar.

Adana, Ankara, Bolu, Bursa, Eskişehir, Hatay, İstanbul, Konya, Mersin, Muğla, Ordu, Tunceli ve Şanlıurfa olmak üzere toplam 13 ilde 65 okulda uygulanan proje kapsamında öğrenciler, Hayat Bilgisi ile Oyun ve Fiziki Etkinlikler derslerinde Beslenebilirim programıyla yılda 32 saat sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam konularında eğitim aldılar. Uygulandığı dört eğitim öğretim yılında yaklaşık 46 bin 500 öğrenci, 93 bin veliye ulaşan proje, 2015-2016 eğitim öğretim yılında da 13 ilde 65 okulda uygulanmaya devam edecek.

Beslenebilirim programı aynı zamanda ulaştığı sonuçları ölçümleyerek, sağlanan ilerlemeyi de kayıt altına alıyor. Bu kapsamda 2015–2016 eğitim ve öğretim yılında eğitimin başında ve sonunda uygulanan ölçme-değerlendirme araçlarından elde edilen verilerle yapılan araştırma, yeterli ve dengeli beslenme konusunda öğrencilerin bilgi düzeyinde 25puanlık artış sağlandığını ortaya koydu. Bu araştırmaya göre, öğretmenlerin bilgi düzeyinde de 16 puanlık bir artış gerçekleşti. Program önümüzdeki yıllarda da yeni uygulamaları da içererek devam edecek.