Dünya Toprak Günü''nde toprağın değeri vurgulandı

Dünya Toprak Günü etkinliğinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Nusret Yazıcı, FAO verilerine göre, 2050 yılında dünya nüfusunun 9,7 milyara ulaşacağını, bu nüfusun sağlıklı beslenebilmesi için tarımsal hasılanın yüzde 60 artırılması gerektiğini belirtti.Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ev sahipliğinde, "5 Aralık Dünya Toprak Günü" dolayısıyla "Toprağı Sev, Geleceğini Koru" sloganıyla bir tören düzenlendi.
Bakanlıkta Mehmet Akif Ersoy Toplantı Salonunda düzenlenen törende konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Nusret Yazıcı, dünyada her yıl 75 milyar ton toprağın erozyona uğradığını bildirdi. Erozyonla kaybolan her toprak parçası ve yükselen her beton yığının, gelecek nesiller açısından büyük bir kayıp olduğuna işaret eden Yazıcı, insanlığın geleceğinin büyük bir tehditle karşı karşıya olduğunu söyledi.
Yazıcı, FAO verilerine göre, 2050 yılında dünya nüfusunun 9,7 milyara ulaşacağına dikkati çekerek, "Bu nüfusun sağlıklı beslenebilmesi için tarımsal hasılanın yüzde 60 artırılması mecburiyeti vardır." diye konuştu.
Toprakları kendi kaderine terk etmenin, vatanseverlik olamayacağının altını çizen Yazıcı, toprakların yağmalanmasına, talan edilmesine ve denizlere akmasına müsaade etmeyeceklerini vurguladı. 


"Her yıl milyonlarca insanın açlık sorunuyla mücadele ediyor"
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tarım Reformu Genel Müdür Vekili Abdullah Burak Keser ise FAO verilerine göre, her 5 saniyede 1 çocuğun açlıktan öldüğünü, her yıl milyonlarca insanın açlık sorunuyla mücadele ettiğini aktardı. Toplulaştırma çalışmaları kapsamında 2003-2016 arasında 5 milyon hektar arazinin toplulaştırıldığını kaydeden Keser, 2023 yılına kadar 14 milyon hektar alanı toplulaştırmaya çalışacaklarını dile getirdi.

"Toprağa yapılanların karşılığını, gelecek nesiller görecek"
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, toprağa yapılanların karşılığını, gelecek nesillerin mutlaka göreceğini söyledi. Milli Tarım Projesi'nde kullanılmayacak bir karış toprak kalmayacağını vurgulayan Bayraktar, "Gelecek nesillerden dua mı alacağız, beddua mı alacağız, bu toprakları korumamızla ilgili." ifadesini kullandı.
"Toprak olmadan sürdürülebilirliği sağlamanız mümkün değil"
Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç da bugünün kendileri için çok önemli olduğunu söyledi.
Ataç, toplumda toprakla ilgili farkındalığın artmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Toprak olmadan sürdürülebilirliği sağlamanız mümkün değil. Gıdanın yüzde 95'i topraktan geliyor. Toprağı görmeden gelmeye, hafife almaya hakkımız yok. Toprak bizim hayatımız için elzem." dedi.
"Küresel toprak kaynaklarının yüzde 33'ünün bozulmuş durumda" 
FAO Türkiye Temsilcisi Yuriko Shoji ise sağlıklı toprakların, tarımın ve gıda üretiminin temelini oluşturduğunu söyledi. Toprağın sürekli artan bir tehdit altında bulunduğuna dikkati çeken Shoji, küresel toprak kaynaklarının yüzde 33'ünün bozulmuş durumda olduğunu bildirdi.
Shoji, ülkelerin sürdürülebilir yönetim pratiklerini ve uygun teknolojileri benimsemeleri halinde, bu gidişin tersine dönebileceğinin altını çizerek, toprağın önemiyle ilgili farkındalık yaratılması gerektiğini vurguladı.