Dünya Yumurta Günü “yaşam için protein” teması ile kutlandı

Tüm dünyada 23 yıldan beri Ekim ayının ikinci cuma günü kutlanan “Dünya Yumurta Günü” İstanbul Gastronometro’da 12 Ekim 2018 Cuma günü Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) öncülüğünde kutlandı. “Dünya Yumurta Günü”ne Ayhan Sicimoğlu, Ayşe Tolga, Ender Saraç ve Hazer Amani katıldı.

Türkiye’de YUM-BİR öncülüğünde 2008 yılından beri kutlanan Dünya Yumurta Günü, bu yıl yumurta tüketimi aracılığıyla dünya nüfusunun beslenme ihtiyacına nasıl önemli bir katkı sağlanabileceğini topluma anlatmak hedefiyle tüm dünyada ve ülkemizde “yaşam için protein” teması ile kulandı. Kutlamanın açılış konuşmasını yapan YUM-BİR Başkanı İbrahim Afyon, “Yumurta üreticileri olarak bizler anne sütünden sonra en değerli besin olan yumurtayı 365 gün 24 saat esasına göre çalışarak üretmekten onu duyuyoruz. Yumurta sektörü 22 milyar adet üretimi ile dünyada dokuzuncu, 400 milyon doları aşan ihracatı ile üçüncü sırada yer almaktadır. Her yıl üretim, tüketim ve ihracatımız artmaktadır. Son 10 yılda kişi başına yumurta tüketimimiz Yum-Bir’in yaptığı tanıtım çalışmaları ile yüzde 100 artarak 215 adede ulaşmıştır” dedi. Dünya Yumurta Gününün bu sene “yaşam için protein” temasıyla kutlandığını belirten Afyon, “Dünya Yumurta Gününün bu yıl ki teması ile yumurtanın, insan yaşamının tüm evrelerinde tüketilebilecek değerli bir protein kaynağı olduğunu ve yumurtanın farklı yaşam evrelerinde (doğum öncesi, ilk gelişim yılları, yetişkinlik dönemi ve yaşlılık) sağladığı yararları topluma anlatmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

“Yumurta şekeri yükseltmez”

Uzman Dr. Ender Saraç yumurtada A vitaminin olduğunu söyleyerek, “Yani gözlerimiz ve cildimiz için daha kaliteli ve daha parlak bir cilde sahip olmak için ve birçok B vitamininin alt grubu var ve ısrarla üstünde durduğumuz B12 vitamini var yani ağrılar yorgunluk halsizlik kansızlık unutkanlık o yüzden yumurta hafızayı güçlendirir unutkanlığa karşı birebirdir. 1 tane yumurta şuan en önemli antioksidan olan selenyumun yüzde 22’sini karşılıyor bu niye önemli çünkü topraklarda selenyum çok azaldı aşırı tarımdan dolayı selenyum eksikliğinde erkeklerde prostat kadınlarda meme kanseri başta olmak üzere birçok kanser türü görülebiliyor. 1 tane yumurta yüzde 22 günlük selenyum ihtiyacını karşılıyor ve 6 gram protein var. Mesela; 3 yumurta beyazı 1 sarısından omlet yaptığınızda aşağı yukarı ciddi bir miktarda 20 gram civarında protein alabiliyorsunuz. Göz sağlığı için oldukça iyi bir de kolin var kolin önemli bir madde beyni güçlendiriyor yani hem B12 ile hem de kolin ile zeka ve hafıza için önemli. Yumurtanın çok kalorisi yok tersine tok tuttuğu için mesela 2 tane katı yumurtayı haşlanmış yumurta onun üzerine bu arada safra keseniz hassas olabilir zerdeçal ve kimyon koyarsanız yumurta gaz yapmaz iyi hazmedersiniz çünkü zerdeçal safrayı çalıştırır karaciğer destekler kimyon da gazı alır hazmettirir hatta acı severler zencefilde serpebilir. Zencefil kimyon ve zerdeçal üçlüsü en ağır omleti bile yeseniz iyi hazmetmenize yardımcı olur. Yumurta bana dokunuyor diye birşey yok yumurta eğer size ağır geliyorsa o zaman 1 fincan rezene çayı için biraz üzerine kimyon ve zerdeçal serpin o yumurtayı harika bir şekilde gaz yapmadan hazmedersiniz buda benden bir ipucu. Haftada 6 yumurta yiyen kadınlarda meme kanserine yakalanma oranı yüzde 40 daha az bulunmuş. Yumurta şekeri yükseltmez. İyi pişmiş sağlıklı bir yumurta kan şekerini yükseltmiyor çünkü içindeki şeker oranı çok düşük yumurtanın o nedenle zayıflama ve sağlıklı olmakta çok önemli” diye konuştu.

Kutlamada Ayhan Sicimoğlu, dünyanın dört bir yanında tattığı yumurtalı yemeklerden örnekler vererek izleyicilere keyifli dakikalar yaşattı. Ünlü şef Hazer Amani ise özel yumurtalı tarifleri canlı olarak pişirdi ve izleyicilere tattırdı. Son olarak kendine adıyla anılan hazerlemeyi yaptı.