Ebrar Unlu Lezzetler,  ev tipi üretim ile günlük olarak müşterileri ile buluşuyor

Ebrar Unlu Lezzetler, bin metrekarelik özel tasarlanmış imalathanesi, üç ayrı merkezdeki satış noktası ve bir adet kafesi ile Konyalılara hizmet vermeye devam ediyor.  İşletme sahibi Mürüvvet Uğur, kurumsal kimliklerini tamamlayıp kaliteden ödün vermeden ulusal bir marka olmayı hedeflediklerini söyledi.

2007 yılında 15 metrekare imalat alanında yaptığı ürünlerin satışıyla unlu mamul sektörüne giriş yapan Ebrar Unlu Lezzetler, 350 çeşit ürün kalemine sahip ve ev tipi unlu mamulleri günlük olarak müşterilerine ulaştırıyor. İşletme sahibi Mürüvvet Uğur “Tariflerimizde taze malzemeler kullanmak Ebrar'da vazgeçilmez bir ilkedir: Müşterilerimize leziz ve kaliteli ürünler sunmamıza imkân vermektedir. Ekibimiz, gündelik hayatımızda her gün, el yapımı börekler, poğaçalar, salatalar, hamur işleri üretmektedir. Ürünlerimizin tazeliğini sağlamak ve kurduğumuz kalite standartlarına uymak için bütün gün üretimdeyiz. Tariflerimizin içerikleri sıkı şartnamelere göre seçip ve mümkün olduğunca yerel üreticiler ve tedarikçiler ile çalışmaktayız” dedi.
Ebrar'da ürün seçimini düzenli olarak güncellediklerini belirten Uğur, “Müşterilerimize mevsimlik ürünler sunmak ve sürekli onları şaşırtmak istiyoruz. Her sezon çeşitli yeni ham maddeler getiriyor ve bu yeni ham maddeleri yılın zamanına bağlı olarak tüm ürün gruplarımıza uygulamaktayız" diye konuştu.
Ebrar Unlu Lezzetlerin unlu mamuller dünyasına ilk adımı 2007 yılında bir apartman sitesi içinde, 15 metrekarelik küçük bir dükkân ve imalathane ile başlamış, kalite ve lezzetin amatör ruhla birleşmesi sonucu iş dünyasında kısa sayılabilecek sürede uyum sağlamıştır. Bin metrekarelik özel tasarlanmış imalathanesi, üç ayrı merkezdeki satış noktası ve bir adet kafesi ile Konyalılara hizmet vermeye devam ediyor.  Kurumsal kimliklerini tamamlayıp kaliteden ödün vermeden ulusal bir marka olmayı hedefleyen Mürüvvet Uğur, “2011 yılında Yazır bölgesinde ikinci şubemizi açtık. 2017 yılında Meram'da üçüncü şubemizin açılışını gerçekleştirdik. İlk şubemiz 15, ikinci şubemiz 180, üçüncü şubemiz 260, cafe 160 ve imalat hanemiz bin metrekare alana sahip. Toplam 100 kişiye istihdam sağlıyoruz. İmalatımızın yüzde 90’ı bayan personellerden oluşuyor. Vasıfsız ev hanımlarına meslek öğretiyoruz” dedi.

“Kişiye özel butik pastacılığa da yöneldik”
Konya'da başka bir şube açmak istemediğini belirten Uğur, “Konya'da belirli bir alıcı portföyü oluşturduk. Şubelerimiz ve kafemiz Konya'nın en merkezi bölgelerinde yer alıyor. Bundan sonra eğer bir hedef belirleyecek olursak burası İstanbul pazarı olacaktır. Kadıköy civarında bir dükkân açmayı hedefliyoruz” açıklamasını yaptı.
Ebrar Unlu Lezzetler, Firma Sahibi Mürüvvet Uğur’un tek başına başladığı ticaret hayatına aile fertlerinin de katılımıyla aile şirketine dönüştürmüş. Firma, hızlı büyümenin kontrolünün zor olmasının bilinciyle kontrollü bir ilerlemeyi hedeflemiş durumda.
Amaçlarından bahseden Mürüvvet Uğur, “Kalite, lezzet, güvenilirlik ve tazelikten taviz vermeden hizmet olunca talep artmış, büyüme de kaçınılmaz olmuştur. Tamamen ev usulü, yüzde yüz doğal, "anne eli değmiş gibi" sloganlarıyla çalışıyoruz.  Üretim ve malzeme kalitemiz bizi diğerlerinden ayırıyor. Bir unlu mamule göre o kadar ürün çeşitliliği var ki saymakla bitmiyor. Yenilikçi anlayışımız nedeniyle bunlara her gün yeni çeşitler eklenmektedir. Son dönemde yoğun talep gören kişiye özel butik pastacılık konusunda yeni bir ekip oluşturmuş bulunmaktayız. Türkiye'deki ve dünyadaki gelişmeleri takip ederek tasarım niteliğinde pastalar yapıyoruz. Satış noktalarımızın bulunduğu lokasyon ve talebe göre konsept belirlediklerini ifade eden mürüvvet uğur Son olarak Havzan şubemizde kendi imalatımız olan şarküteri ürünleri başta olmak üzere, yöresel ürünleri de tüketici ile buluşturmayı hedeflediğimiz mandıra bölümümüzü de faaliyete geçirmiştir bulunmaktayız. Şubeleşmekle ilgili şehir dışı araştırmalar yaptıklarını belirten Uğur, İstanbul’da Kadıköy civarında farklı formatta bir planlama içine girmek için çalışıyoruz” dedi.
Bayilik için çok sayıda talep olduğunu belirten Uğur, franchising sistemine karşı olduğunu, bunun sebebinin ilgi, ürün tazeliği, güvenilirliği ve takibinin yapılamayacağı endişesi olduğunu dile getirdi.

“İstihdama önem veriyoruz” 
Şu an 100 kişilik bir aile olduklarını söyleyen Uğur “Çalışan sayımız her geçen gün artıyor. Tabi aile büyüdükçe sorumluluklarımızda artıyor. Çalışanlarımın gayreti samimiyeti dürüstlüğü ve vefakârlılığı sayesinde bugünlere geldim. İlk atölyemizdeki heyecan ve taze taze sunmak için harcadığımız emek hiç değişmedi. 11 yıl içinde çok yorulduğumuz zamanlar oldu. Tahmin etmediğimiz birçok sorun ile uğraştık ama her biri bize bir şeyler öğretti. Her sıkıntı bize bir hayat dersi verdi ayaklarımızı yere daha sağlam basmamızı sağladı. Ben hiçbir zaman işin büyümesine değil kalitesine ve lezzetine bakıyorum. Dışarıdan basit görünse de çok fazla emek isteyen bir iş yapıyoruz. Hizmet sektörünün gereklerini işletme anlayışında gösterdiği özen ve titizlikle gerçekleştiren Ebrar, müşterilerinden kazandığı güven ile günümüzde ve gelecekte, daha da gelişerek hizmet vermeye devam etmektedir” dedi.