Ebrar Unlu Lezzetler, ürün çeşitliğini artıracak

2007 yılında 15 metrekare imalat alanında üretimle sektöre giren Ebrar Unlu Lezzetler ürün yelpazesine yeni çeşitler ekleyerek hizmet vermeye devam edecek.

Ev baklavasından börek, kurabiye, salata, sarma, dolma, mantı, içli köfte, höşmerime kadar çeşitliliğe sahip olan Ebrar şu an bin metrekare imalathanesi dışında üç adet satış şubesi ve bir adet kafe ile Konyalı vatandaşlara hizmet veriyor.

Ebrar Unlu Lezzetlerin unlu mamuller dünyasına ilk adımı 2007 yılında bir apartman sitesi içinde, 15 metrekarelik küçük bir dükkân ve imalathane ile başlamış, kalite ve lezzetin amatör ruhla birleşmesi sonucu iş dünyasında kısa sayılabilecek sürede uyum sağlamıştır. Bin metrekarelik özel tasarlanmış imalathanesi, üç ayrı merkezdeki satış noktası ve bir adet kafesi ile Konyalılara hizmet vermeye devam ediyor.
Şubeleşmenin planlanmış bir program dâhilinde olmadığını ifade eden Uğur, “2011 yılında Yazır bölgesinde ikinci şubemizi açtık. 2017 yılında Meram’da üçüncü şubemizin açılışını gerçekleştirdik. İlk şubemiz 15, ikinci şubemiz 180, üçüncü şubemiz 260, cafe 160 ve imalat hanemiz bin metrekare alana sahip. Toplam 100 kişiye istihdam sağlıyoruz. Konya’da başka bir şube açmak istemiyoruz. Konya’da belirli bir alıcı portföyü oluşturduk. Şubelerimiz ve kafemiz Konya’nın en merkezi bölgelerinde yer alıyor. Bundan sonra eğer bir hedef belirleyecek olursak burası İstanbul pazarı olacaktır. Kadıköy civarında bir dükkan açmayı hedefliyoruz” açıklamasını yaptı.

Ebrar Unlu Lezzetler, Firma Sahibi Mürüvvet Uğur’un tek başına başladığı ticaret hayatına aile fertlerinin de katılımıyla aile şirketine dönüştürmüş. Firma, hızlı büyümenin kontrolünün zor olmasının bilinciyle kontrollü bir ilerlemeyi hedeflemiş durumda. Amaçlarından bahseden Mürüvvet Uğur, “Kalite, lezzet, güvenilirlik ve tazelikten taviz vermeden hizmet olunca talep artmış, büyüme de kaçınılmaz olmuştur. Tamamen ev usulü, yüzde yüz doğal, ‘anne eli değmiş gibi’ sloganlarıyla çalışıyoruz. Bir unlu mamule göre o kadar ürün çeşitliliği var ki saymakla bitmiyor. 250’den fazla çeşidimiz var ve yenilikçi anlayışımız nedeniyle bunlara her gün yeni çeşitler eklenmektedir ve şu anda özellikle yeni yemek çeşitlerini eklemeyi düşünüyorum. Ürün yelpazemizin anlaşılması için söylemem gerekirse ev baklavasından börek, kurabiye, salata, sarma, dolma, mantı, içli köfte, höşmerime kadar çeşitlilik bulunmaktadır. Özel siparişle doğum günü ve nişan pastalarını özel olarak vurgulamak isterim. Türkiye'deki ve dünyadaki gelişmeleri takip ederek tasarım niteliğinde pastalar yapıyoruz” dedi.
Bayilik için çok sayıda talep olduğunu belirten Uğur, franchising sistemine karşı olduğunu belirtti. Uğur, “Bunun sebebi ilgi, ürün tazeliği, güvenilirliği ve takibinin yapılamayacağı endişesi. İşletme kar amacından ziyade istihdama daha fazla önem vermektedir. Çalışanların yüzde 85’inden fazlası bayan olup 90’dan fazla çalışana sahiptir” dedi.
Şu an 100 kişilik bir aile olduklarını söyleyen Uğur “Çalışan sayımız her geçen gün artıyor. Tabi aile büyüdükçe sorumluluklarımızda artıyor. Çalışanlarımın gayreti, samimiyeti, dürüstlüğü ve vefakârlılığı sayesinde bugünlere geldim. İlk atölyemizdeki heyecan ve taze taze sunmak için harcadığımız emek hiç değişmedi. 11 yıl içinde çok yorulduğumuz zamanlar oldu. Tahmin etmediğimiz birçok sorun ile uğraştık ama her biri bize bir şeyler öğretti. Her sıkıntı bize bir hayat dersi verdi; ayaklarımızı yere daha sağlam basmamızı sağladı. Ben hiçbir zaman işin büyümesine değil kalitesine ve lezzetine bakıyorum” diye konuştu.