Ekmekte yeni dönem

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın “Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği" 4 Ocak 2012’de Resmi Gazete’de yayınlandı. Tebliğin şartlarına uyulması için fırınlara 6 ay gibi bir süre verilmişti. Sürenin dolmasıyla birlikte yeni ekmek raflardaki yerini aldı.

 

1 Temmuz itibariyle Türkiye artık ekmeği, daha az tuz ve daha çok kepek oranı ile tüketmeye başladı.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın “Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği" 4 Ocak 2012’de Resmi Gazete’de yayınlandı. Tebliğin şartlarına uyulması için fırınlara 6 ay gibi bir süre verilmişti. Sürenin dolmasıyla birlikte yeni ekmek raflardaki yerini aldı.
Tebliğe göre, ekmek ve satış yerlerinin özellikleri şu şekilde olmalıdır:
* Ekmek çeşitleri, diğer ekmek çeşitleri ve ekşi hamur ekmekleri hariç olmak üzere ekmekte kül içeriği düşük olan un kullanımı yasaklanmıştır. Kül ve kepek oranı yüksek olan unların kullanımı zorunlu hale getirilmiştir.
 *Ekmeklerdeki tuz hariç kuru maddede kül miktarı en az yüzde 0,65 olacaktır.
 *Ekmekteki tuz miktarı kuru maddede en çok yüzde 1,5 olacaktır.
 *Ekmek satılan her yerde tam buğday ekmeği ve/veya tam buğday unlu ekmek ve/veya kepekli ekmek bulundurulması zorunlu olacaktır.
*Ekmek, kepekli ekmek, tam buğday ekmeği ve ekşi hamur ekmekleri ambalajsız olarak satışa arz edilebilecektir. Bu ekmeklerin dışındaki ekmek çeşitleri ve diğer ekmek çeşitlerinin piyasaya arzında üretim yerleri de dahil olmak üzere ambalaj zorunluluğu getirilmiştir.
 *Ambalajsız olarak piyasaya arz edilecek olan ekmeklere ilişkin üretim, dağıtım, depolama ve satış aşamalarının tümünü içeren hijyen koşulları belirtilmiştir. Bu yeni hijyen koşulları ile birlikte;
 *Ekmek ile temas eden bütün malzeme, alet ve ekipman gıda ile temasa uygun, yeterli temizlik ve dezenfeksiyona izin veren madde ve malzemeden yapılacak, bulaşma riskini engelleyecek biçimde üretilecek, kullanıma hazır, bakımlı ve iyi şartlarda tutulacaktır.
 *Ekmek kasaları açıkta bırakılmayacak, zemin ve dış ortamla teması engellenecek, palet üzerinde olacak şekilde temiz bir ortama konulacaktır. Ayrıca ekmekler ekmek kasalarına ekmek kasaları da araçlara bulaşma riskini engelleyecek şekilde yerleştirilecek ve taşınacaktır.
*Ekmekler sadece bu amaç için kullanılan araçlarda taşınacaktır.
* Ekmekler satıcı tarafından tüketiciye arz edilecek, tüketici ekmeğe dokunamayacaktır.
*Satış sırasında ekmekler Türk Gıda Kodeksine uygun kağıt veya plastik esaslı bir ambalaj malzemesine konularak veya sarılarak tüketiciye arz edilecektir.
 *Ekmek sadece bu Tebliğ kapsamında belirtilen hijyen koşullarını sağlayan yerlerde piyasaya arz edilecektir. Pazar, manav, kasap gibi yerlerde piyasaya arz edilemeyecektir.
 *Ekmeklerin taşınması ve satışı sırasında çalışan tüm personelin, kişisel temizliğini sürdürmeye azami itina göstermesi, uygun ve temiz kıyafet giymesi ve koruyucu eldiven kullanması zorunlu olacaktır.
*Ekmeklerin satışa sunulduğu dolaplar veya tezgâhlar açıkta bırakılmayacak şekilde kapalı bir ortama konulacaktır.

“Eksikler sürüyor”
Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı İbrahim Yetkin,  doğru bir adım atılmasına rağmen eksiklikler olduğunu söyledi. Yetkin, “Bu eksikliklerin başta; fırıncıların eğitimden geçirilmesi, gıda denetimlerinin sağlıklı yapılabilmesi konusunun açıkta kalması, ekmeğin ambalaj uygulanmasının eksik kalmasıdır. Bununla beraber uygulamanın her şeye rağmen önemli olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle halkımızın ekmekte aynı %100 dana etinde yapılan üretimsel bilgi ve hataların yaşanmaması için Alo Gıda hattını kullanması gerekir. Yine bakanlığımızın bu konuda uygulama yapmayan veya kaçak üretim yapan firmaları teşhir etmesi gerekir. Bu konuda işi sıkı tutarak süreç sağlıklı bir sisteme oturtulmalıdır. Bu nedenle halkımızı bilgilendirecek tanıtım faaliyetlerinin yapılması gerekir. Bir diğer husus ise sağlıklı ekmek tüketimine geçilirken sağlıklı bir zam yansıtılmıştır. Bu doğru bir yöntem değildir” diye konuştu.

“Üzerimize düşeni yapacağız”
Halkın sağlığı açısından önemli olan bu düzenlemelere, esnafın hassasiyetle uymasını temenni eden  Türkiye Fırıncılar Federasyonu Genel Başkanı Balcı, “Esnafımız bugüne kadar halkımızın lehine ne varsa o konuda taşın altına elini koymuştur. Bugün de bundan sonra da böyle olacak, üzerine düşen görevi yapacaktır” dedi.
Geçiş döneminde fırıncıların bu düzenlemelere riayet etmesinde denetim elemanlarına görev düştüğünü vurgulayan Balcı, yeni düzenlemelere dikkatle uyulması yönünde odalara 3 kez genelge gönderdiklerini kaydetti.
Balcı, “6 aylık uyum süresi, esnafın kendisini hazırlaması için yeterliydi. Bakkalların ekmek dolaplarını içeri alması, fırıncıların bakkalın önüne ekmek bırakmaması, 65 randımanlı undan ekmek yapılması ve tuzun kısılması için bir süre gerekmiyor. Bu yeterli bir süredir. Bu geçiş döneminde ilk denetimlerde biraz hoşgörülü olduktan sonra cezai işleme fazla gerek kalmadan uygulandığını göreceğiz” şeklinde konuştu.
Balcı, ekmek hamuru hazırlayanlar, satış yapanlar ve ekmeği dağıtanlara, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Fırıncılar Federasyonu'nca verilen hijyen eğitimlerin sürdüğünü bildirdi.
Kurslarda başarılı olanların sertifika almaya hak kazandığını anlatan Balcı, 4 bin 600 kişinin eğitimden geçirildiğini belirtti.