Ekonomik, verimli ve güvenli: MULTIVAC Otomasyon Çözümleri

MULTIVAC Türkiye Kilit Müşteriler Satış Müdürü Pınar Çevik ile otomasyon alanındaki MULTIVAC çözümlerini konuştuk.

MULTIVAC, dünya çapında en önde gelen paketleme çözümleri üreticilerinden biri olarak yaklaşık 5.900 çalışanı ile birlikte 140’tan fazla ülkede faaliyet göstermektedir. En yüksek kaliteye sahip ve yenilikçi, termoform, hazır tabak kapatma ve vakum makineleriyle her türlü gıda maddesi, sağlık, tüketim ve sanayi ürünlerinin paketlenmesinin yanı sıra paketleme sürecinden önce ve sonraki aşamalara yö­nelik olarak etiketleme, kalite kontrol, işleme, dilimleme, porsiyonlama ve otomasyon çözümlerini anahtar teslim üretim hatları olarak sunmaktadır. Tek bir kaynaktan gelen entegre paketleme çözümleri sa­yesinde proje tasarımı ve yönetimi kolaylaşırken, ekipman arayüzleri sorunsuz olarak netleştirilmekte; böylece teknik ve ekonomik riskler azaltılabilmektedir.


MULTIVAC, sürekli olarak farklılaşan çok çeşitli ürünler için geniş bir otomasyon çözüm portföyü sunmaktadır. Bu portföy, ürünlerin, paketlerin ve kartonların otomatik taşınması, yönlendirilmesi, yüklenmesi ve teke düşürülmesine yönelik çeşitli çözümleri kapsamaktadır. MULTIVAC robot çözümleri, süreç verimliliğini artırır ve optimum ürün akışı sağlar. Bu robot çözümleri, tüm performans sınıflarında ve farklı hijyen standartlarında mevcuttur. Farklı teknolojiler ve mümkün olan en yüksek modülerlik seviyesi, uygulamalar ve işlevsellik açısından sistemlerin, her bir müşterimizin özel gereksinimlere esnek bir şekilde adapte edilmesini sağlar.
MULTIVAC robot çözümleri, mevcut paketleme makinelerine sorunsuz bir şekilde entegre edilebilir. Bu çözümler, yeni gereksinimler için ek işlevler aracılığı ile genişletilebilir. Robot modüllerinin MULTIVAC Line Control ünitesine tam entegrasyonu, yüksek hassasiyet ve tekrarlanabilirlik ile güvenli bir işlem süreci sağlar. Tam entegrasyon, aynı zamanda eksiksiz bir izlenebilirliğin temelidir. Bu da tüm işlem zinciri boyunca tutarlı bir şeffaflık sağlar.

Yükleme (Handling) - Robot modülleri
Yükleme sürecinde ürün ve ambalaj işleme için farklı tasarımlarda çok çeşitli robot modülleri mevcuttur. Bu robot modülleri, çeşitli ürünler, paket şekilleri, ağırlıklar ve döngü süreleri ile her türlü uygulama için yüksek derecede esneklik sunar. MULTIVAC’ın dayanıklı robot modülleri, yükleme işlemlerini maksimum performans, maksimum hassasiyet ve esneklik ile gerçekleştirir. Servo motorlar ve yenilikçi tabak tutma teknolojileri yüksek enerji verimliliği sunar. Çeşitli robotlara, tabak tutuculara, bantlara ve sensörlere sahip modüler yapı tasarımı, müşterilerimizin ihtiyaçlarına özel uyum sağlar.

Yükleme (Handling) - Paletleme sistemleri
MULTIVAC’ın robot destekli paletleme sistemleri, hat sonu çözümleri için maksimum esneklik, güvenilirlik ve verimlilik sağlar. MULTIVAC paletleme çözümleri, çeşitli karton ve plastik kutuları tekli nesne ve istif olarak; aynı zamanda çeşitli boyutlardaki paletleri işlemektedir. Sahip olunan yazılım sayesinde özel olarak eğitilmemiş operatörlerin çok çeşitli paletleme modelleri oluşturabilmeleri sağlanır. Modüler yapı sistemi ile müşterilerimize özel tasarım sağlayabiliyoruz. Bu da ürünlere, kapasitelere, makinelerin kaplayacakları yer açısından ayrılan alana ve bağlantılı süreçlere mükemmel adaptasyon sağlar.

Teke düşürme (Channelizing) - Bant sistemleri
MBS teke düşürme sistemleri, çok kanallı paketleme sistemlerinden elde edilen paketlerin tek bir şerit üzerinde birleştirilmesini sağlar. MBS sistemleri paketler arasında sabit bir mesafe oluşturur. Bu işlev, özellikle kontrol tartılarının ve metal dedektör gibi kontrol ekipmanlarının paketleme sürecine entegrasyonu için gereklidir Sağlam ve hijyenik yapıları sayesinde bu çözümler, ıslak halde tamamen temizlenebilir. Paslanmaz çelik, makinelerin kolay temizlenebilmesine ve uzun ömürlü olmasına katkıda bulunur. Tahrik olarak frekans kontrollü üç fazlı tahrikler ve frekans kontrollü servo motorlar kullanılır. Bunlar, paketlerde yüksek bir konumlandırma doğruluğu sağlar.

Teke düşürme - Centrifuge Feeder
Centrifuge Feeder, ürün besleme alanında etkin ve ürünü korumaya yönelik bir ayırma çözümüdür. Özellikle sosis gibi düz ve eşit yapıya sahip gıda ürünlerinin paketlenmesi için uygundur. Yükselen bir konveyör ile kombine edildiğinde sürekli olarak tek şeritli ve yönlendirilmiş bir ürün akışı sağlar. Aşağı akış paketleme sisteminin yüklemesi, tipik olarak bir robot modülü tarafından gerçekleştirilir. Sağlam ve hijyenik yapısı sayesinde Centrifuge Feeder’ın temizliği tamamen su ile yapılabilir. Paslanmaz çelik ve kaliteli malzemeler, sistemin güvenli bir şekilde temizlenmesine ve uzun ömürlü olmasına katkıda bulunur.

Yükleme & Dolum Çözümleri
MULTIVAC katı, dilimlenmiş veya kıyılmış ürünler, granüller, tozlar ve ayrıca yumuşak, hamurlu ve sıvı ürünler için hassas ve hijyenik yükleme çözümleri sunar. Otomatik paketleme hattının bir parçası olarak kullanılabilir veya mevcut ekipmanınıza entegre edilebilir.

Besleme, taşıma (Converging) - MULTIVAC bant sistemleri
MULTIVAC bant sistemleri çeşitli şekillerde kullanılabilir. Bu sistemler, ürünlerin ve tabakların paketleme makinelerine beslenmesini, paketlerin alt modüllere beslenmesini ve kolilerin taşınmasını, güvenli, ekonomik ve hijyenik şekilde otomatikleştirir. MULTIVAC bant sistemlerinin karakteristik özellikleri arasında yüksek verim, uzun ömür ve maliyet etkinliği bulunmaktadır. Çeşitli bant geometrilerine ve çeşitli bant uzunluklarına sahip olan modüler sistemler, değişen gereksinimlerin karşılanmasını sağlar. MULTIVAC bant sistemleri, paketleme makinelerine ve kontrol panellerine kusursuz bir şekilde entegre edilebilir. Bu bant sistemleri, bağımsız çözümler olarak aralıksız bir şekilde çalışır ve sensörlerle kontrol edilir. İşletimi kolay ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilir. Bakımı ve temizliği, ekonomik tasarımı sayesinde hızlıdır.