Elibelinde Tarım'dan %100 yerli kuşkonmaz üretimi

Aslı Aksoy, beyaz yakalı olarak tabir edilen profesyonel iş yaşantısının içesinde yer alırken Elibelinde Tarım'ın kurucusu olmuş. İstanbul'un yoğun yaşantısından kaçıp Ege'de, toprakla, yeşille uğraşmaya karar veren Aksoy, kendisi için “Beyaz yaka bir çiftçi oldum” diyor.

Aksoy, bugün Muğla-Kızılyaka-Yeşilçam Köyünde, köyündeki kadın komşularıyla birlikte, 42 dönümde yerel ve taze, yüksek ve sürdürülebilir kalitede ve -tarladan direkt tedarik- modeli ile kuşkonmaz üretimi gerçekleştiriyor.  Ege'de, Kızılyaka'da yetişen tüm sebze ve meyveler gibi doğal kuşkonmaz, %100 yerli üretim.

Aksoy, kuşkonmaz üretimi hakkında şunlar söylüyor: “Kuşkonmaz üretimi, emek yoğun, sabır isteyen bir süreç. Tohumundan elde edilen kuşkonmaz fidelerini tarlaya diktik. Fidelere 2 yıl boyunca gözümüz gibi baktık. Bu, toprakta geçirdikleri 3. seneleri. Toprağın ısınmasıyla birlikte bu Mart, ürün vermeye artık hazırlar! Ben bir gün bir kuşkonmaz yedim ve o gün, hayatım değişmedi elbet… O gün bir yolculuğa çıktım, her anından büyük zevk aldığım. Bildiğimi zannettiğim her şeyi unuttum. Şimdi Elibelinde 7 Kadın ve Toprak, bana hayatı yeniden öğretiyorlar.”


Neden “Elibelinde” Tarım?
Elibelinde… Kadın, doğurganlık, verimlilik ve bereketin sembolü. Geleneksel motiflerimizden biri olarak, kilim ve halılardan tanıyoruz onu. Aynı zamanda uğur, kısmet ve neşeyi, kendinden gayret alan kadını sembolize ediyor. Elibelinde; 7 çiftçi kadını, toprağa olan tutkumuzu, yaptığımız işi, işimizi yaparken her sabah kalbimizden geçen dilekleri ifade ediyor…