En çevre dostu ambalaj malzemesi cam

FEVE’nin araştırmasına göre bu büyümenin en önemli etkeni Avrupa’da cam ambalaja artarak devam eden talep.

Şişecam Cam Ambalaj’ın üye olduğu Avrupa Cam Ambalaj Üreticileri Federasyonu’nu (FEVE) tarafından yayınlanan yeni sektör verilerine göre Avrupa’da cam ambalaj üretimi 2016 yılında tonaj olarak yüzde 2,9, adet bazında ise yüzde 2,1 oranında büyüme kaydetti. FEVE’nin araştırmasına göre bu büyümenin en önemli etkeni Avrupa’da cam ambalaja artarak devam eden talep.

FEVE’nin araştırması, Avrupa Birliği ülkeleri ve uluslararası yeme-içme pazarı için Avrupa’da üretilen cam ambalajın 2016 yılında, toplam hacimde 20,9 milyon tona ya da başka bir deyişle 75,9 milyar adede yükseldiğini gösteriyor.
Cam, 2016 yılında, bir yandan içecek pazarının önde gelen ambalajlama malzemesi olmayı sürdürürken diğer yandan da gıda, su ve süt ürünleri sektöründeki payını giderek artırdı. 2016 verilerine göre her iki Avrupalı tüketiciden biri üç yıl öncesine göre daha çok cam ambalaj kullanıyor. Avrupalıların yüzde 75’i ise camı en çevre dostu ambalaj olarak görüyor.
FEVE Başkanı Johan Gorter, araştırmaya ilişkin yaptığı açıklamada, sektör olarak cama olan bu yüksek talebi, kullanıcıların cam endüstrisine ve cam ambalaja olan güveninin bir işareti olarak gördüklerini söyledi. Gorter, 2012 yılından bu yana, sektörün tonaj olarak yüzde 5,8 adet olarak ise yüzde 6,1 oranında artış kaydettiğini belirtti. Tüketicilerin, satın aldıkları ürünü sağlıklı koruma özelliği ve sürdürülebilir, çevreci yapısı nedeniyle cama yöneldiğine dikkat çeken Gorter, “Sektör olarak camı tüketicilere daha iyi anlatabilmek ve tercihlerini bu çevreci ambalaja yönlendirebilmek bizim en temel görevlerimiz arasında yer alıyor” dedi.