Et Endüstrisine Yön Veren, Yenilikçi Paketleme ve Proses Çözümleri

MULTIVAC, et ve işlenmiş et ürünleriyle ilgili entegre paketleme ve proses çözümlerini 4-9 Mayıs 2019 tarihleri arasında Frankfurt’ta düzenlenecek olan, IFFA 2019 Fuarı’nda sergileyecek.


MULTIVAC Türkiye Bölgeler Satış Müdürü Ersin Kılıç ve Ege Bölge Satış Sorumlusu Onur Cebeci ile ‘’Kanatlı taze ve işlenmiş et ürünleri’’ sektöründeki MULTIVAC çözümlerini ve Uluslararası IFFA 2019 Fuarı’nı konuştuk.


MULTIVAC'ın ‘’Kanatlı taze ve işlenmiş et ürünlerinin’’ paketlenmesine yönelik çözümleri hakkında bilgi alabilir miyiz?

Ersin Kılıç: Kanatlı et ürünleri sektöründe, taze et ürünleri kategorisinde bütün tavuk, tavuk göğsü, tavuk budu, tavuk kanadı gibi ürünler, işlenmiş taze ürünler kategorisinde piliç sucuk, piliç salam, piliç sosis gibi şarküteri ürünleri ile piliç burger; kaplama hattı ürünlerinde nugget, cordon bleu, şnitzel ve piliç köfte ve ayrıca piliç döner gibi bir çok farklı ürün için paketleme ve bu ürünlerin üretim proseslerine yönelik çok çeşitli proses çözümlerimiz mevcut.
MULTIVAC Türkiye olarak, müşterilerimizin bu alanlardaki paketleme ihtiyaçlarına en uygun, verimliliği yüksek termoform, hazır tabak kapatma, vakum makineleri ile bu makinelerle entegre çalışan ön hazırlık ekipmanları, pişirme ve şartlandırma odaları, dilimleme ve porsiyonlama gibi proses çözümleri, paket üzeri yazdırma, etiketleme, nihai paket ağırlık ve metal cisim kontrolü gibi kalite kontrol ekipmanları ve paketlerin otomatik kartonlanması gibi otomasyon sistemlerinin de dahil olduğu anahtar teslim hat çözümleri sunmaktayız. Sunmuş olduğumuz her geçen gün büyüyüp gelişen paketleme ve proses çözümlerimizle, ‘’Better Packaging - Daha İyi Paketleme’den’’ “Better Packaging&Processing - Daha İyi Paketleme ve İşleme’ye’’ doğru genişleme sürecimizde önemli dönüm noktalarına ulaştık.
Entegre üretim hatlarındaki kapsamlı uzmanlığımızla, kanatlı taze ve işlenmiş et ürünleri sektöründeki müşterilerimizin paketleme ve proses ihtiyaçlarına yönelik olarak;
Yüksek ürün kalitesinin korunması,
Proses güvenliği ile tüm kalite ve hijyen kriterlerinin eksiksiz şekilde yerine getirilmesi,
Mevcut kaynakların sorumluluk bilinciyle kullanılması ve işletme giderlerinin azaltılması,
Sahip olunan üretim kapasitesi ile orta ve uzun vadedeki üretim hacmi artışlarının karşılanabilmesi,
Esnek çalışmaya uygun, daha az yer kaplayan ve yüksek performanslı olma gibi tüm beklentilerini karşılayabilen çözümler sunmaktayız.

MULTIVAC gıda alanında, ‘’Kanatlı taze ve işlenmiş et ürünleri’’ dışında diğer hangi sektörlerde faaliyet gösteriyor? 

Onur Cebeci: Paketleme ve proses çözümlerimize gıda alanında özellikle taze ve işlenmiş et, kanatlı taze ve işlenmiş et ürünleri, süt ürünleri ve su ürünleri sektörlerinden büyük bir ilgi var. Bu alanlar dışında, tatlı ve unlu gıdalar, kuruyemiş, taze meyve ve sebze, zeytin, hazır gıda, catering sektörlerinden de yoğunluklu olarak talepler alıyoruz. Biraz daha detaylı olarak bahsetmem gerekirse;
Taze ve işlenmiş et ürünleri sektöründe kuşbaşı, kıyma, hazır köfte, hazır burger, biftek, sakatat ürünleri, sucuk, salam, sosis, pastırma ve kavurma ürünlerine,
Süt ürünleri sektöründe beyaz peynirden, kaşar peynirine, çeçil peynirinden hellim peynirine kadar tüm peynir çeşitleri ile tereyağı, kaymak ve sütlü tatlı ürünlerine,
Su ürünleri sektöründe, taze ürünler (hamsi, tekir, istavrit, lüfer, levrek, çipura, palamut, somon), fümelenmiş bütün veya fileto ürünler (somon, alabalık, hamsi, sardalya), marine-salamura ürünlerine (hamsi, sardalya, somon),
Tatlı ve unlu gıdalar sektöründe ekmek, çikolata, porsiyon reçel, bal ve fındık kreması, bisküvi ve diğer atıştırmalıklara yönelik olarak, paketleme, işleme, dilimleme, porsiyonlama, çok kefeli terazi, tartım, etiketleme ve hat sonu için otomasyon çözümlerimiz için talepler alıyoruz.
Bu konuda, bulundukları sektörlerde en önde gelen Türkiye’deki ve dünyadaki referans iş ortaklarımız hakkında bizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

MULTIVAC, 4-9 Mayıs tarihleri arasında Frankfurt, Almanya’da düzenlenecek olan Uluslararası IFFA 2019 Fuarı’nda, ziyaretçilerine hangi çözümlerini sergilemeyi planlıyor?

Ersin Kılıç: Uluslararası IFFA Fuarı, et endüstrisi için dünyanın en önde gelen fuarı. Üç yılda bir organize edilen bu fuarda ziyaretçilerimize, et ve işlenmiş et ürünlerinin işlenmesi ve paketlenmesi için entegre çözümlerimizi sunacağız. Ayrıca, sürdürülebilir malzemelerle paketleme çözümlerinin üretilmesi, dijitalleşme ve Endüstri 4.0 çözümlerimiz, MultiFresh ™ teknolojisindeki son yeniliklerimiz, çekici ‘‘Full Wrap Labelling‘‘ etiketleme ile kalite kontrol alanındaki geniş ürün yelpazemizi de ziyaretçilerimizin beğenisine sunacağız.
Fuardaki ana odak noktamız, et ve işlenmiş et ürünlerinin paketlenmesi ile paketleme öncesi ve sonrasındaki inovatif proses çözümlerimizin yer aldığı tam otomatik entegre paketleme hatlarımız olacak. Her birinde dilimleme, porsiyonlama, paket işaretleme, kontrol, konveyör çözümleri ve otomasyon çözümleri(paketlerin otomatik olarak kartonlanması vb.) gibi paketleme öncesi ve sonrası modüllerimizin entegre edildiği üç farklı entegre paketleme hattı sunmayı planlıyoruz.
Bunlar;
Dilimlenmiş porsiyon ürünler için, R 245 termoform paketleme makinesi ve ilk defa lansmanını IFFA 2019 Fuarı’nda yapacağımız dakikada 1.600'e kadar çok yüksek dilimleme hızlarına çıkabilen S 1600 dilimleme makinesinden oluşan entegre bir hat,
Porsiyonlanmış taze et için, R 245 termoform paketleme makinesi ve taze veya dondurulmuş et ürünlerinin (kemikli veya kemiksiz) porsiyonlandırılması için üç boyutlu formlandırması sayesinde çok yüksek bir hassasiyetle maksimum porsiyonlama kalitesini maksimum verimlilik ve minimum fire ile elde edilmesini sağlayan TVI GMS 1600 çift kesimli porsiyonlama makinesinden oluşan entegre bir hat,
Son olarak dilimlenmiş taze et için, büyük partilerde MAP paketleri ve MultiFresh ™ skin paketleri üretmek adına özellikle uygun olan T 800 hazır tabak kapatma makinesi ile son derece esnek TVI GMS 520 tekli porsiyonlama makinesi ve L 310 konveyör bant etiketleyiciden oluşan bir başka entegre hattan oluşuyor. Yüksek verimlilikli TVI porsiyonlama makinesi, her türlü kırmızı et ve kanatlı etini, herhangi bir porsiyon boyutunda ve sabit ağırlıklarda kesim için her bir dilimi aynı kalitede işleyip porsiyonlandırabilecek şekilde optimize edilmiştir. Bu hattımızdan çıkan dilimlenmiş et ürünleri, geri dönüştürülebilir %80 kağıt bazlı PaperBoard skin paketlerde paketlenecek ve porsiyonlama işleminin sonunda, L 310 konveyör bant etiketleyici tarafından skin paketlere otomatik olarak paketin etrafında tam tur sarılarak yapılan çekici etiketleme ‘‘Full Wrap Labelling‘’ uygulanacak.

Misafirlerimiz tüm bu entegre hat çözümlerimizi, Salon 11'in önündeki MULTIVAC Processing Tent - Proses Çadırı'nda yapılacak canlı demo gösterilerimiz ile deneyimleyebilecekler.

2019 yılında AB’de yürürlüğe giren yeni ambalaj yasasının ardından sürdürülebilir malzemelerle paketleme çözümlerinin üretilmesi daha da önem kazandı. IFFA 2019 Fuarı’nda, bu konuda ziyaretçilerinizi neler bekliyor?

Onur Cebeci: Ambalaj üretiminde ambalaj malzemesinin azaltılması ve geri dönüştürülebilir malzeme kullanımı, ambalaj endüstrisi ve nihai tüketiciler için çok önemli bir konudur. Gelecek yıllarda özellikle geri dönüştürülebilir ambalaj talebi belirgin oranda artacaktır. Pazar ve teknoloji lideri olarak, sürdürülebilir malzemelerle paketleme çözümleri konusunda, daha az ambalaj malzemesi kullanılan ve geri dönüştürülebilirliğin tüm gereksinimlerini karşılayan paketler üretmek için portföyümüzde yer alan en son konseptlerimizi IFFA 2019 Fuarı’nda sergileyeceğiz. Misafirlerimiz, termoform paketleme makineleri ve hazır tabak kapatma makinelerinde MAP ve vakum skin paketlerin üretimi için çok çeşitli çevre dostu malzemelerden üretilen geri dönüştürülebilir, yenilenebilir, azaltılmış ambalaj malzemesi kullanımlı MULTIVAC PaperBoard portföyümüze ait paketleri inceleyip, demo gösterimleri izleyebilecekler.

IFFA 2019 Fuarı’nda sergilenecek olan Dijitalleşme ve Endüstri 4.0 çözümleriniz ile MultiFresh ™ teknolojisindeki yenilikleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Ersin Kılıç: Dijitalleşme ve Endüstri 4.0’a entegrasyon konusunda, FoodTec 2018 Fuarı’nda ilk defa sergilenen ve Gold International FoodTec 2018 Ödülü’nü kazanan X-line RX 4.0 termoform makinemiz ve ilk defa lansmanı IFFA 2019 Fuarı’nda yapılacak olan TX 710 hazır tabak kapatma makinemiz ile çok yüksek performans, maksimum güvenilirlik ve özellikle kolay ve güvenli bir kullanım sunuyoruz. Eşsiz ‘’Multi Sensor Control-Çoklu Sensör Kontrolü’’ ve diğer inovatif teknolojilerimiz sayesinde, X-line modelleri eşsiz bir verimlilik seviyesi elde ediyor. X-line makineleri, kapsamlı uzmanlık bilgisine erişimi olan ‘’MULTIVAC Pack Pilot’’ ile bağlantılı olduklarında parametrelerini kendileri belirleyebiliyor. MULTIVAC Pack Pilot, yüksek seviyede uzman bilgisi gerektirmeden paketleme makinenizi optimum derecede ayarlama konusunda operatörleri destekleyen bulut tabanlı bir yazılımdır. Bu yazılım, RX 4.0 termoform paketleme makinemiz ve yeni TX 710 hazır tabak kapatma makinemiz için sürekli olarak yüksek paket kalitesi ve maksimum işlem güvenilirliği ile mümkün olan en yüksek verimin elde edilmesini sağlıyor. MULTIVAC, Pack Pilot ile yeni bir kullanım kolaylığı çağını müjdeliyor.
MULTIVAC olarak, kompakt bir termoform ve kompakt bir hazır tabak kapatma makinesinde, cezbedici vakum skin paketler üretilmesini sağlayan ve son derece beğenilen patentli MultiFresh ™ teknolojimizdeki son yenilikleri de IFFA 2019 Fuarı’nda ziyaretçilerimiz bulabilecek. Unutmadan, MULTIVAC stand konseptimizin baştan aşağı yenilendiğini ve yeni tasarımımızın ilk defa IFFA 2019 Fuarı’nda görücüye çıkacağını belirtmek isterim. Çok beğenileceğini düşündüğümüz yeni standımız “The DNA of Better Packaging and Processing- Daha İyi Paketleme ve İşlemenin DNA’sı‘‘ sloganıyla sergilenecek. MULTIVAC standımız Salon 11 C11’de yer alırken, son teknoloji dilimleme ve porsiyonlama çözümlerinin canlı gösterileri, Salon 11'in önündeki MULTIVAC Processing Tent - Proses Çadırı'nda gerçekleştirilecek. Salon 12'deki ilave stantta ise geniş bir kompakt vakum makineleri yelpazesi sergilenecek. Ziyaretçilerimiz, sınırlı sayıdaki davetiyelerimiz için en kısa sürede bizimle, MULTIVAC Türkiye LinkedIn sayfamız veya info@tr.multivac.com üzerinden iletişime geçebilirler.

Paketleme ve proses çözümleri alanında her daim ilk akla gelen firma olmayı sürdürebilmek için en yüksek seviyede bir müşteri memnuniyeti deneyimi sağlamanın büyük önem taşıdığının bilincindeyiz. Müşterilerimizin üretim süreçlerinin kesintisiz olarak devamlılığının sağlanması için; güvenilir, deneyimli ve profesyonel MULTIVAC satış sonrası hizmetler uzman ekipleri, haftanın 7 günü 24 saat ulaşılabilir şekilde hizmet vermektedir. MULTIVAC olarak, 60 yıldan fazla deneyimi, yüzden fazla patent sahibi ve her yıl global ölçekte 1.000’in üzerinde tamamladığımız projelerimiz ile ülkemizde ve dünyada teknolojiye yaptığımız yatırımların sü­rekliliği konusunda iddialı olmaya devam ederek; iş ortağı olarak gördüğü müşterilerimiz için katma değer sunmaya devam edeceğiz.

Bu güzel sohbet imkanı ve Türkiye Gıda Sektö­rü’ne katkılarından dolayı Dünya Gıda Dergisi’ne teşekkür ederiz.