“Ete lezzet vermenin tek yolu baharat karışımı ile harmanlamak değil”

Yüzyıllardır sofralarımızdan eksik olmayan Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetleridir et ve et ürünleri... Sofralarımızda her daim yerini koruyan, lezzetinden vazgeçemediğimiz et ve et ürünlerinde hangi baharatlar kullanılıyor? Ete lezzet vermek için baharat kullanımı ne kadar önemli?

Büşra Sözen

Kırmızı et tüketiminin sağlığımız açısından yeri büyük. Eti kimimiz pişmiş, kimimiz az pişmiş, kimimiz kızarmış severiz. Tabii et ve et ürünlerinde kullandığımız baharatlar da önemli. Ete lezzet vermenin sadece baharat karışımı ile harmanlanmak olmadığına ve baharat karışımının etin lezzetini öldürmemesi gerektiğine dikkat çeken Chef Seasons CEO'su Burak Hucuptan, ete lezzet vermede baharatın önemi hakkında bilgiler verdi.


Et ürünleri için, farklı pişirme tekniklerinde kullanılmak üzere çeşitli ürünler olduğunu belirten Burak Hucuptan, “Her geçen gün alt kırılımlar yaratmak adına, daha nokta atışı lezzetlerin denemeleri yapılıyor. Ne şekilde bir alt kırılım derseniz, et baharatı deyip geçmek yerine, mesela Lübnan usulü şiş kebab çeşnisi veya Pakistan usulü kebab baharatı karışımı gibi. Ayrıca ete lezzet vermenin tek yolu baharat karışımı ile harmanlamak değil, biz hem et piştikten sonra üzerine sürmek için sos hem de pişmeden önce eti terbiye edebilmek için özel marinasyonlar da hazırlıyoruz” dedi. Herhangi bir koruyucu veya yapay aroma verici ürünler kullanmadıklarını tamamen doğal baharatlarla karışımlarını hazırladıklarını belirten Hucuptan, et ve et ürünleri için baharat hazırlarken kullanılacak etin türü ve pişirme tekniğinin de yol belirleyici olduğunun altını çizerek “Et baharatı hazırlanırlanmasında yüzdeler çok önemli. Hiç bir aroma bir diğerini bastırmamalı ve öne geçmemeli, pek tabii amaç ete lezzet vermek olduğundan etin kendi tadını da gölgelememeli. Uygun baharatlar doğru yüzdelerle kullanılmalı” diye konuştu.

Hucuptan sözlerine şu şekilde devam etti: “Etlerde önemli olan şey, parçanın kullanıldığı bölge. Bunlar ucuz kesim ve prime olarak ayrılabilir. O sebepten her bölgeye ve her pişirme tekniğine göre ete ve et ürünlerine yakışan baharatlar değişir. Ayrıca bunu etkileyen faktörler arasında kişisel beğeniler de önemli yer tutuyor. Mesela aynı kesim ete, Asya lezzetlerinden hoşlanan bir kullanıcı, daha keskin, daha aromatik ve uçucu yağlı baharatlar seçebilirken, daha klasik seçimlerden de hoşlananlar olabilir. Biz Chef Seasons'da alt kırılımlara kadar, bölgesel hatta yöresel lezzetlere kadar iniyoruz. Tabii ki her üründe bu oranlar farklılık gösteriyor. Kebab için farklı, Lübnan mutfağı kebabı için farklı, ciğer için farklı, Montreal usülü biftek için farklı... Burada bizim hassas davrandığımız nokta, hangi baharat karışımı olursa olsun hiç bir lezzet bir diğerini gölgelememeli ve hatta bu baharat karışımı lezzetli bir et için kullanılıyorsa o etin lezzetini öldürmemeli.”