“Evde ilk defa ekmek yapıyorsanız tarif ölçülerine bağlı kalın”

EKS Mutfak Akademisi Kurucusu ve Şefi Eyüp Kemal Sevinç evde ekmek yapımı ile ilgili mayanın çok önemli olduğunu ve tarif ölçülerine bağlı kalınmasını söyledi. Sevinç; çeşitli unlar, baharatlar ve taze sebzeler konularak farklı ekmeklerin de yapılabileceğini dile getirdi.

Ekmeğin genel olarak; buğday, maya, tuz ve suyun belli oranlarda karıştırılıp yoğrulması ve hamurun belli bir süre mayalandıktan sonra pişirilmesi ile elde edilen temel bir gıda maddesi olduğunu kaydeden EKS Mutfak Akademisi Kurucusu ve Şefi Eyüp Kemal Sevinç, içerisine konulan malzemelerin yörelere göre değişiklik gösterdiğini söyledi. Sevinç, “Sadece buğdaydan yapıldığı gibi, bazı yörelerde de mısır, çavdar, arpa ve yulaftan yapılıyor” dedi. Ekmek yapımında mayanın çok önemli olduğunun altını çizen Eyüp Kemal Sevinç, “Kullanacağınız miktar ve hamuru doğru şekilde mayalamak ekmeğin kalitesini ortaya çıkartır. Kullanılan unun çeşidi, kalitesi, miktarı ve doğru adımlarla hamuru bir araya getirmek oldukça özen gerektiren bir durumdur. Bir diğer dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de ekmeğin pişme aşaması. Fırının derecesiyle kesinlikle oynanmamalı, fırın kapağı açılmamalıdır. Ekmek piştikten sonra ise fırından çıkartıp 5-10 dk dinlendirilip öyle kesilmelidir” şeklinde konuştu. Normal ekmek ile evde yapılan ekmek arasında farklılık ile ilgili Sevinç, pişme süresinde farklılıklar olacağını, taş fırının ısısı ile ev tipi fırınların arasında farklılıklar olduğunu dile getirdi.

Sevinç, “Ekmek fırınlarında sürekli bir sirkülasyon olduğundan dolayı ortaya çıkan ekmekler her seferinde aynı tip ve aynı ebatta. Fakat evde yaptığımız ekmeklerde her seferinde aynı sonucu alamayabiliriz. Bu da tabii el alışkanlığına bağlıdır” ifadelerini kullandı. Eyüp Kemal Sevinç, evde yapılan ekmeğin tüketim zamanı ile ilgili, “Bu durum saklama koşullarına bağlı olarak değişiklik gösterir. Buzdolabında saklanırsa 1-2 haftaya kadar bozulmadan durabilirken ekmeği dondurucuya attığınızda ise min. 1 ay içerisinde tüketebilirsiniz” dedi. Çeşitli unlar, baharatlar ve taze sebzeler konularak farklı ekmekler de yapılabileceğini söyleyen Sevinç sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Eğer evde ilk defa ekmek yapıyorsanız tarif ölçülerine bağlı kalın. Malzemeleri özenli olarak karıştırın. Eşit olarak karışmayan malzemeler, özellikle mayalanırken ve pişerken sorun yaratacaktır.”

BİBERLİ EKMEK
MALZEMELER;
HAMURU İÇİN;

42 gr yaş maya
8 gr toz şeker
180 gr süt
180 gr yağ
500gr un
2 tane soğan (küp küp doğranmış)
7 gr Biber salçası
7 gr domates salçası
20 gr acı pul biber
25 gr susam
HAZIRLANIŞI;

Soğanlar yağda kavrulur.Salça ve pul biber eklenir.Yaş maya ılık süt ve şeker karışımında eritilir.Diğer malzemelerde eklenip yumuşak kıvamlı hamur yoğrulur.Tepsiye yayılır.Üzerine bol susam serpilir.Hamurun üzerine soğanlar dökülür.200 derecede ısıtılmış fırında 20 dakika kadar pişirilir.