“Füme et protein açısından zengin”

Arda Gıda Firma Ortaklarından Kemal Öztürk, "“Fümeleme genelde 2 aşamadan oluşur, malzeme önce tuzla kürlenir sonra tütsülenir. Son yıllarda şarküteri et grubunda düşük yağ oranı olan ürünler ilgi görmektedir. Bu ilginin önümüzdeki süreçte daha da artacağını düşünüyoruz” dedi.

Füme et işleminin kışın yaprağını döken ağaç odunlarının dumanla beraber aromasını alan ve bu sırada eti pişiren bir uygulama olduğunu söyleyen Arda Gıda Firma Ortaklarından Kemal Öztürk, “Fümeleme genelde 2 aşamadan oluşur, malzeme önce tuzla kürlenir sonra tütsülenir. Son yıllarda şarküteri et grubunda düşük yağ oranı olan ürünler ilgi görmektedir. Bu ilginin önümüzdeki süreçte daha da artacağını düşünüyoruz” dedi.

Füme etin, yüzyıllar öncesinde eti bozulmadan saklamak isteyen insanların geliştirdiği yöntemler arasında yer aldığını söyleyen Arda Gıda Firma Ortaklarından Kemal Öztürk, “Zor koşullara dayanabilen füme et, aynı zamanda odun dumanında olgunlaştığı için farklı bir lezzete de sahip olmaktadır. Genellikle meşe ya da çam odunu ile fümelenir etler. Her kullanılan farklı ağaç türü, ete farklı bir aroma katmaktadır. Bu ağaçların da doğrudan odunları yerine, duman çıkarması bakımından kabuk ve talaşları tercih edilir” dedi. Füme işleminin kışın yaprağını döken ağaç odunlarının dumanla beraber aromasını alan ve bu sırada eti pişiren bir uygulama olduğunu kaydeden Öztürk, “Antrikot ya da kol altından çıkarılan parça etler tercih edilir. Ürün, direkt ısıya maruz kalmadığı için pişme işlemi dumandan ve kapalı alandaki sıcaklıktan sağlanır. Fümeleme genelde 2 aşamadan oluşur, malzeme önce tuzla kürlenir sonra tütsülenir. Son yıllarda şarküteri et grubunda düşük yağ oranı olan ürünler ilgi görmektedir. Bu ilginin de önümüzdeki süreçte daha da artacağını düşünüyoruz. Bu ürün gruplarının içinde en çok tüketilenlerin başında dana füme et ürünü gelmektedir” diye konuştu. Kemal Öztürk sözlerine şu şekilde devam etti: “Diğer şarküteri ürünlerinden öncelikli farkı, füme etin tamamen et kullanılarak yapılması ve böylece hile ile tağşişten çok uzak bir ürün olmasıdır. Tüketildiği taktirde et protein açısından zengindir. Genellikle yağsız etlerden yapıldığı için bir çok şarküteri ürününe göre yağ oranı düşüktür. Günümüzde füme et ürünleri baton ve dilimli olarak ambalajlanmış şekilde satılmaktadır. Etiket bilgilerinde olduğu gibi 0 – 4 °C’lerde son kullanma tarihi bitene kadar saklanabilir. Füme etlerde baharat kullanılmaz. Fümeleme aşamasında kullanılan ağaç türleri ete özel ve doğal aromalar katmaktadır. Bu da füme etin en belirgin özelliğidir.”