Gastronom Ramazan menüsü

Orucu daha hafif, besleyici ve orijinal olan bir menü ile açmayı öneriyorum.

Ramazan’da akşamları hafif yemek ve tıpkı sporcular gibi sahurda çok ve çeşitli yemekler yemek gerekir. Sahurda kalori bakımından yüksek yemeklerden yenilmesi vücudun sağlığı ve dinçliği açısından daha uygundur. Mesela börek, et, peynir, vitaminli meyveler, reçeller ve tabii yavaş şeker (hamur işleri) iftarda değil, sahur keyfine saklanmalı. Belki de iftar değil, sahur davetleri verilmeli.

Ekin Doğrusöz

Sevgili okurlar,

Ramazan ayında özel ve dietetik beslenme konusunu ele alacağım. Oruç tutulan Ramazan ayı boyunca elbette yemek konusunda belirli alışkanlıklar var ve genelde çok tuzlu ve çok kuru yemekler tercih edilmez. Bu yüzden mesela balık yemeklerinden kaçınıyoruz çünkü deniz ürünleri genellikle çok tuzlu. Tıpkı humus gibi kuru yemekler gün içinde çok susatır.

Ramazan ayında genel olarak tuzlu olmayan bir içecekle oruç açarız ve bu vücudumuza hem ferahlık hem de enerji verir. Şerbet geleneğini sürdüren Lübnan’da Ramazan’da içilen bir şerbeti diyetetik ve metabolik açıdan çok faydalı buldum. Bu içeceğe "Amreddin" denir. Kayısı pestili ile yapılan bir içecektir. Şerbet bizde de aslında oldukça yaygın ancak kaybettiğimiz bir değer. Ekolojik ve coğrafi çeşitliliğin önem kazandığı bu dönemde zengin geleneklerimizi hatırlamak elzem görünüyor. Hali hazırda var olan güzel ancak unutulmaya yüz tutan alışkanlıklarımızın yerelliğini yeniden keşfetmeliyiz. Nitekim yemeğe dair bazı tüketim alışkanlıklarımızın esasen vücudumuzun diyetetik ihtiyacını karşılamak üzere asırlar içinde ritüelleştiğini hatırlamalıyız.

Bu yüzden yazının devamında birkaç tarif paylaşacağım.
İftar zamanı geldiğinde orucu açmak için en doğrusu bir şerbet veyahut hoşaf içmek. Bu içecek sizi yenileyecek. Şerbet ve hoşaf aynı zamanda iyi bir enerji ve besin kaynağıdır. Midenizin dinginliğinden sonra bir şeyler almaya alışmasına yardımcı olacak.

Ancak günümüzde ramazan ayı boyunca kalori bakımından çok yüksek ve aşırı yüklü yemekleri masalarımızda görmeye alışkınız. Diyetetik bakış açısına göre yatmadan önce daha az yemek, daha iyi bir uyku sağlar. Onun için daha hafif yemek vücudu fazla yormaz ve oldukça faydalıdır.

Bu yüzden ramazanda akşamları hafif yemek ve tıpkı sporcular gibi sahurda çok ve çeşitli yemekler yemek gerekir. Sahurda kalori bakımından yüksek yemeklerden yenilmesi vücudun sağlığı ve dinçliği açısından daha uygundur. Mesela börek, et, peynir, vitaminli meyveler, reçeller ve tabii yavaş şeker (hamur işleri) iftarda değil, sahur keyfine saklanmalı. Belki de iftar değil, sahur davetleri verilmeli.

Böylelikle vücuda gün içinde gerekli tüm kaloriyi ve beyne, uzun bir çalışma günü boyunca yapması gereken tüm görevleri yerine getirmek için ihtiyacı duyduğu tüm besinleri sağlayabiliriz. Unutmayalım ki Ramazan ayı boyunca günler uzuyor. Bahar aylarının sonunda vücudumuzun dengesini koruyarak sıcak yaz günlerine hazırlanalım.


Orucu daha hafif, besleyici ve orijinal olan bir menü ile açmayı öneriyorum.


Gastronom Ramazan Menüsü


Kayısı pestili şerbeti

Orucu açmak için
enerji dolu ve susuzluk giderici bir içecek tarifi

Kuru kayısının birçok yararı arasında (mükemmel enerji kaynağı, vitaminler bakımından zengin, potasyum ...) susuzluğun giderici olduğu gerçeği vardır.

Malzemeler

200 g Kayısı pestili
900 ml kaynar su
40 g (3 yemek kaşığı) şeker (veya tadına göre)
100 ml badem sütü
10 ml yeşil limon suyu
buz

Hazırlık

Bir kasede kayısı pestilini küçük parçalar halinde kesin.
Kaynar su ekleyin ve ara sıra karıştırarak bekletin.

Kayısı pestili tamamen eridiğinde (bir saat sonra, birkaç saate gerek yok!) iyice karıştırın ve sonra şekeri ekleyin (tada göre).

Daha taze ve daha hafif bir tat için, biraz lime suyu ve badem sütü ekleyin. Mükemmel olacaktır.

Başlangıç
Kırmızı biber ve narenciyeli beyaz peynir salatası ile yeşil limonlu avokado kreması

Malzemeler

İki olgun avokado
Bir limonun suyu
50 ml krema
30 ml zeytinyağı
Tuz ve karabiber
Salata için
Dilimlenmiş portakal
100 g doğranmış beyaz peynir
Küçük küpler halinde kesilmiş bir kırmızı biber
Taze kekik
Zeytinyağı
Limon


Hazırlık

Bir blenderde avokadoları, limon suyunu, zeytinyağı, tuz ve karabiber ekleyerek güzel açık bir yeşil krema haline getirin.

Beyaz peynir salatası için
Beyaz peyniri küçük küpler halinde kesin.
Aynı şekilde portakalı kesin. Biberi küçük küpler halinde kesin ve taze kekik, limon suyu ve zeytinyağını ekleyip az karıştırın.

Sunum
Bir tabakta avokado kremasını güzelce yerleştirin, sonra beyaz peynir salatasını üzerine yerleştirin.

Ana Yemek
Hurmalı ve Yeşil Limon Şerbetli Tavuk Göğsü
Malzemeler

2 organik tavuk göğsü
Yaklaşık on hurma
İki yeşil limon suyu ve zestleri
İki bardak su
60 g şeker

Hazırlık

Şurup hazırlamak için iki bardak suyu, limon suyunu ve on hurmayı kaynatıp, beş dakika pişirin.
Tavuk göğsülerine tuz ve biber serpin ve her tarafı sıcak bir tavada 3 dakika pişirin.


Tavada tavuk pişirildikten sonra, tavukları şuruba aktarın ve o şurupta sekiz dakika pişirin. Tavukları kenara alın.
Şurubu 10 dakika çektirin.
Şurup katılaştığında, bir tabağa ikiye bölünmüş tavuk göğüslerini yerleştirin ve bir fırça kullanılarak tavukları şurupla fırçalayın.
Yanına buharda pişmiş sebzeler ve tercih ettiğiniz bir salata ile mükemmel olacaktır.

Afiyet olsun.