Gastronominin Başkenti: Gaziantep

Günümüzde rekabet yalnızca ürünler veya firmalar arasında değil ülkeler ve kentler arasında da yaşanıyor. Aslında her kent bir marka şehir potansiyeline sahiptir. Çünkü her kenti yekdiğerinden ayıran özellikler ve nitelikler vardır.

Beyhan HIDIROĞLU
Gaziantep Ticaret Odası
Yönetim Kurulu Başkanı

Günümüzde rekabet yalnızca ürünler veya firmalar arasında değil ülkeler ve kentler arasında da yaşanıyor. Aslında her kent bir marka şehir potansiyeline sahiptir. Çünkü her kenti yekdiğerinden ayıran özellikler ve nitelikler vardır.

Son yıllarda hızla yükselen turizm trendleri arasında yerini alan Gastronomi, farkındalık yaratarak yerel halkın ve kentin kalkınmasını sağlamakta, aynı zamanda da bölge ve ülkelerin tanıtımına stratejik açıdan önemli katkı yapmaktadır.

İşte bu açıdan bakıldığında Gaziantep herhalde dünyadaki en “ayrıcalıklı kenttir”. Çünkü Gaziantep dünyanın en ünlü 8. mutfağına sahiptir.

Türkiye’de güzel yemek için uğrayacağınız lezzet duraklarının başında Gaziantep gelir. Binlerce yıllık bir geçmişe sahip bir yerleşim merkezi olması, tarihin en eski medeniyetlerine ev sahipliği yapması, tarihsel birikimi ve coğrafi konumunun sağladığı ürün çeşitliliği gibi sebeplerle Gaziantep farklı lezzetleriyle eşsiz bir mutfak kültürünü temsil eder.

Dünyada mutfaklar genellikle ülke adlarıyla bilinir ve anılır. Özgünlüğü ve yemek çeşitliliği ile şehrimiz dünya çapında Gastronomi alanında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına dâhil olmuş 9 şehirden biri olma özelliği kazanmıştır.

Çünkü Gaziantep’in sofrası yüreği kadar geniştir. Çünkü Gaziantep’te sofra kültürü denince akla birlikteliğin yanında iletişim, aile, saygı, bereket ve şükretmek gelir.

Antep Mutfağı kullanılan malzemelerin çeşitliliği, farklı pişirme teknikleri ve bölgede hüküm süren medeniyetlerin etkileriyle Türk ve Dünya mutfakları arasında ayrıcalıklı bir konuma sahiptir. Gaziantep mutfağı, ulusal ve uluslararası boyutta tanınan bir yerel mutfak klasiğidir. Malzemelerin seçimindeki titizlik, hazırlama ve pişirmede gösterilen beceri, yemeklerin yapımında kullanılan değişik tat ve renkteki baharatlar, salçalar ve soslar; Gaziantep yemeklerini şöhrete kavuşturan unsurlardan bazılarıdır.

Gaziantep’te düzenlenen yemek davetleri de yöreye özgü nitelikler taşır. Gaziantep mutfağında özel günler için hazırlanan yemeklerin yapımı günlük yemeklere oranla daha zahmetlidir. Özel günler yöredeki konukseverliğin tebarüz ettiği ortamlara sahne olur. Belirli zamanlara özgü yemeklerin hazırlanmasında komşu ve akrabalar arasındaki dayanışma devreye girer. Nişan, düğün, sünnet, vefat, dinî bayram, Ramazan ayı gibi gündelik yaşamdan daha farklı anlamların yüklendiği özel günlerde yemekler farklılaşır, sofralar imece usulüyle daha özenle ve bol çeşitle hazırlanır.

Gaziantep’in İpek Yolu ve  Baharat Yolu diye tanımlanan önemli bir kervan yolu üzerinde bulunması Gaziantep mutfağının bu kadar zenginleşmesini sağlamıştır.

Dünyada hiçbir ülkede bu çeşitliliğe sahip tencere yemeği yoktur. Farklı kavimlerin yaşayıp uzun yıllar hüküm sürdüğü coğrafyada yaşananlar ve kültürel çeşitlilik tencerede kaynayan yemeğe farklı lezzetlerin girmesini sağlamıştır.

Gaziantep gastronomi turizminde ülkemizin en güçlü kentlerinin başında gelmektedir. Gaziantep’in gastronomide sahip olduğu bu değer binlerce yılın birikimidir. Gaziantep her ne kadar bulunduğu coğrafi konum itibariyle sanayi, ticaret ve tarım kenti olarak ön plana çıksa da aslında en büyük farklılığını ve zenginliğini geçmişten gelen mutfak kültürüyle ortaya koymaktadır.

Kentimizi gastronomi alanında daha ileriyle taşımak için Büyükşehir Belediyesinin öncülüğünde diğer kurum ve kuruluşların katkılarıyla yapılan çalışmalar takdire şayandır. “Lezzet Cenneti” olarak bilinen Gaziantep önümüzdeki dönemde turizm pastasından daha fazla pay alacak kentlerin başında gelmektedir. Gaziantep diğer alanlarda olduğu gibi bu alanda da diğer kentlere örnek ve model olacaktır.