Gaziantep bu sefer pizzayla dünyaya açılıyor

Birbirinden farklı lezzetleriyle dünya lezzet ustalarının vazgeçilmez şehri Gaziantep'in pizzadaki bilinen markası olduklarını belirten Pizza Zio Firma Sahibi Baddal Çalıkuşu, bu markayı şimdi dünya markası yapmak için çalıştıklarını belirtti. 

Seda Er/Gaziantep

Şilili bir ustadan öğrendiği pizzayı Gaziantep'ten dünyaya açmak isteyen Tarbim Tarım, Tekstil ve Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Baddal Çalıkuşu, kendi markası Pizza Zio'yu dünya markası yapmak için kolları sıvadı.

32 yıl önce İsviçre'de pizza sektörüne giren Çalıkuşu, Türkiye'den bir pizza markasını dünyanın beğenisine sunmayı hedefliyor.  Çalıkuşu, yaptığı açıklamada, Pizza Zio markalarının bilinirliğini artırmak için  çalışmalara başladıklarını söyledi.
Birbirinden farklı lezzetleriyle dünya lezzet ustalarının vazgeçilmez şehri Gaziantep'in pizzadaki bilinen markası olduklarını vurgulayan Çalıkuşu, bu markayı şimdi dünya markası yapmak için çalıştıklarını belirtti. 
Pizzanın merkezinin İtalya olduğunu ancak kendisinin pizzayı Şilili bir ustadan öğrendiğini anlatan Çalıkuşu, şöyle devam etti: "İş hayatım 1987 yılında İsviçre’de başladı. Genç yaşta başladığım pizza sektörüne 10 yılımı verdim. Bu süre zarfında kendi iş yerimi kurdum ve butik tarzda pizza üretimine devam ettim. Yapmakta olduğum pizzalar müşteriler tarafından çok sevildi. Pizza sektörü bir hizmet sektörü olduğu için beni yordu. Bu sebepten ötürü 1997 yılında Türkiye’ye döndüm. Hayalim çocuklarımla birlikte yapabileceğim bir işti ve bu da butik tarzda pizza restoranı oldu" dedi.

Gaziantep’ten bir dünya markası çıkarmayı amaçladığını ve bu amaç doğrultusunda çalıştıklarına dikkati çeken Çalıkuşu, “Kurumsal markaların hikayelerine baktığımda, 'biz neden bir marka yaratmayalım' dedik ve çocuklarımın da işin içerisinde olmasıyla dünyada çok sayıda şubesi olan bir marka yaratma hayalimizi düşledik” diye ifade etti.

Kullanmakta olduğu ürünlerin tamamen kendi formülasyonları olduğunu söyleyen  Çalıkuşu, “Kullandığımız peynir ve etlerin formülünü İtalya’dan getirdim. Peynirimi Trakya bölgesinde fason olarak kendi istediğim şekilde yaptırıyorum. Sütlerimiz manda sütüne eşdeğer süttür. Klasik pizzayı dünyanın neresine giderseniz gidin bulup yersiniz. Biz kendi menümüzü Gazianteplilerin damak tadına göre hazırladık. Müşteri portföyümüz pizzadan anlayan ve yediğinin farkında olan insanlardır. Türkiye geneli şube açacağımız yerlere damak tadına uygun menü çalışması yapacağız. Şuan menümüzde 30 civarında çeşidimiz bulunuyor. Gelen talepler üzerine menümüzü yeniliyoruz. Ar-Ge çalışmamız mevcut. Ben şuan torunlarımın gelecekte yürütecekleri işi inşa ediyorum” diye konuştu.

Pizza üretiminin hiç yapılmadığı bir bölgede merkez şubeyi açtıklarını dile getiren Çalıkuşu, olmayanı, zor olanı başarmak istediklerinin ve bundan sonrasının daha kolay olacağını düşünerek restoranı açma kararı aldıklarının altını çizerek şunları kaydetti:
"Çevremdeki herkes buna karşı çıktı. Marka yaratmak için farklı yer olması gerekiyordu. Çocuklarım her zaman arkamdaydı. İşletmeyi kendimize has dizayn ederek 3 ay içerisinde aktif hale getirdik. Aldığım elemanların hepsini kendim yetiştirdim. 2018 yılı temmuz ayında faaliyete başladık. Zio demek İtalyancada amca dayı anlamına gelmektedir. Pizza Zio’yu açmadan önce Avrupa ülkelerine gidip araştırmalar yaparak bilgimizi sürekli taze tuttuk” şeklinde konuştu.