Gaziantep geleneğini, kültürünü yaşatmasıyla bir semboldür

Gaziantep mutfağı sadece yerel bir mutfak değildir. Gaziantep Mutfağı, bir Türkiye mutfağıdır. Bu mutfak Selçuklu mutfağıdır, Osmanlı mutfağıdır. Aldığı tescil de bunun en güzel kanıtıdır.

Fatma Şahin

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı

İbn-i Haldun’un söylediği güzel bir söz var: ‘Coğrafya kaderdir’. Yüce Rabbim’in bize bahşettiği bu güzelim coğrafyada muhteşem bir kültürel mirasa sahibiz. Fırat Nehri’nden Amanos Dağları’na kadar uzanan bu coğrafyada bütün zamanların en güçlü medeniyetleri, en zengin dönemlerini bu topraklarda yaşamıştır.
Bugün tüm dünyada yerel, özgün değerler ve yerel mutfaklar ön plana çıkmaktadır. Gaziantep geleneğini, kültürünü yaşatmasıyla bir semboldür. Tarihin, geleneğin ve kültürün harmanlandığı bu şehir; kendini, muhteşem zenginliğini, mutfağını tüm dünyaya tanıtmalıdır.
Ve artık bütün dünya gittiğimiz yerde ne yiyelim, nereyi görelim, orada yerel ne var? sorusunu sorarak gideceği ülkeyi, şehri belirlemektedir. Bugün artık gurme turizmi diye yükselen bir değer var. Ve alanda da büyük bir rekabet var. Neden Gaziantep’i seçmeleri gerektiğini çok iyi bir şekilde anlatmamız gerekiyor. Gaziantep mutfağı sadece yerel bir mutfak değildir. Gaziantep Mutfağı, bir Türkiye mutfağıdır. Bu mutfak Selçuklu mutfağıdır, Osmanlı mutfağıdır. Aldığı tescil de bunun en güzel kanıtıdır.
Bizim UNESCO’da elde ettiğimiz bu başarı ülkelerin yarıştığı mutfaklarla bir şehrin yarışması bu toprağın gücünün, bereketinin, üretkenliğinin ve kültürünün, birikiminin, medeniyet birikiminin göstergesidir.
Artık dünya yemek literatüründe Antep mutfağı da yer alıyor. Bu alanda önemli bir pazar potansiyeline sahip olduğumuzu anlatmak ve yöresel yemeklerimizi evrensel değere dönüştürmek istiyoruz.

Gastronomi alanında dünyanın pek çok ülkesinin toplamından daha fazla çeşitliliğe sahibiz. Bu çok kültürlülüğümüzün, hoşgörünün, erdemin, birliğin göstergesidir. Gaziantep’in zengin mutfak kültürünün yanı sıra, barındırdığı antik kent Zeugma gibi değerleriyle Anadolu’dan dünyaya uzanan bir lezzet ve kültür köprüsü olmasını hedefliyoruz.
Elimizdeki bu büyük potansiyeli, uluslararası bir dile çevirdik. Hep birlikte bunu başardık. İnşallah, 20–22 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek Gaziantep Uluslararası Gastronomi Festivali, yeme içme sektörünün ileri gelenlerinin yanı sıra ülkenin dört bir yanından gelen ziyaretçilerine unutamayacakları bir gastronomi deneyimi yaşatacak. Antep Mutfak Kültürü, bu görkemli festivalle birlikte global bir vizyona kavuşacak. Dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şeflerin ve yerli üreticilerin bir araya gelerek Gaziantep’e özgü lezzetleri yorumlayacağı festivalimize, Gaziantep’e, Antep lezzetlerini tatmaya hepinizi bekliyoruz.