Geçit Makina'dan gıda işletmelerine yönelik inovatif çözümler

Et ürünlerinden unlu mamullere, şekerlemeden süt ürünlerine, bitkisel yağlardan hayvan yemlerine, içecekten ilaç endüstrine kadar geniş bir yelpazede farklı üretim ihtiyaçlarına cevap verecek ürünler sunduklarını belirten Geçit Makina Firma Sahibi Hüsamettin Geçit, firma olarak yüksek performanslı, gıdaya uygun ürün seçenekleri sunduklarını söyledi.

Seda Er-Gaziantep

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren Geçit Makina, sektördeki köklü deneyimi ve geniş ürün yelpazesiyle gıda işleme endüstrisindeki firmaların tüm beklentilerini karşılamayı hedefliyor. Bu nedenle ulusal ve uluslararası standartlara uygun olarak geliştirilen satışını yapmakta olduğu ürünlerini iş ortaklarının hizmetine sunuyor.
Et ürünlerinden unlu mamullere, şekerlemeden süt ürünlerine, bitkisel yağlardan hayvan yemlerine, içecekten ilaç endüstrine kadar geniş bir yelpazede farklı üretim ihtiyaçlarına cevap verecek ürünler sunduklarını söyleyen Geçit Makina Firma Sahibi Hüsamettin Geçit, “Firma olarak yüksek performanslı, gıdaya uygun ürün seçenekleri sunuyoruz. Madeni yağ konusunda yüzde 100 yerli sermaye ile kurulan Petroyağ firmasıyla 25 yıldır çalışıyoruz. Petroyağ’ın özellikle ekmek sektöründe hamur kesme makinesi için sunduğu BROIL VR Kestart Yağı sayesinde; Kesme bıçağında tortu ve yapışkanlığa neden olmuyor.
Aynı amaç için kullanılan yağlara oranla yüzde 30 tasarruf sağlıyor. Kestart yağı, makinenin ömrünü uzatıyor ve bakım giderlerinin azalmasını sağlıyor. İnsan ve çevre sağlığına zarar vermediği gibi Türk gıda kodeksine uygundur” ifadelerini kullandı.
Gıda sektörünün dışında, tekstil, kozmetik, ambalaj, inşaat ve demir-çelik sektörlerine yönelik de satış yaptıklarını söyleyen Hüsamettin Geçit, “Pazara kayış, konveyör bant, endüstriyel madeni yağ ve hava kompresörleri satışını sunuyoruz. Endüstriyel yağlarda yıllık satışımız 750 tonu buluyor. Kayışta ise 50 bin metrekare satış hacmimiz var. Hava kompresörlerinde ise 2 milyon 500 bin Euro'luk satış yaptık. İş hacmimizi 2019 yılında Gaziantep 5. Organize Sanayi Bölgesinde bulunan yeni yerimize geçtiğimizde kayda değer oranda artıracağız” diye konuştu.
Ürünleri İsviçre, Almanya, İtalya ve ABD’den ithal ettiklerini açıklayan Geçit, “Söz konusu ülkelerde çözüm ortaklığı yaptığımız firmalar var. İsviçre’de 28 yıldır çalıştığımız Habasit’den kayış ve konveyör bantlar alıyoruz. Habasit’in bünyesindeki konveyör bantların birçoğu gıdaya uygun olup gıda işletmesine çözüm sunuyor. Almanya’da ise Zaman & V kayışları konusunda dünya lideri olan Optibelt markasıyla çalışıyoruz. Madeni yağ konusunda ise yüzde 100 yerli sermaye ile kurulan Petroyağ firmasıyla 25 yıldan beri çalışmaktayız. Bu firmanın ürettiği yağlar başta gıda olmak üzere ilaç, inşaat, tekstil, ambalaj ve plastik sektörlerinde kullanılıyor” dedi.
Ayrıca 25 yılı aşkın süredir Türkiye’de farklı endüstrilerde yüksek seviyeli tribolojik çözümler sunan, Alman şirketi Klüber Lubrication ile özellikle NSF tescilli ürünler, özel yağlar ve gresler alanında çalıştıklarını dile getiren Geçit, “Amerikan firması olan İngersoll-Rand markası ile de 20 yıldır hava kompresörleri konusunda pazara hizmet veriyoruz” açıklamasını yaptı.
Ağırlıklı olarak Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde faaliyet gösterdiklerini aktaran Hüsamettin Geçit, “Doğu Anadolu ve Akdeniz bölgelerine de ürün gönderiyoruz. Ayrıca Irak, Suriye, Özbekistan ve Mısır’a dolaylı olarak ihracat yapıyoruz. Yeni yerimiz ile birlikte stok hacmini de büyüteceğiz. İstihdam sayımızı ise üç katına çıkarmayı hedefliyoruz” diye konuştu.
Pazarlarını büyütmek amacıyla sektör ile ilgili yurt içi dışındaki fuarları yakından takip ettiklerini söyleyen Geçit, bu yılsonuna kadar farklı fuarlarda yer alacaklarını sözlerine ekledi.