Geleneksel Türk Kahvaltısı yerini kahveli lezzetlere mi bırakıyor?

Kahvelerinde adından söz ettiren kahvecilerle sabah kahvaltısında kahve tüketimi üzerine konuştuk.


Büşra Sözen

Sabah kahvaltısı günün en önemli öğünü. Günümüzde insanlar sürekli bir koşuşturma içerisinde... Peki bu koşuşturmada güne nasıl başlıyorlar? Güne kapsamlı bir şekilde geleneksel Türk kahvaltısı ile başlayanlar da var, sadece atıştırmalık bir şeyler tüketip kahve içenler de. Kahvelerinde adından söz ettiren kahvecilerle sabah kahvaltısında kahve tüketimi üzerine konuştuk.

Gloria Jean's Coffees
Gloria Jean's Coffees Eğitim ve Arge Müdürü M.Ferit Bilgin:
Sabah kahvaltı saatlerinde günün diğer zaman dilimlerinde olduğu gibi misafirlerimizin istekleri doğrultusunda sunum yapıyoruz. Sabahları en çok talep edilen çeşitler sırasıyla caffé latte, cappuchino ve taze demlenmiş filtre kahve. Kahvaltılık kahvenin özelliği, hafif ve yumuşak içimli olması. Dolayısıyla bol sütlü olan caffé latte bir kahvaltı içeceği olarak kabul edilmektedir. Ancak espresso ve americano gibi daha sert çeşitler de tüketiliyor. Son yıllarda kahve tüketimi özellikle gençler arasında hızla yükseliyor ve bu yüzden yeni nesil kahvecilerin sayısı da her geçen gün artıyor. Günümüzde bir çok genç kahvaltısını caffé latte & kek eşliğinde yapıyor. Gloria Jean’s Coffees şubelerinde misafirlere sunulan 12 çeşit çekirdek kahve var. Bu çeşitler Blend (Harman), Origin (Yöresel), Decaf (Kafeinsiz) ve Infusion (Aromalı) olmak üzere 4 gruba ayrılıyor. Satışı en çok yapılan çeşidimiz GJC’S Special Blend’tir. Gloria Jean’s Coffees’in imzasını taşıyan, Yemen ve Endonezya çekirdeklerinden özel olarak harmanlanmış, mükemmel bir lezzete, dengeli ve çiçeksi bir aromaya sahip. Aromalılardan en çok talep edilen french vanilla. Tatlı ve zengin vanilya aromasına sahip mükemmel bir kahvedir. Yöresellerden ise en çok talep edilen (Kenya AA) Farklı tat arayanlar için, meyvemsi ve şarabımsı lezzette yumuşak içimli bir kahvedir. “AA” Kenya’nın en kaliteli kahvesidir.

Caffé Nero
Caffé Nero Türkiye Pazarlama Müdürü Ayşe Akbal:
Misafirlerimize sadece kahvaltıda değil günün her saatinde her çeşit kahveyi sunuyoruz. İtalya’da kahvaltı geleneği cappuccino’dur. Türkiye’de ise sabahları ayılmak için genellikle americano, espresso gibi sütsüz kahveler tercih ediliyor. Türkiye’de espresso sabahları tercih edilse de İtalya’da genelde yemeklerden sonra içiliyor. Sabah hafif veya sert kahve içmek damak zevkine bağlı. Ancak sabahları kahve içmenin şöyle etkisi var: Beslenme uzmanları, kahvaltının uzun bir gece açlıktan sonra kan şekerini düzenlemek için hayati bir rol oynadığından mümkün olduğunca erken yapılmasını öneriyor. Kahve de zihninizi ve vücudunuzu güne başlamak için canlandırarak kahvaltıyı tamamlıyor. Çünkü kahvenin içerdiği kafein, doğal uyarıcı... Kahvaltıyla birlikte tükettiğiniz kahve önünüzdeki uzun gün için enerjinizi ve dikkatinizi artırır, akıl yürütme ve bellek becerilerini destekleyerek ofis görevlerine veya sınavlara konsantre olmanıza yardımcı olur. Sabahları kahve içmek Türk kültüründe var olan bir alışkanlık. Hatta kahvaltı sözcüğü de kahveden önce yenen anlamına gelen kahve altından türetilmiş. Kahve, Osmanlı topraklarına girmeden önce aslında kahvaltı alışkanlığı mevcut değildi. Ancak kahveyle tanışılınca öncesinde altlık olarak bir şeyler atıştırma ihtiyacı kahve altını yani kahvaltıyı doğurmuş. Çay ise 19. yüzyılın sonlarına doğru yaygınlaşarak kahveye göre daha uygun bir fiyatı olması, içenin içini ısıtması, daha çok tüketilebilmesi gibi birçok nedenle kahvaltıda içilmeye başlanmış. Tabii ki günümüzde özellikle büyük şehirlerde yaşayanların her sabah geleneksel bir kahvaltı yapmaları çok mümkün olmuyor. Bu durum da sıcak bir kahve ve yanında yenilen atıştırmalıklar pratik bir kahvaltı seçeneği olarak öne çıkıyor. Paketli olarak sattığımız tek bir blendimiz var, çekirdek çeşidimiz bulunmuyor. Misafirlerimizin paketli olarak satın alabileceği, "Milano'nun bu yakasındaki en iyi espresso" olarak tanımlanan geleneksel İtalyan harmanımızdan yapılan kusursuzca hazırlanmış tek içimlik espresso shot, tüm kahve çeşitlerimizin temelini oluşturuyor. Kahvelerimiz mükemmel ve zengin lezzeti, biraz kızarmış ekmek ve yoğun bitter çikolata tadıyla unutulmaz bir aromasıyla günün her saati için ister kahvaltı ister ara öğün yanında keyifle yudumlamak için çok uygun.

David People Coffee
FM Kahve Genel Koordinatörü Fatih Çakır:
Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de gelişen iş hayatının yoğun temposu toplumun her kesiminden çalışanların sabahları evde kahvaltı yapabilme alışkanlığını değiştiriyor. Bununla birlikte kahvaltı içerikleri de değişiklik göstermeye başladı. Bizim, misafirlerimize sabah kahvaltı saatlerinde sunduğumuz ve önerdiğimiz kahveler americano, filtre kahve gibi uyandırıcı etkisi olan güne daha zinde başlamayı sağlayan kahvelerdir. Kahvaltılık kahvede daha az süre kavrulmuş, hafif gövdeli, yumuşak içimli, zarif ve ağızda duru bir tat bırakan kahveleri tercih etmek gerekir. Kahve sektörü Türkiye’de her yıl yüzde 12 büyüyor. Anadolu hâlâ geleneksel lezzetlerinden vazgeçemezken, büyük şehirlerde geleneksel lezzetler yerini kahveli lezzetlere bırakmaya başladı. Artık insanlar kahveyi sadece tüketmiyor, kahveden keyif alma duygusunu da yaşıyor. Özellikle güne erken başlayan ve yoğun çalışanlar için kahve, ayaküstü atıştırmalıklara en güzel eşlik eden içecek olduğundan birçok kişiye göre kahvaltının yerini çoktan almış durumda. Seçtiğimiz en iyi yeşil çekirdekler ile engin tecrübemiz ve kavurma aşamasındaki geleneğimizin birleşimi, ürünlerimizi kalite, lezzet ve aroma açısından mükemmel yapmaktadır. Dolayısıyla kafemizde ürünlerimizi tadanlar, paketlenmiş kahvelerimizden alıp evlerinde de kahve keyfini sürdürmek istiyor. Misafirlerimiz paketlenmiş kahvelerimizden en çok Güney Amerika ve Afrika yörelerinden gelen çekirdekleri harmanladığımız filtre kahvelerimizi ve bize özel Türk Kahvelerimizi almayı tercih ediyor.


Caffe Gutta
Zadegan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Kamber Çal:
Sabah kahvaltı saatinde, kahvaltıda müşterilerimize daha çok hafif kahveler önermekteyiz. Müşterilerimizin kendi tercihlerine göre kahve çeşitlerimiz farklılıkta gösterse de hafif kahvelerden Peru çekirdeklerimizi filtre kahve olarak öneriyoruz, isteğe göre daha sert gövdeli blend kahvemizde kahvaltı saatinde tüketilmektedir. Kahvaltı ile tüketilen kahvelerde müşterilerimizin tercihleri önemli bir etken olsa da, genel olarak hafif kahvelerden Peru çekirdeklerimiz çiçeksi aroma, dengeli bir gövde yapısı ve damakta bıraktığı tatlı bitiş ile kahvaltılara ayrı bir lezzet katmaktadır. Gövdesinde barındırdığı aromatik tatlar ile hafif kahvelerimizden Peru çekirdeklerimiz kahvaltıların yanında sunduğumuz en özel kahvelerimizdendir. Geleneksel kahvaltılarımız da değişim yaşıyor. Vakti kısıtlı, işe, okula, toplantıya yetişmeye çalışan zamanı çok değerli olan insanlar artık önce kahvaltı yapalım sonra üzerine kahve içelim alışkanlığını bırakmış durumdalar. Artık kahveler kahvaltı ile beraber tüketiliyor. Tercih edilen kahvenin özelliğine göre kahvaltı menüleri de haliyle değişkenlik gösteriyor. Özel kahvaltılıkların yanı sıra kruvasan ve sandviç çeşitleri aperatif kahvaltılıklar içerisinde kahveye eşlik ediyor. Tabi ki paketlenmiş kahvelerimiz satışlarımız içerisinde önemli bir yer tutmaktadır. Çekirdek ve öğütülmüş olarak ayrıca Take Away bardaklarımızla şubelerimizden satışlarımız yapılmaktadır. Yakında faaliyete geçireceğimiz e-ticaret sitemiz ile de 'online mağazamız'dan çekirdek türlerine ve kavrulma derecelerine göre, çekirdek olarak ve öğütülmüş olarak farklı gramajlarda satışlarımız başlayacaktır. Paketlenmiş ve öğütülmüş ürünlerimizden en fazla Türk kahvesi ve filtre kahve, Take Away'lerimizden latte, americano ve filtre kahvelerimiz en fazla tüketilen kahve çeşitlerimizdir.

Best Coffe Shop
LTC Eğitim Müdürü Arif Efe:
Sabah kahvaltılarında müşterilerimize tüm kahve çeşitlerini sunabiliyoruz.Genellikle sabah saatlerinde sütlü kahveler tercih ediliyor. Latte, cappuccino, filtre kahve ve americano öncelikli tercih edilenler. İtalya'da sabah kahvesi olarak genellikle cappuccino içilir. Özelliği buharda ısıtılmış süt kreması ile olduğu için hafif bir yumuşatma etkisi olur. Gün içerisinde bu kahve İtalyanlar tarafından tercih edilmiyor.
Türkiye de ise geleneksel çay birinci sırada ama kahve alışkanlığımız artmaya başladı. Kahve olarak en çok cappuccino, americano, cafe latte ve filtre kahve tercih ediliyor. 'Geleneksel Türk kahvaltısı yerini kahveli lezzetlere mi bırakıyor?' sorusuna hem evet hem hayır diyebilirim. Genellikle bizde tuzlu yiyecekler ile kahvaltı edilir, bu nedenle geleneksel çay tüketimi birinci sırada. Fakat yeni jenerasyonda batı tarzı atıştırmalıklar (kruvasan gibi) ile birlikte kahve tüketimi artarak devam ediyor. Sabah kahvaltılarına kahve ile tatlı çörekler birlikte başlayan bir kesim var. Paketlenmiş kahvelerimizde en çok yüzde 100 Arabica harmanları tercih ediliyor. En çok satılan kahvelerimiz Qualite Oro, Club yüzde 100 Arabica, Classico Filtre Kahve.