“Gıda güvenliği müşteri memnuniyetine doğrudan yansıyor”

Üçge Elektronik Teknik Destek Uzmanı Mert Mataracı, "Gıda güvenliği; gıdanın kullanıma uygun olarak hazırlanma sürecine ve tüketiciye zarar verip vermeyeceğini kontrol eder" dedi.

Türk sofralarının vazgeçilmezlerinden olan tatlı ve unlu gıdalar yeni yönetmelikler kapsamında önemli değişikliklere uğruyor. Üçge Elektronik Teknik Destek Uzmanı Mert Mataracı, gıda güvenliğine ilişkin şu değerlendirmede bulundu: “Ülkemizde tatlı ve unlu gıdalar belki de en çok kullanılan tüketim malzemeleri arasında yer alıyor. Tatlı, kurabiye, pasta, ekmek, bisküvi, pizza, tost ve sandviç gibi birçok ürünü içinde barındıran sektör gittikçe büyüyor. Bu büyüme de haliyle ihtiyaç ve talebi artırıyor. Gıda güvenliği; gıdanın kullanıma uygun olarak hazırlanma sürecine ve tüketiciye zarar verip vermeyeceğini kontrol eder. Ürünün tarladan çatala kadar olan süreçlerin tamamını kontrol ederek hammaddelerin hazırlık aşamasını, işlenme, imalat, ambalajlama, depolama, taşıma ve dağıtıma kadar tüm süreçlerini kontrol etmek sağlık açısından çok önemlidir. Gıda işletmelerinde sağlıklı gıda üretimi için gerekli olan hijyen şartlarının belirlenerek bu şartların sağlanması, üretim ve servis aşamasında tüketici açısından sağlık riski oluşturabilecek nedenlerin belirlenmesi ve bu nedenlerin ortadan kaldırılması temeline dayanan bir ürün güvenilirliği sistemidir. Sistem, ürün güvenliğini etkileyen tehlikelerin önceden belirlenmesi ve kontrol altına alınmasını sağlayan sistematik bir yaklaşımdır.”

Yeme içme kültürünün tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yükselişte olmasının sektöre olumlu yansıdığını ve üreticileri güvenli gıda üretimine yönlendirdiğini belirten Mataracı, tüm üreticilerin yenilikçi ve etkili gıda güvenliği sağlayan makinelere yöneldiğini belirtti. Mataracı, Üçge Elektronik olarak Japon teknoloji firması Digi /Teraoka'nın paketleme, tartım ve etiketleme ürünlerini Türkiye pazarına sunarak üreticileri dünya ile yarışır hale getirdiklerini de sözlerine ekledi. Etiket bilgileri olmayan ürünlere de değinen Mataracı, “Bu tip ürünlerin kayıt dışı olma ihtimali yüksektir. Etiket üzerinde Türkçe bilgi içermeyen ithal ürünler tehlikelidir. Bu ürünler kontrolden geçmemiş demektir.” dedi. Türkiye'de gıda üretim ve paketleme sürecinde metal dedektörünün yaygın kullanılmadığını belirten Mataracı şu bilgileri paylaştı: “Üretim bölümünde hazırlanan ürünleri gıda güvenliği esaslarına uygun olarak paketleme ve müşteriye ulaştırma noktasında olmazsa olmazlardan biri olan metal dedektörü ülkemizde çok yaygın kullanılmıyor. Metal dedektörleri nihai ürünlerin kontrol noktalarında devreye girerek gerçek bir hayat kurtarıcısına dönüşüyor. Üretim ihtiyaçlarına göre metal dedektörleri demir, paslanmaz çelik hatta demir dışı metalleri bile ayırabilir. X-ray cihazları da metal içeriği bulunmayan ancak ürün için sorun teşkil edecek harici cisimleri tespit edebiliyor. Gıda güvenliği müşteri memnuniyetine doğrudan yansıyor. Bu cihazlar son tüketiciye yansıyabilecek ve memnuniyetsizlik doğurabilecek olan üretim hatalarına karşı en etkili tedbirlerdendir.”