Glutano ürünleri Solida ve Migros işbirliği ile raflarda

Glutano markalı ürünleri için Migros'a teklif göüren Solida destek gördü ve ürünler talebin olduğu yerlerde raflara çıktı.

Glutano markalı ürünleri için Migros'a teklif göüren Solida destek gördü ve ürünler talebin olduğu yerlerde raflara çıktı.
Solida'nın ithal ettiği Glutano markalı ürünler de çölyak hastaları için diğer bir alternatif. Glutano ürünlerinin kanuni zorunluluk olan 20 mg/kg'den daha düşük glüten içeriyor olması nedeniyle çölyak hastaları tarafından güvenle kullanıldığını söyleyen firma sahibi Payidar Demirtaş, ürünlerin, seçilmiş Migros mağazalarında satışa sunulduğunu açıkladı. Böylelikle en büyük sorunlarını çözmüş olduklarını söyleyen Demirtaş şu açıklamaları yaptı: "Az miktarda ve Türkiye'nin her yerinden verilen siparişleri çölyak hastalarına düzenli olarak ulaştırmakta sıkıntı yaşıyorduk. Konuyu Migros yönetimine aktardık ve destek gördük. Ürünlerimiz talep olan bölgelerde eczane ve sağlık ürünleri mağazalarında da satılıyor. Öte yandan hasta bizimle temasa geçtiğinde en yakın satış noktasını kendisine bildiriyor eğer satış noktası yoksa oluşturulması veya ürünün sevki için hızla önlem alıyoruz"

Etiket bilgilerinde sorun
Gıda sanayiinde glütenin yan girdi olarak kullanıldığını ancak bu bilginin etiketlerde yer almadığını aktaran Demirtaş, "Çölyak hastalarının en büyük sorunu, esası buğday, arpa, yulaf ve çavdar olmayan ancak içerdikleri katkılar nedeniyle bazı ürünlerde karşılaştıkları glüten tehlikesidir.Çölyak hastalarının sağlığı için etiket bilgileri düzenlenmelidir" dedi.
"Ürün çeşidini artırabiliriz"
Çölyak hastalarının temel gıdalarının tamamını karşılar durumda olduklarını ifade eden Demirtaş, "Un karışımları, tatlı ve tuzlu bisküviler, ekmekler ve makarnalar olmak üzere dört ana grupta ürün ithal ediyoruz. Talebe bağlı olarak çeşitleri artırabiliriz. Ne yazık ki çölyak hastalarına ilişkin kayıtlar yeterli değil. Çölyak hastalığının teşhisi uzun ve maliyetli. Sosyal güvence kapsamında olmayanlar bu konuda isteksiz davranıyorlar. Ayrıca mevcut hastaların bilgisini, gizli kayıt kabul edildiği için
hastanelerden temin edemiyoruz. Tedavisi çok basit bir diyet programı gerektiren hastalar ürünlerle buluşamıyor. Tüm bu sebeplerle pazar hakkında da tam bir fikir sahibi olamıyoruz" diye konuştu.