Goldenyum, günlük 540 bin adet yumurta üretiyor

Gaziantep merkezli Goldenyum Yumurta, yedi yıl önce günlük 60 bin yumurta kapasitesi ile çıktığı yolda bugün günlük ortalama 540 bin adet yumurta kapasitesine ulaştı.

Evin Tahincioğlu-Gaziantep 

Gaziantep merkezli Goldenyum Yumurta, yedi yıl önce günlük 60 bin yumurta kapasitesi ile çıktığı yolda bugün günlük ortalama 540 bin adet yumurta kapasitesine ulaştı. Firma bölgedeki etkinliğini pekiştirdikten sonra sektörünün ülke çapında bilinen markası olmayı hedefliyor.
Bölgenin en büyük yumurta tesislerinden biri konumuna geldiklerini aktaran Goldenyum Yumurta Genel Müdürü Hüseyin Özgenç, “Çiftliğimizin toplam alanı 37 bin 646 metrekare olup kapalı alanı ise 12 bin metrekareden oluşmaktadır. Kümes sayımız toplamda 5 adet olup 4 kümesimizin tavuk kapasitesi 120 bin, bir kümesimizin kapasitesi 60 bindir. Tesisimiz, bugün tüm dünyada yumurta üretim sektöründe kullanılan üst düzey üretim teknolojilerine sahiptir. Günlük yumurta üretimimiz ortalama 540 bin adettir. Yumurtaları gramajlarına göre ayıran tasnif makinesi, talebe göre 6 lı, 10 lu, 15 li, 30 lu ambalaj dolumu yapmaktadır.

Yumurtalar, ilk olarak tam otomasyon sistemli kirli-kırık detektöründe ayrıma girdikten sonra yumurta dış yüzeyindeki zararlı mikroorganizmaların yok edilmesini sağlayan UV sisteminden geçmektedir. Daha sonra paket üzerine de üretim tarihi, son kullanma tarihi, parti numarası yazılarak üretilen tüm ürünler kimliklendirilir. 32 kişilik uzman bir ekip ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bölgenin en büyük yumurta tesislerinden biriyiz. Hedefimiz sektörümüzde yeni yatırımlar yaparak, pazarlar kazanarak ülkenin bilinen ve aranan yumurtacısı olmak” ifadelerini kullandı.

Gaziantep’in marketlerinin önemli bir kısmında olan Goldenyum Yumurta’nın bölgeye de önemli satışlar gerçekleştirdiğini aktaran Özgenç, “Tüketicinin GoldenyumYumurta’ya olan ilgisi her geçen gün artıyor. Günlük taze yumurta üretimimizle Avrupa hayvan refahına uygun standartta ve zenginleştirilmiş kafes sistemleri ile üretim yapıyoruz. Kaliteden ödün vermeden çalışıyoruz ve Bölgenin en önemli marketleri ile halkın ilgisi hizmetimizi üst düzeyde tutmamızı sağlıyor. Gaziantep ile başladığımız yolda şu an bölgenin de yumurta ihtiyacının büyük bir bölümünü Goldenyum olarak biz karşılıyoruz” diye konuştu.

Yem ve civciv üretimlerini de kendi bünyelerinde yaparak entegreleşmeyi sağladıklarını bildiren Özgenç, “Tavukların ve civcivlerin beslenme süreçlerinin yumurta üretiminde son derece önemli olduğunu düşünüyoruz. Kendi bünyemizde günlük 250 ton doğal yem üretmekteyiz” dedi.
Türkiye’de yumurta sektöründe kapasite fazlalığı olduğundan tüm firmaların ihracat yaptığı bilgisini aktaran Hüseyin Özgenç, “ Biz de ihracat yapıyoruz. Yumurtacıların öncelikli pazarı Irak. Irak pazarı bizler için çok önemli bu pazardaki çalışmalarımızı artırırken farklı pazarlar keşfetmeye de çalışıyoruz. Bu yıl yumurta üreten ülkelerde kuş gribi yaşanması Türk üreticilerine yaradı. Bu olay sektörün satışlarına çok olumlu yansıdı. Sektörün sorunlarının çözümünde, yeni pazarlardaki rekabet şansımızı artırma yönünde ortak akılla birlikte hareket etmesinin sektörün geleceği için çok önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.