GTB, 16 yöresel ürüne “coğrafi tescil” almak için kolları sıvadı

Başkan Tiryakioğlu, Gaziantep’in tarıma dayalı gıda sanayinde Türkiye’nin başkenti konumunda olduğunu vurguladı.

Güneş DOĞDU SOYLU-GAZİANTEP

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) dünyanın “Gastronomi kenti” unvanına sahip kentlerinden olan Gaziantep’te, ilin mutfağında önemli yeri olan 16 ürüne “Coğrafi Tescil Belgesi” almak için kolları sıvadı.
Coğrafi işaret tescili için Türk Patent ve Marka Kurumuna başvurusu yapılan ürünler Antepfıstığı ezmesi, Antep firiği, Antep tırnaklı pidesi, Antep peyniri. Başvuru hazırlığında olunan ürünler Antep bulguru, Antep kuruluk patlıcanı. Üzerinde çalışılan ürünler ise; Antep kahkesi, Antep muskası, Antep biber salçası, Antep lahmacunu, Antep kara üzümü, Antep dolmalık biberi, Antep haylan kabağı, Antep pekmezi, Antep meyan şerbeti ve İslahiye biberi
GTB Başkanı Ahmet Tiryakioğlu faaliyetleri ve projeleri hakkında Dünya Gıda Dergisine konuştu.

Başkan Tiryakioğlu, Gaziantep’in tarıma dayalı gıda sanayinde Türkiye’nin başkenti konumunda olduğunu vurguladı. Gaziantep’in toprak bakımından büyük bir alana sahip olmamasına rağmen sahip olduğu girişimci ve müteşebbis ruhun bu eksikliği kapattığına dikkat çeken Başkan Tiryakioğlu, “Bugün Gaziantep tarım kökenli birçok sanayi iş kolunda Türkiye üretiminin yarısından fazlasını tek başına karşılamakta. Ülkemiz makarna ihracatının yüzde 60’ı, un’un ise yüzde 50’si şehrimizden gerçekleştirilmekte. Bunun yanı sıra antepfıstığının yüzde 90’ı da şehrimizde işlenerek piyasalara sürülmekte. GTB, işlem hacmi bakımından Türkiye’nin en büyük 5 borsası arasında yer alıyor. Bunda kentin tarıma dayalı sanayide bir üs ve cazibe merkezi olmasının da etkisi var” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2016 yılında en çok Antep fıstığı yetiştirilen ilin Gaziantep olduğunu belirten Tiryakioğlu, “Daha önceleri birinci sırada Şanlıurfa yer alıyordu. Antepfıstığının anavatanı Gaziantep’te 2016 yılı içerisinde meyve veren 17 milyon 182 bin ağaçtan yaklaşık 75 bin 298 ton antepfıstığı rekoltesi elde edildi. Bu rakamlar antepfıstığında Gaziantep’in toplam ülke üretiminin yarısına yakın bir bölümünü tek başına karşıladığını ortaya koymakta. 2015 yılında 144 bin ton olan Türkiye antepfıstığı üretimi 2016’da yüzde 18'lik  bir artışla  170 bin tona ulaştı. Antepfıstığında yaşanan üretim artışı sektörün geleceği ve ülke ekonomisi adına  memnuniyet verici  bir gelişme” diye konuştu.

2 önemli proje yürütüyoruz

Tarım arazileri ve bilinçli tarım uygulamaları ile Gaziantep’in önümüzdeki yıllarda rekoltede 100 bin ton ve üzeri seviyelere ulaşmasını beklediklerine değinen Tiryakioğlu, “ Antepfıstığında rekolte ve kalitenin artması yönünde GTB olarak son 3 yıldır ciddi girişimler içerisindeyiz. Bölgenin en önemli tarımsal ürünü ve geçim kaynaklarından biri olan antepfıstığının üretimden, yıllık ürün tahminine, işlenmesine ve ticaretine kadar birçok noktada adeta röntgenini çektik. Antepfıstığı lisanslı depo ve antepfıstığı işleme pilot tesisi gibi global projelerimizle sektörde ihtiyaç duyulan eksiklikleri gidermek istiyoruz. Bu doğrultuda İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA)  ile toplam 13 milyon 900 bin TL bütçeye sahip 10 bin ton kapasiteli antepfıstığı lisanslı depo için gerekli protokolleri imzalayarak çalışmalara başladık. Bunun yanı sıra TÜBİTAK ve Borsamız işbirliğiyle Gaziantep’te 2 Milyon Euro bütçeyle Fıstık İşleme Pilot Tesisi kurmak içinde gerekli adımları attık. Tüm bu projeleri antepfıstığının geleceğine yönelik yatırımlar olarak görüyoruz” dedi.

10 firma ile sözleşme imzaladık  

Lisanslı depoculuk üzerine gerçekleştirdikleri proje ile ülke çapında ses getirdiklerini aktaran Tiryakioğlu, “Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Elektronik Ürün Senetlerinin (ELÜS) alım-satımına ilişkin yetkilendirilmiş tek borsa, Gaziantep Ticaret Borsası. Borsa, Antep ELÜS Platformu ile lisanslı depolardaki tarımsal ürün ticaretini elektronik ortama taşıyan GTB, Gaziantep, Kayseri, Mardin, Sivas, Yozgat, Mersin, Adana gibi şehirlerde özel sektöre ait lisanslı depolarla sözleşme imzalıyor. Şu an sözleşme imzaladığımız firma sayısı 10 oldu” bilgisini verdi.
Gaziantep Ticaret Borsası'nın, Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin destekleriyle sürdürdüğü Et Borsası hakkında da bilgiler veren Tiryakioğlu, “30 bin metrekare alan üzerine kurulacak olan Et Borsası şehrin et konusunda en az 50 yıl sorun yaşamamasına katkı sunacak. Tahmini olarak 30 milyon TL’ye mal olacak”  şeklinde konuştu.