Gürallar Cam, dünya pazarında da iddialı

Gürallar Cam Ambalaj Genel Müdürü Abdullah Gayret, son dönemde piyasadaki belirsizliklere ve henüz 4 yıllık bir cam ambalaj üreticisi olmaların rağmen Türkiye’nin önde gelen markalarıyla çalıştıklarını ve yurt dışında önemli projeler yürüttüklerini belirterek dünyada cam ambalaj sektörünün güvenilir ve önde gelen oyuncularından biri olmayı hedeflediklerini söyledi.

“Yakın dönemde Avrupa Cam Ambalaj Üreticileri Federasyonu ile birlikte 12 Avrupa ülkesinde gerçekleştirdiğimiz anketin sonuçlarına göre; hem ülkemizde hem de yurtdışında tüketiciler özellikle gıda ve içecek ürünlerini cam ambalajda almayı tercih ediyorlar ve bunun birkaç nedeni bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri; camın bir gıda ya da içecek maddesiyle etkileşime girmemesi, içine konulan üründe herhangi bir tat ve koku değişimine neden olmaması, iç basınca direncinin iyi olması, sterilize edilebilmesi, saydam olduğu için içinde koruduğunu dışarıya göstermesi, kimyasal dayanımının göreceli olarak yüksek olması.”

Özlem AS

Gürallar Cam Ambalaj (GCA) Genel Müdürü Abdullah Gayret, yakın dönemde sadece Türkiye’de değil dünya çapında da cam ambalaj sektörünün güvenilir ve önde gelen oyunculardan biri olmayı hedeflediklerini söyledi.
Son dönemde piyasadaki belirsizliklere ve henüz 4 yıllık bir cam ambalaj üreticisi olmaların rağmen Türkiye’nin önde gelen markalarıyla çalıştıklarını ve yurt dışında önemli projeler yürüttüklerini ifade eden Abdullah Gayret, “Her geçen gün gerek ülkemizde gerekse yurt dışında müşteri portföyümüzü genişleterek sektördeki ağırlığımızı artırıyoruz. Hedefimiz her yıl ihracat rakamlarını arttırıp teknolojinin gelişmesiyle birlikte müşterilerimize daha kaliteli bir hizmet sunmaktır” diye konuştu.
Abdullah Gayret ile cam ambalaj kullanımını, tüketici tercihlerini ve Gürallar Cam’ın hedeflerini konuştuk.

Cam ambalaj genel olarak en sağlıklı ambalaj olarak kabul görür. Özellikle son dönemde sağlıklı yaşam trendinin daha da yaygınlaşmasıyla daha bir ön plana çıktı cam ambalajlar. Bu durumun size yansıması nasıl oldu?

Müşterilerimiz olan gıda ve içecek üreticilerinden aldığımız geri bildirimlere göre hem markalarımızın hem de tüketicilerinin cam ambalajı tercih etmelerinin en önemli nedenleri; daha sağlıklı, daha güvenilir olması ve ürünleri premium seviyelere çıkarmasıdır. Biz cam şişe ve kavanoz üretiyoruz. Ürünlerimizin en önemli özelliklerinden bazıları ise şeffaflık, renksizlik ve parlaklık anlamında züccaciye cam kalitesine yakın olmasıdır. Her sene üretim kapasitemizde ve müşteri sayımızda ciddi artışlar gözlemliyoruz. Bu nedenle her zaman farklı alanlarda yaptığımız yatırımlar ile hizmet çeşitliliğini artırmayı ve müşteri memnuniyetini en üst seviyeye çıkarmayı hedefliyoruz.

Ambalajlar genel olarak çevre üzerinde bir baskı yaratır. Cam ambalajların geri dönüşümü ve çevre kirliliği yaratmaması için neler yapılmalı?

Cam ambalaj insan sağlığa zarar vermediği gibi çevre dostu bir ambalaj türüdür. Çevre Bakanlığı ve Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı (ÇEVKO) gibi yetkilendirilmiş kuruluşlar desteğiyle cam ambalaj üretiminde cam kırığı geri dönüşü artmaktadır. Camın ham maddesi silis kumudur. Günlük hayatta kullandığımız cam ambalajlar, cam şişe ve cam kavanozlardır. Kullanıldıktan sonra ambalaj atığı haline gelen cam şişe ve cam kavanozlar, geri kazandırılarak cam kırığı haline getirilir ve işlenerek yeniden cam ambalajlara dönüştürülür. Cam ambalaj üreticilerine yüzde 12 oranında cam kırığı kullanım zorunluluğu gelmiştir. Bununla beraber ülkemizde geri dönüşüm sektörü her geçen gün gelişmektedir. Bu oran her yıl yüzde 3 seviyesinde artış gösterecektir. Önümüzdeki 5 yılda cam kırığı geri dönüşümünün artacağı ve sektöre kazanç sağlayacağı öngörülmektedir. Bu gelişim, yeni tesislerin kurulmasını ve yeni iş imkânlarının oluşmasını da sağlayacaktır. Bununla birlikte cam materyal olarak sonsuz kez geri dönüştürülebilen ve ilk günkü kimyasal özelliklerini hiç kaybetmeyen doğa dostu bir malzemedir.
Ambalaj atıklarının geri dönüştürülmesi hem çevre sağlığı hem de ekonomi açısından son derece önem teşkil etmektedir. Bu yüzden GCA, çevreye saygılı üretimi önemseyen ve doğayı korumak adına tüketicilerin farkındalığını artıracak çeşitli projeleri yürüten ve destek veren bir cam ambalaj üreticisidir.

Cam ambalaj piyasası hakkında bilgi alabilir miyiz? Sizin pazardaki payınız ve konumuz nedir?

Gürallar Cam Ambalaj (GCA) üretime 2015 yılında başladı. Bugüne kadar Gürallar Grubu’nun LAV markasıyla 20 yıla aşkın sofra camı üretiminden edindiği birikim ve deneyimini cam ambalaj sektöründe de yenilikçi bir yaklaşımla hayata geçirmeyi devam ediyor. Son dönemde piyasadaki belirsizliklere ve henüz 4 yıllık bir cam ambalaj üreticisi olmamıza rağmen Türkiye’nin önde gelen markalarıyla çalışıyoruz ve yurt dışında önemli projeler yürütüyoruz. Her geçen gün gerek ülkemizde gerekse yurt dışında müşteri portföyümüzü genişleterek sektördeki ağırlığımızı artırıyoruz. Faaliyete geçtiğimiz ilk günden itibaren Türkiye’nin ekonomisine, kalkınmasına, çevresel ve sosyal yapının gelişmesine, cam ambalaj sektörüne ve iş ortaklarımıza değer katan ve üretim yapan bir şirketiz.

Önümüzdeki döneme ilişkin planlarınız nelerdir?

GCA, daima ileriye bakan ve geleceğe yatırım yapan bir şirkettir. Üretim tesisinin altyapısı birden çok cam üretim fırını ile üretim yapabilecek şekilde tasarlanarak; gerekli görüldüğünde cam ambalaj üretim kapasitesini artırabilir ve hedeflerine ulaşabilir durumdadır. Bugün GCA’nın bir adet cam fırını bulunuyor ve sadece beyaz (flint) cam üretimi yapmaktayız. Bu nedenle premium su ve içecek sektörüne yönelik ihtisaslaşıyoruz. Hedefimiz her yıl ihracat rakamlarını arttırıp teknolojinin gelişmesiyle birlikte müşterilerimize daha kaliteli bir hizmet sunmaktır. Yakın dönemde GCA, sadece ülkemizde değil dünya çapında da cam ambalaj sektörünün güvenilir ve önde gelen oyunculardan biri olmayı hedeflemektedir.

Tasarıma önem verdiğinizi biliyoruz. Gıda ambalajlarında neye dikkat ediyorsunuz?

Sektöre verdiğimiz hizmette özellikle tasarımı ile farklı daha hafif ve aynı zamanda dayanıklı ürünleri hayata geçirmekteyiz. AR-GE ve inovatif çalışmalarımız arasında içecek ve gıda kategorilerine hitap eden cam şişe ve kavanoz ürünlerimizin mekanik dayanımını koruyarak ağırlığını hafifletmek; bunu gerçekleştirmeye yardımcı olacak endüstriyel tasarımları yapmak bulunmaktadır. Ürünlerdeki bu iyileştirmeler, hem tüketicilerimiz hem iş ortaklarımız hem de çevremiz için olumlu sonuçlar doğurmaktadır. Aynı zamanda üretimde gerekli hammadde ve enerji ihtiyacını düşürerek, lojistik ve üretim maliyetlerini olumlu yönde etkilemektedir.
Ürünlerimizin dayanımına ve hafifliğine önem verdiğimiz kadar tasarımına da çok önem veriyoruz. Hem ülkemizde hem de yurt dışında ambalaj tasarımı yarışmalarından aldığımız bir çok ödüllümüz bulunmaktadır.

Günümüzde Türkiye ve dünyada gıda ambalajlarında trend nedir? Tüketici satın alma aşamasında nelere dikkat etmektedir?

Özellikle son dönemde cam ambalaj ürünlerinde ve tasarımlarında ilginç çalışmaları görüyoruz. Tüketiciler kullanımı rahat ve farklı tasarımları tercih ediyorlar. Dış görünümü ve kullanım kolaylığından daha önemli ve tüketicilerin cam ambalaj tercih etmelerini sağlayan diğer noktalar ise sağlıklı, güvenilir ve çevre dostu olmasıdır. GCA olarak merkezi Brüksel’de bulunan Avrupa Cam Ambalaj Üreticileri Federasyonu (FEVE) üyesiyiz. Yakın dönemde FEVE ile birlikte 12 Avrupa ülkesinde bir anket çalışması gerçekleştirdik. Anketin sonuçlarına göre hem ülkemizde hem yurtdışında tüketiciler özellikle gıda ve içecek ürünlerini cam ambalajda almayı tercih ediyorlar ve bunun birkaç nedeni bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri; camın bir gıda ya da içecek maddesiyle etkileşime girmemesi, içine konulan üründe herhangi bir tat ve koku değişimine neden olmaması, iç basınca direncinin iyi olması, sterilize edilebilmesi, saydam olduğu için içinde koruduğunu dışarıya göstermesi, kimyasal dayanımının göreceli olarak yüksek olması. Çevre ve geri dönüşüm konusunda; tüketici bazında çevresel duyarlılığın yükselmesini ve sonsuz kez geri dönüştürülebilen, çevreye zarar vermeyen cam ambalajı tercih ettiklerini görebiliyoruz. Bir cam ambalaj üreticisi olarak, geri dönüşüm konusunda tüketicileri bilinçlendirmeye ve farkındalıklarını arttıracak çalışmalara devam edeceğiz.