“Güvenli gıda tüketmek için ambalajlı bakliyatlar tercih edilmelidir”

Armada Gıda Kalite Güvence Mühendisi Buket Güney, Açıkta satılan bakliyat ve ambalajlı bakliyat arasındaki en temel farkın izlenebilirlik olduğunu söyledi.

Armada Gıda Kalite Güvence Mühendisi Buket Güney, Açıkta satılan bakliyat ve ambalajlı bakliyat arasındaki en temel farkın izlenebilirlik olduğunu söyledi. Güney, “Son zamanlarda ambalajlı gıdaların raf ömrünü uzatmak için içerisinde katkı maddesi ve koruyucu olduğuna, bu koruyucuların sağlığı olumsuz etkilediğine dair söylemler bulunmaktadır. Burada atlanmaması gereken nokta ambalajlı tüm gıdalar gıda güvenliğine uygun koşullarda üretilmektedir” dedi.

Büşra Sözen

Gıda güvenliğinin en temel ilkesinin ürün izlenebilirliği olduğunu söyleyen Armada Gıda Kalite Güvence Mühendisi Buket Güney, “Üründe oluşabilecek herhangi bir problemde son ürün tedarikçiye kadar izlenebilmelidir. Açıkta satılan bakliyat ve ambalajlı bakliyat arasındaki en temel fark izlenebilirliktir. Ambalajlı bakliyat Türk Gıda Tebliğine, Mikrobiyolojik Kriterler Tebliğine, Bulaşanlar tebliğine uygun insan sağlığını tehdit edecek parametrelerin bulunmadığını taahhüt eder ve bunu doğrular. Açık bakliyatta bu parametrelerin hiçbirinin garantisi bulunmamaktadır. Fiyat nedeni ile açık bakliyata eğilim bulunsa da sağlık için ambalajlı bakliyat tüketilmelidir” dedi. Güney, “Gıda ve Gıda ile Temasta Bulunan Madde ve Malzemelerin Piyasa Gözetimi, Kontrolü ve Denetimi ile İşyeri Sorumluluklarına Dair Yönetmelikte yaş meyve sebze hariç tüm gıdaların açıkta satılması yasaklanmıştır. Bakanlığın bu konuda denetimlerini sıklaştırması problemin çözümüne yardımcı olacaktır” şeklinde konuştu.

Bakliyatların su aktivitesinin düşük olması nedeniyle kolay bozulan gıdalar olmamakla birlikte depolanırken serin kuru ve gün ışığı görmeyen yerde muhafaza edilmesi gerektiğini belirten Buket Güney, bakliyat ürünlerinin ambalajı açıldıktan sonra gıda güvenliği açısından en uygun muhafaza şeklinin bez torba olduğunu kaydetti. Açıkta satılan besinlere eğilimin düşük fiyat ve alışkanlıkla ilintili olduğunu ifade eden Güney, “Son zamanlarda ambalajlı gıdaların raf ömrünü uzatmak için içerisinde katkı maddesi ve koruyucu olduğuna, bu koruyucuların sağlığı olumsuz etkilediğine dair söylemler bulunmaktadır. Burada atlanmaması gereken nokta ambalajlı tüm gıdalar gıda güvenliğine uygun koşullarda üretilmektedir. Bakliyat düşük su aktivitesi nedeniyle en uzun raf ömrüne sahip gıdalardan biridir. Bu nedenle raf ömrünü arttırmak yada mikrobiyal yükü azaltmak açısından herhangi bir işlem uygulanmamaktadır. Üretim ve paketleme sırasında herhangi katkı maddesi kullanılmaktadır” diye konuştu. Son tüketicinin açıkta depolanan satılan hiçbir bakliyatı tercih etmemesi gerektiğini belirten Buket Güney sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Çünkü ürün tedariğinden tüketiciye ulaşıncaya kadar geçen süreçlerin hiçbirini takip etmek mümkün değildir. Ürün açıkta satıldığı ve hava ile temas ettiği için dış ortamdan bulaşma riskine açıktır. Bu nedenle güvenli gıda tüketmek için ambalajlı bakliyatlar tercih edilmelidir. Ambalajlı bakliyat, Gıda güvenliği ve Türk Gıda Kodeksine göre insan sağlığını tehdit edecek hiçbir parametrenin bulunmadığını son tüketiciye taahhüt eder. Üründe oluşabilecek herhangi bir problemde son üründen tedarikçiye kadar ürünü izler problemin kaynağını tespit eder ve tekrarlanmaması adına önlemler alır. Proses ve sevkiyat sırasında ürünün kalitesini ve güvenliğini kontrol eder ve doğrular, insan sağlığını tehdit edecek hiçbir ürün piyasaya sürülmez. Bu nedenle sağlıklı yaşam açısından ambalajlı bakliyat, sağlıklı ve güvenilir bakliyattır.”