Habasit, “çözüm ortağı” olarak hizmet veriyor

Gıda sektörü de dahil hemen hemen bütün sektörlerde hizmet veren firma 2018 yılında önemli bir büyüme öngörüyor. Habasit Ticaret Direktörü Ümit Yanar, İsviçre, İtalya, İngiltere, Hollanda ve Amerika'da toplam 17 üretim tesislerinin bulunduğunu kaydetti.

Habasit; konveyör bantlar, plastik modüler bantlar, düz transmisyon kayışlar, plastik zincirler alanında faaliyet gösteriyor. Gıda sektörü de dahil hemen hemen bütün sektörlerde hizmet veren firma 2018 yılında önemli bir büyüme öngörüyor. Habasit Ticaret Direktörü Ümit Yanar, İsviçre, İtalya, İngiltere, Hollanda ve Amerika'da toplam 17 üretim tesislerinin bulunduğunu kaydetti.


Habasit hakkında bilgi verebilir misiniz?

Habasit, 1946 yılında İsviçre'nin Basel şehrinde, Sn. Fernand Habegger ve Sn. Alice Habegger-Fluck tarafından kurulmuştur.
Ana faaliyet alanı; düz transmisyon kayışları, konveyör bantlar, plastik modüler bantlar ve plastik zincirler olup, faaliyet alanında dünyanın 1 numaralı üreticisi olduğu birçok otorite tarafından kabul görmektedir.
İsviçre, İtalya, İngiltere, Hollanda ve Amerika'da bulunan toplam 17 üretim tesisinin yanında, Türkiye ile beraber dünyanın 30 dan fazla ülkesinde bağlı kuruluşları, bunlara ilaveten, 70'ten fazla ülkede de 250 civarında distiribütörü ile fabrikasyon ve satış hizmeti vermektedir.
Ürün grubu çeşitliliği ve dünya üzerinde yaygınlığı itibariyle oldukça geniş bir portföye sahiptir.
Habasit Türkiye'de 1980'li yılların ortalarından itibaren bir distiribütör vasıtasıyla servis vermekteyken; 2008 yılı başında eski distiribütör ile bir centilmenlik anlaşması yapılmış ve Habasit Türkiye doğrudan faaliyet göstermeye başlamıştır.
Bu yeni yapılanma Habasit’in dünya üzerindeki büyümesinin bir göstergesi olup, Türkiye’de şirket kurmaya karar verilmesinin ana sebebi; ‘gelişmekte olan Türkiye pazarına direkt hizmet vermek ve stratejik müşterilere daha yakın olmak’ şeklinde özetlenebilir.
Habasit; ürün repertuarının genişliği ve ekibinin tecrübe ve yetenekleri sayesinde; gıda'dan otomotive, ağaçtan tekstile hemen hemen bütün sektörlerde, bir parça plastik endüstriyel ürün satıcısından ziyade "Çözüm ortağı" olarak hizmet vermektedir..

Konveyör bantlarda yenilik var mı?

Habasit, Ar&Ge faaliyetlerine ciddi miktarda bütçe ayırmakta ve yenilikçi ürün ve çözümler üretmektedir. Gelişen üretim teknolojileri ve değişen ihtiyaçlar paralelinde konveyör bantlar ve transmisyon kayışlarında da yeni ve kullanıcı dostu çözüm ve ürünler sürekli piyasaya sunulmaktadır.


Konveyör bantların robotlar ve akıllı makinelerle uyumu ve kullanımı hakkındaki gelişmelerden bahseder misiniz?

Habasit'in sağlamış olduğu çözüm ve ürünler, seri üretimin olmazsa olmazı robotlar ve akıllı makineler ile entegre bir şekilde çalışmaktadır. Bir çok robotlu üretim hattında, robotların bulunduğu iş istasyonlarını besleyen ve/veya robottan çıkan ürünü diğer iş istasyonuna aktaran bölümlerde konveyör bantlı sistemler başarı ile çalışmaktadır.

2017 hedefleriniz nelerdi? Yerine getirme fırsatınız oldu mu? 2018 hedefleriniz ve vizyonunuz nedir? İhracatta yeni ürünler ve yeni ihracat imkanları var mı?

Habasit Türkiye; kurulduğu günden beri kriz dönemlerinde bile sürekli büyüyen ve ülkemize değer katan bir organizasyon olmuştur. Bu paralelde 2017 yılında yapılan işler, üretilen çözümler ve ciro bakımından oldukça başarılı bir yıl olmuş ve hedefler aşılmıştır.
2018 yılında da yine önemli bir büyüme öngörmekte olup, beraber projeler yürütmekte olduğumuz paydaşlarımızla, enerji sarfiyatında düşüş ve üretimde verimlilik ve kalite artışına imkan sağlayan çözüm ve ürünlerimiz ile Türk sanayisinin hizmetinde olmaya devam edeceğiz.
Türkiye'deki organizasyonumuz aynı zamanda, Habasit'in Ortadoğu ve Orta Asya'ya açılan kapısı hüviyetindedir. Komşumuz Ortadoğu ülkelerinin yanı sıra, Pakistan, Özbekistan, Türkmenistan gibi ülkelerdeki faaliyetlerimiz de Türkiye'deki organizasyonumuz tarafından yönetilmektedir.