Hayad Restaurant, Gaziantep ve dünya mutfağını bir arada sunuyor

Songül Toprak Alisinanoğlu, hayata geçirdiği “HAYAD” isimli restoranı ve hayalleriyle UNESCO'nun tescillediği “Gastronomi kenti Gaziantep” kimliğini güçlendirmek ve bu kimliğe katkı sağlamak için yola çıktıklarını belirtti.

“Gastronomi kenti Gaziantep” kimliğini güçlendirmek ve bu kimliğe katkı sağlamak için yola çıktıklarını belirtirken HAYAD Restoran'ın işletmecisi Songül Toprak Alisinanoğlu, “HAYAD’ların büyük sofralarını yeniden yorumlayıp, çocukluk anılarımızla dolu Kavaklık parkıyla buluşturduk. Gaziantep, Anadolu ve Dünya Mutfağını harmanladığımız, zengin menümüz ve lezzetlerimizi sevgili misafirlerimize sunmak üzere buradayız” dedi.

Berrin Sesli/Gaziantep

2018 yılının Eylül ayında faaliyete geçen HAYAD Restoran'ın işletmeciliğini Songül Toprak Alisinanoğlu yapıyor. Songül Hanım, konusunda uzman bir kadın girişimci. Yıllarca Dünya mutfağını sunan uluslararası bir restoran zincirinin, Gaziantep’de ki sahibi iken, Gaziantep'in yemek kültürünü hayallerindeki gibi Gaziantep’e özgü bir mimari ve isimle ortaya koyup, kendi markasını kurmayı amaçlamış.
Alisinanoğlu, hayata geçirdiği “HAYAD” isimli restoranı ve hayalleriyle UNESCO'nun tescillediği “Gastronomi kenti Gaziantep” kimliğini güçlendirmek ve bu kimliğe katkı sağlamak için yola çıktıklarını belirtirken şunları söyledi: “HAYAD Restoran geçmişe olan özlemle, geleceğe açılan bir penceredir. HAYAD’ların büyük sofralarını yeniden yorumlayıp, çocukluk anılarımızla dolu Kavaklık parkıyla buluşturduk. Gaziantep, Anadolu ve Dünya Mutfağını harmanladığımız, zengin menümüz ve lezzetlerimizi sevgili misafirlerimize sunmak üzere buradayız.”
Gaziantepli şefler ve dünya mutfağına hakim ünlü şefler ile çalıştıkları aktaran Alisinanoğlu “Gaziantep’in yöresel mutfağını en iyi şekilde sunan şeflerimizin yanında dünyaca ünlü şeflerimizi bünyemizde bulunduruyoruz. Sunum konusunda uzman ünlü şef Hasan Ali Karabulut ile çalışıyoruz. Belli aralıklarla bizim için Gaziantep’e geliyor. Gaziantep yemeklerini aslına uygun bir şekilde misafirlerimize sunarken dünya mutfağından da seçenekler sunuyoruz. Hatta sadece bizim mekanımızda olan Gaziantep’e özgü lezzetlerden bazılarını dünya mutfağı ile harmanlayıp yeni tatlar sunuyoruz. Bu argeler bizi çok heyecanlandırdığı gibi,misafirlerimizden aldığımız beğenilerde çalışma şevkimizi arttırıyor” diye konuştu.

Geniş ürün yelpazesi sunuyor
40 kişilik uzman bir ekiple hizmet sunduklarını ifade eden Alisinanoğlu, menüleri hakkında şu bilgileri verdi: “Kahvaltı çeşitlerimiz arasında Antep katmeri, beyran ve ciğer kavurmamızın yanında kendimizin yaptığı özel reçellerimiz, Nizip kırma zeytin piyazımız, nohut piyazımız, narlı salamura zahterimiz, Antep peynirimiz ve daha bir çok çeşidimiz var. Başlangıçlar bölümümüzde klasik fındık lahmacun ve içli köftenin yanında, öcce kızarmış Antep peyniri, ,kübban burger,Antep Tarhanasıyla panelenmiş balık köftesi yanında fırınlanmış mozeralla domates kulesi gibi seçeneklerimiz de var. Sadece bizde olan bir yemeğimiz Antep Tarhanası ile panelenmiş balık köftemiz var. Farklı sunumlarda sandviçler-dürüm, burgerler, pizzalarımız, salatalarımız var. Gaziantep'e özgü bayram tabağı diye çok özel bir tatlı sunumumuz var mesela.Bu tabağımızda Gaziantep’de eskiden her evde bayramlarda sunulan ikramlıklarımız olan, zerdeli sütlaç, fıstıklı kurabiye ve gerebiç bulunuyor. Ayrıca Antep Peynirli künefe ve irmik helvası gibi yöresel tatlılarımız olduğu gibi bunların yanında bal kabaklı panna cottamız da var. İçeceklerimiz arasında reyhan ve haspir şerbetinden,dibek kahvesine, espressodan sahlebe menümüz çok zengin yani misafirlerimize geniş bir yelpaze sunuyoruz.”

“Anne Mutfağı” yakında HAYAD’ta başlayacak
Gaziantep'in en eski ve en büyük doğal parkı olan Kavaklık Parkında bulunan HAYAD'ta yeni projelere hazırlandıklarını söyleyen Songül Toprak Alisinanoğlu, “Anne Mutfağı diye bir mutfağımız var. Gaziantep’te halk arasında en iyi yaptığı yemeği ile bilenen annelerimizi, haftanın belli günleri bu mutfağımızda ağırlayacağız. En iyi “Antep yuvalaması”nı, en iyi “Antep dolması”nı yapan ve buna benzer lezzetli elleriyle ün yapmış annelerimizin yemeklerini ve tabi ki tarif ve reçetelerini ölümsüz kılmayı hedefliyoruz. Bu proje ile HAYAD’ın yemek kitabını oluşturacağız. Şuanda 30 annemiz var datamızda, tabi araştırmaya devam ediyoruz. Çok yakın zamanda projemizi de hayata geçireceğiz” diye konuştu.