Hint Mutfağına uzanan lezzet yolculuğu

Dubb Indian Bosphorus’un  Şefi Vinod Kumar Chouhan’ın özel olarak hazırladığı menüler Hindistan’nın lezzetlerini sunuyor.

Hint yemeklerini menüsünde bulunduran Dubb Indian Bosphorus, Hilton İstanbul Bosphorus’ta Hint mutfağın yemekleri eşliğinde 29, 30 ve 31 tarihlerinde Hindistan’ın Diwali bayramını kutlanıyor.Dubb Indian Bosphorus, 29 Ekim Cumartesi 30 Ekim Pazar ve 31 Ekim Pazartesi devam eden etkinlikte Dubb İndian Bosphorus’da iki kişilik rezervasyon ücreti 149 TL.

Dubb Indian Bosphorus’un deneyimli Şefi Vinod Kumar Chouhan’ın özel olarak hazırladığı menüler sizleri Hindistan’da mistik bir yolculuğa çıkarıyor. Restoranda Hindistan'ın çeşitli yörelerinin en lezzetli örnekleri Hint yemek sunum kurallarına uygun olarak sunuluyor. Yemekler Tandoori adı verilen kilden tandırlarda pişirilirken, Hint baharatlarıyla hazırlanan çorbalar, Hint böreği Samosa ve Hint mutfağının olmazsa olmaz ara sıcağı Pakora farklı çeşit ve sunumlarıyla menüde öne çıkıyor. Özel teknikle pişirilen Tandoori kebapları Hint baharatlarının mükemmel uyumuyla sunuluyor. Şefin spesiyalleri arasında bulunan peynir ve Hint baharatları ile marine edilmiş tavuk kıyma kebap Shish Pao mutlaka denenmesi gereken lezzetler arasında yer alıyor. Vejetaryen, etli ve mercimek alternatifleriyle menüdeki yerini alan körilerden, domates sosu ile pişirilmiş incirli peynir köftesi olan Anjeer Kofta Curry, şefin seçkin tatları arasında bulunuyor.