İhtiyacınız olmayan gıdayı artık paylaşabileceksiniz

OLIO-Food Sharing Revolution. Komşuları, yerel işletmeleri birbirine bağlayan ücretsiz bir gıda paylaşım mobil tarafından hayata geçirilmiş. Program fikri Tessa Cook’un İsviçre’den taşınırken elinde kalan sebzeleri dağıtacak kimse bulamayışından doğuyor.

OLIO-Food Sharing Revolution. Komşuları, yerel işletmeleri birbirine bağlayan ücretsiz bir gıda paylaşım mobil tarafından hayata geçirilmiş. Program fikri Tessa Cook’un İsviçre’den taşınırken elinde kalan sebzeleri dağıtacak kimse bulamayışından doğuyor. Şu anda birçok ülkede hayata geçirilen ve 2 binden fazla gönüllüsü bulunun program şimdi Türkiye’de hayata geçirilecek. Programın Türkiye’deki partnerleri Suerpr İletişim Danışmanlığından Eylen ve Özlem Süer sorularımızı yanıtladı.


OLIO, bir yemek paylaşım programı. Nasıl bir program?

OLIO-Food Sharing Revolution, komşuları ve hatta yerel işletmeleri birbirine bağlayan ücretsiz bir gıda paylaşım mobil uygulamasıdır, böylece ihtiyaç olmayan, yenilmeyen gıdalar atılmaz, paylaşılır. Bu gıdalar, yerel işletmelerde ki tarihi yaklaşmış yiyeceklerden tutun da annenizin sırf 10 kuruş ucuzladığı için kilolarca almış olduğu sebzelere, fırın ekmeklerinden, tatile çıkarken buzdolabın da kalan yiyeceklere kadar gıda anlamında her şey olabilir.
IOS, Android ve Windows yazılımlarına uygun mobil bir uygulamadır ve gönüllük esasına göre çalışıyor. Her ülkede gönüllü temsilciler var ve onlar programın ve uygulamanın anlatılması için çalışmaktadır. Türkiye için gönüllü Ambassador yani Olio City Champion’u SUERPR İletişim Danışmanlığı olmuştur. Program ile bizim tanışmamız ise İsveç’in Stockholm şehrinde dolaşırken trafik ışıklarına iliştirilmiş bir tanıtım yazısını okuma ile başladı. Sürdürülebilirlik adına toplumsal yardımlaşmayı ön plana çıkaracak bu çok faydalı bir oluşumun içinde olmak fikri bizi çok heyecanlandırdı.

Programı kimler geliştirdi?

Program, yıllarca üst düzey yöneticilik yapan Tessa Cook ve Hipi bir aile tarafında büyütülmüş ama dünyanın en büyük şirketlerinde çalışmış bir girişimci olan Saasha Celestial-One tarafından hayata geçirilmiştir.

Proje fikri nasıl doğdu?

Program fikri Tessa Cook’un İsviçre’den taşınırken elinde kalan sebzeleri dağıtacak kimseyi bulamayışından doğuyor. Kimseye veremediği çöpe de atamadığı sebzeleri bavulunda İngiltere’ye götürdükten sonra, Saasha Celestial ile bir araya gelerek devrimsel sayılabilecek yemek paylaşım aplikasyonu OLIO’yu planlıyorlar. Olio şu ana kadar uluslararası olmayı başarabilmiş tek sosyal yiyecek paylaşım programıdır ve şu anda faklı ülkelerde 2,000'den fazla gönüllü üyesi vardır ve İrlanda, ABD, Avrupa Birliği ülkeleri, Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Afrika'dan sonra Türkiye’de kullanıma sunuldu.

Hedeflenen ne?

Kullanımı çok kolay olan bu yazılım ile elinizde ki kullanmadığınız yiyecek ve benzeri şeylerin resmini çekiyor, içeriği ile ilgili detaylı bilgi vererek, konumunuzu da atarak yakınlarınızda ihtiyacı olanları bilgilendiriyorsunuz. OLIO ile küçük hareketlerin büyük değişimlere neden olabileceğini düşünüyoruz. Olio ile en değerli kaynakların paylaşıldığı, atılmadığı daha sürdürülebilir bir gelecek inşa edebiliriz.

Proje Türkiye’de ne zaman hayata geçecek?

Türkiye haritasının da eklenmesi ile program Türkiye’de kullanıma hazır duruma gelmiştir. Sürekli olabilmesi programının bilinirliği ile bağlantılıdır. Kültürümüzün en önemli mihenk taşlarından birisi olan komşun aç iken uyuma söyleminden yola çıktık. Sevgi ve paylaşmanın çok önemli olduğu bu dönemde toplumsal yardımlaşma ve süreklilik en büyük hedefimiz.

Peki programın işleyişi nasıl?

Şuan program İngilizce, paylaşım çok kolay: Örnek vermek gerekirse, LETGO gibi bir program, çek, anlat, paylaş. En yakın lokasyon da bulunan kişiye o yiyeceği verebilirsiniz. Bu bir tabak çorba olabileceği gibi 1 kilo elma bile olabilir.
Daha sonrasında yerel işletmeler ile son kullanım tarihi yaklaşan ürünler veya günlük satılması gereken ama gün içerisinde satılmamış ürünlerin paylaşımı ile programı daha genişleteceğiz.