“İnovasyon ekosistemde yolun başındayız”

Gıda sektörünün dünyada teknolojiyle el ele gittiğini belirten 500 İstanbul Yönetici Ortağı Rina Onur Şirinoğlu, akıllı tarımdan, akıllı hayvancılığa, günlük tüketimde kullandığımız hayvansal gıdaların, daha besleyici bitkisel gıdalarla değiştirilmesine kadar birçok farklı alanda girişimin olduğunu ve bu trendlerin yavaş yavaş Türkiye'ye de geldiğini söyledi.

     

Özlem As

Türkiye inovasyon ekosisteminin Amerika ve İsrail gibi ülkelere kıyaslandığında daha işin çok başında olduğunu belirten 500 İstanbul Yönetici Ortağı Rina Onur Şirinoğlu, dünyada yer alan, değeri 1 milyar doları geçen teknoloji şirketlerine bakıldığında, bunun sayısının 183 olduğunu, Amerika, Asya, Avrupa ve Ortadoğu'dan şirketlerin olduğu bu listede Türkiye’nin olmadığını söyledi.
Şirinoğlu, “Fakat bizler gibi fonların ve bizi destekleyen holdinglerin Türkiye'de sayısı hızla artmakta. Ekosisteme finansman girdikçe, fikirlerini olgunlaştırmak için kaynağa ihtiyaç duyan girişimcilerin olanakları da artacak” diye konuştu.
Gıda sektörünün dünyada teknolojiyle el ele gittiğini belirten Şirinoğlu, akıllı tarımdan, akıllı hayvancılığa, günlük tüketimde kullandığımız hayvansal gıdaların, daha besleyici bitkisel gıdalarla değiştirilmesine kadar birçok farklı alanda girişimin olduğunu ve bu trendlerin yavaş yavaş Türkiye'ye de geldiğini söyledi. Şirinoğlu, “Bu trendlerin Türkiye'ye gelişiyle de 500 İstanbul'un radarına da giriyor. Mesela tek tuşla su siparişi vermeye olanak sağlayan, su şirketleriyle kullanıcıları direk buluşturan BiSU yatırımımız, teknoloji ile her gün evimize giren su aboneliği sistemini otomatize etmeye çalışan bir platform. FazlaGıda adlı yatırımımız ise, Türkiye'deki en büyük süper market zincirleri ve perakendecilerle çalışıp, gıda fazlasını ortadan kaldırmaya yardımcı olan bir platform. FazlaGıda sayesinde envanter fazlası çöpe gidip, zayiat yaratmak yerine, belediyeler kontrolündeki gıda bankaları sayesinde, ihtiyacı olan ailelerle buluşuyor.”


Şirketler neden inovasyon ekosistemi içinde olur?

Teknolojik girişimlerini içinde inovasyon bulunduran ve işini büyütmek, işletmek veya müşteriyle buluşturabilmek adına teknolojiyi derinlemesine kullanan erken aşamalı işler olarak tanımlayan Şirinoğlu, bu kapsamın içerisine yazılım, donanım, büyük data, makine öğrenimi gibi birçok farklı alanların girebildiğini söyledi.
Şirinoğlu, “Dünyanın önde gelen holdinglerinin girişimler ve bu girişimlere yatırım yapan fonlarla çok yakın hareket ettiğini görüyoruz. Bu işbirliği sistemi Türkiye'ye de gelmekte. Geleneksel üreticiler yeni ürünler, yeni pazarlar, yeni satış kanalları keşfetmek uğruna girişimlerle işbirlikleri yoluna gitmekteler. Rekabetin önünde olmak, yurt dışındaki yenilikleri yerel pazarlara getirebilmek, yeni müşterilere daha efektif yöntemlerle ulaşmak ve performansı artırarak, kâr marjlarını yukarı çekmek gibi sebepler, şirketlerin inovasyon ekosistemi içerisinde yer almasının sebeplerinden birkaçı” diye konuştu.

Dünyada dikkat çeken teknoloji girişimleri

Son dönemin önemli teknoloji yatırımlarına değinen Şirinoğlu, “Ortadoğu'nun en büyük pazaryeri Souq.com, kurulduğu 2005'den beri dünya devlerinden 425 milyon Amerikan Doları yatırım almıştı. Suudi Arabistan, bölgesel fonlara ve gelişmekte olan girişimlere direkt yatırım yapabilmek için 1,1 milyar dolarlık bir fon oluşturdu. Avrupa Birliği de 1,6 milyar dolar tutarında bir fonların fonu oluşumuna hız verdi. Geçtiğimiz ay Amazon tarafından 650 milyon Amerikan Dolarına satın alındı. Dubai merkezli şoförlü ulaşım firması Careem ise 422 milyon dolar finansmanı ile Orta Doğu ve Kuzey Afrika piyasalarındaki güçlü oyunculardan. İsveç merkezli müzik dinleme platformu Spotify ise, bugüne dek 1,56 Milyar Dolar finansman almıştı. Geçtiğimiz günlerde ise Google tarafından 41,1 milyar dolara satın alındığını açıkladı. Edinburg merkezli online turizm platformu Skyscanner, aldığı 197 milyon dolar finansman ardından, Çinli CTrip'e 1,74 milyar dolara satıldı. İngiliz Deliveroo 475 milyon, FarFetch ise 304 milyonluk yatırımı ile Avrupa'da diğer dikkat çeken girişimlerden” şeklinde konuştu.

500 İstanbul kimdir?

500 İstanbul, 500 Startups ağı altında, erken aşamalı teknoloji şirketlerine yatırım yapan, 15 milyon dolarlık bir girişim sermayesi fonu. Dünyanın 25 ülkesinde ekibi, 50'den fazla ülkesinde yatırımı olan 500 Startups'ın yerel fonu olan 500 İstanbul'un yatırımcılar listesinde, Türkiye'nin önde gelen holdingleri ve iş adamları bulunmakta. 500 İstanbul'un kurulduğu Temmuz 2016'dan beri, 21 teknoloji girişimine yatırımı bulunuyor. Önümüzdeki 4 senelik süre boyunca toplamda 100 şirkete yatırım yapmayı hedefleyen 500 İstanbul, Türkiye'den dünyaya açılan, ilk milyar dolarlık teknoloji girişimini bulma niyetinde.